Anija mõisa vestibüüli laemaalingute konserveerimine

09. – 13.juuni 2014

Juhendajad: Hilkka Hiiop, Merike Kallas (EKA)
Heli Tuksam (Tartu Kõrgem Kunstikool)

EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna II kursuse erialapraktikal ühendati taas jõud Tartu Kõrgema Kunstikooli maalingute konserveerimise osakonnaga. Maalilises ja eriliselt hubases Anija Mõisas, kus külastajate ees avanevad ja sulanduvad võluvaks tervikuks erinevad ajalookihistused, avati ning restaureeriti vestibüülis paiknevad dekoratiivsed laemaalingud. Konserveerimistööde läbiviimiseks korraldati avalik õpituba, kus lisaks erialasele praktikale omandati kogemusi ka kaasosalejate juhendamisel.

Tänaseni säilinud kahekorruseline hilisbarokne peahoone kerkis Anijale Matthias Georg Stael von Holsteini omandusajal 19.sajandi esimestel aastatel (valmimisaasta erinevatel andmetel kas 1801 või 1802). Stiilikriitilisele hinnangule toetudes kuuluvad äsja konserveeritud maalingud küll hilisemasse viimistlusskeemi ning dateerida võib need 19.sajandi lõpu- või 20.sajandi algperioodi.

Konserveerimistöödele eelnes avalikkusele suunatud teabepäev, kus diskuteeriti maalingute konserveerimise erinevate võimaluste ja kontseptsioonide üle. Kahtlemata loovad eksponeeritud maalingud mõisa sisenejale selgema ettekujutuse selle ajaloost ja hiilgusest kui senised koorunud valge värviga kaetud laed.

Kultuurimõisa staatusesse pürgiva Anija mõisaga tekkinud hea koostöö leiab kindlasti uusi väljundeid ka edaspidi. Loodame, et meie tudengite kaasabiga saab avalikkuse ette toodud veelgi uinunud aardeid mõisa huvipakkuvast ajaloost.

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud