Epp Lankotsa doktoritöö modernsuskogemuse analüüsist Nõukogude Eestis pälvis hindamiskomijonilt kõrgeima hinnangu

Arhitektuuriajaloolane Epp Lankots kaitses 18. detsembril Eesti Kunstiakadeemia Kunstiteaduse Instituudis doktoritöö „Moodsa arhitektuuri kriitiline historiograafia. Modernsuse käsitlused Leo Gensi ja Leonhard Lapini arhitektuuriajaloolistes tekstides 1960.-1980. aastail”.

Väitekirja avalik kaitsmine pälvis hindamiskomisjonilt kõrgeima hinnangu ning kaitsmisel osalenud publiku üksmeelse tunnustuse sisuka ja erakordselt huvitava doktorandi ja oponendi arutelu eest.

Oponent dr Marek Tamme retsensiooni kohaselt “on väitekiri äärmiselt intelligentne tekst, kirjutatud kindla käega, tugeva teoreetilise teadlikkuse, areda nüansitajuga ning uurimisainese põhjaliku tundmise pinnalt.” Tamme arvates on Lankots tõstnud väitekirja raames ette tähtsa ja rammusa teema – modernsuskogemuse analüüsi Nõukogude Eestis – ning saavutanud tulemuse, mis “on kindlasti tähtis teetähis Eesti arhitektuuriajalookirjutuse arenguteel.”

Doktoritöö juhendaja: prof dr Mart Kalm (Eesti Kunstiakadeemia)

Eelretsensendid: prof dr Ákos Moravánszky (ETH Zürich) ja dr Marek Tamm (Tallinna Ülikool)

Oponent: dr Marek Tamm (Tallinna Ülikool)

Doktoritöö käsitleb Eesti 20. sajandi arhitektuuri ajaloostamist nõukogudeaegses arhitektuurihistoriograafias. Mõiste “kriitiline historiograafia” taha koondunud ideestiku toel uuritakse töös ajalootekste tõlgendustele avatud territooriumina ning käsitletakse ajalooga kriitilist suhestumist mitteakadeemilistes praktikates, näiteks kunstis. Keskendudes kahe peamise nõukogude perioodil moodsast arhitektuurist kirjutanud autori – Leo Gensi ja Leonhard Lapini – arhitektuuriajaloolistele kirjutistele jälgitakse, kuidas ja millena modernsus end nende kahe viljaka, ent väga erineva kirjutaja tekstides avab. Kunstiteadlase Gensi akadeemilised artiklid ning kunstnik ja arhitekt Lapini arvukaid seoseid loovad tekstid näitavad, et Eesti nõukogudeaegsel arhitektuurihistoriograafial olid ideoloogiliselt piiritletud tähendusruumi kõrval märksa mitmekesisemad ideelised allikad ja laiemad seosed Lääne kultuurilise modernsusega.

Doktoritööga on võimalik tutvuda Eesti Kunstiakadeemia raamatukogus (Estonia pst 7, III korrus) või lugeda kodulehel Doktorikooli rubriigis (Epp Lankotsa doktoritöö). Väitekirja kujundas Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini eriala vilistlane ja kunstiteaduse eriala magistrant Epp Õlekõrs.

Lisateave

Triin Piip
Doktorikooli koordinaator

triin.piip@artun.ee