Ackermanni uurimisgrupp käis Koeru kirikus

Koeru kiriku krutsifiksi uuringud

6.-8.juunil käis Christian Ackermanni uurimisgrupp koos EKA tudengitega Koeru kirikus, kus kooriruumi põhjaseinas ripub Ackermanni krutsifiks. Seinalt alla tõstetud krutsifiks osutus lähivaates peenelt ja anatoomilise tundlikkusega modelleeritud meistriteoseks, mis on kindlasti üks Ackermanni suuremaid šedöövreid.

Kõigepealt tehti skulptuurist fotod, mida hiljem kasutatakse 3D-mudeli valmistamisel. Lisaks viidi läbi XRF-analüüsid, mis näitasid, et pealmine valge värvikiht on hilisem lisandus ja selle all võiks olla polükroomia. Seejärel figuur mõõdeti, dokumenteeriti puidu liitekohad ja kätte jõudiski kõige põnevam osa, sondaažide tegemine, et tekiks ettekujutus, milline võis kuju algselt välja näha. Tulemus pani kõik vaimustuma: algne värvikiht on ulatuslikult säilinud ja hämmastava kvaliteediga teostatud. Polükroomiaga on modelleeritud õrnad tooniüleminekud, valgused, varjud…justkui oleks maalitud Kristusest lõuendil portreed.

Järgmisel päeval pöörati pilgud juba kuju sisse. Maksu-ja Tolliameti spetsialistide röntgenfotode abil sai vaadata kuju seest ja sellest läbi. Lõpetuseks võeti nii figuurist kui ristist puidu ja pigmendiproovid. Kogutud materjal vajab veel analüüsimist ja interpreteerimist, kuid seda, et tegemist on Ackermanni ühe tippteosega, saab kinnitada juba praegu.

Ja nagu Ackermanni loomingu uurimisgrupi puhul tavaline, kohtuti ka Koerus kohalike inimestega. Koeru kooli õpilaspere sai oma silmaga näha, kuidas nende kodukiriku Kristuse skulptuuri uuritakse ja tutvuda lähemalt sellega, mis igapäevaselt kirikut külastades on vaid distantsilt vaadeldav.

Uuringute kohta saab lähemalt lugeda 9.6.2018 Järva Teatajast

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud

Muinsus­kaitse ja konserveerimine