Arhitektide ja keraamikute gravitatsiooni vastustav installatsioon “Tagurpidi aed” Tallinna Arhitektuuribiennaalil

Tallinna Arhitektuuribiennaali kesksel sündmuskohal Kultuurikatla saalis saab näha Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna ja Natufia Labsi ühistööna teostatud installatsiooni “Tagurpidi aed”, mis valmis koostöös EKA keraamika osakonnaga.

“Tagurpidi aed” toob külastajani kontseptsiooni kaasaegsest toidutootmise viisist – tehiskeskkonda rajatud äraspidisest aiast. Eluslooduse, tehnoloogia ja disaini oskuslikul kombineerimisel saab toitu kasvatada seal, kus seda enim tarbitakse – tehiskeskkonnas ja otse linnasüdames – sõltumata loomuliku valguse, vee ja toitainete kättesaadavusest või pinnase reostatusest. “Tagurpidi aia” rajamisel on kasutatud hüdropoonilist kastmissüsteemi, järgitud praktilisi teadmisi alaspidi aiandusest ning oskusi luua taimedele isetoimiv keskkond, mis ei nõua inimestelt pidevat hoolitsust.

Taimede alaspidi hüdropoonilisel kasvatamisel on peale esteetilise väärtuse ka palju praktilisi aspekte. Selliselt on võimalik vähendada vajadust taimi hooldada ja neile tuge pakkuda. Kuna taimed ja nende viljad ei puutu mullaga kokku, pole muret parasiitide ega ka mädanevate viljadega. Kastminegi on palju lihtsam, kuna vesi jõuab esimesena juurteni, mistõttu kasvavad taimed palju jõulisemalt ning gravitatsiooni jõul vabalt rippudes ei vaja varred toestamist. Automaatne kastmissüsteem viib taimedeni vajalikud toitained ning inimesel pole vaja teha muud kui vaid ainult taimed kohale asetada, nende kasvu imetleda ja vilju maitsta.

Hüdropoonika kasutamine väldib mulla kasutust ja lubab loobuda raskepärasest kandekonstruktsioonist. Eridisainiga vaasidesse asetatud taimed on riputatud kettidele, mis ühtlasi juhivad ka vee taimedeni. “Tagurpidi aed” ühendab industriaalsuse looduslikkusega, kerguse voolavusega, lõhnad valgusega, pakkudes külastajale uusi aistinguid ja ruumikogemusi.

“Tagurpidi aed” installatsiooni saab näha alates TABi avamisest 9. septembri õhtul ja on väljas kogu biennaali aja.

Installatsiooni autorid on EKA arhitektuuriteaduskonna vanemteadur Renee Puusepp, arhitektuuritudengid Anne Vingisar, Joonas Tanne, Marianna Zvereva ja Liis Uustal, Natufia Labs’i hüdropoonika spetsialist Lauri Kapp, EKA keraamika osakonna õppejõud Kersti Laanmaa, keraamika tudengid Oksana Teder, Helena Tuudelepp ja Aleksandra Kazanina.

Eksperimentaalne “Tagurpidi aed” katsetab taimede kasvatamise võimalikkust vähese valgusega ruumis. Kas tänu installatsiooni integreeritud automaatsele kastmissüsteemile ja spetsiaalsetele lampidele säilivad taimed kuni TABi viimase päevani, näitab aeg.

“Tagurpidi aed” on välja kasvanud jaanuaris toimunud EKA arhitektuuritudengite workshopist “Voolav vorm”, mida juhendas Renee Puusepp. Magistrantide töögrupid uurisid siis parameetrilise mudeldamise tehnikate ja hüdropoonika seostamise võimalusi. Neist ühe töögrupi prototüüp valiti edasiarendamiseks ja TABil esitlemiseks. Esimese prototüübi autorid on arhitektuuritudengid Anne Vingisar, Joonas Tanne, Liis Uustal, Helen Tikka ja Anni Haldre.

Installatsiooni valmimist toetavad Natufia Labs ja Grüne Fee.

“Tagurpidi aed” Facebookis https://www.facebook.com/TheReverseGarden

 

Lisainfo

Renee Puusepp

Arhitektuuriteaduskonna vanemteadur

Eesti Kunstiakadeemia

renee.puusepp@artun.ee

Jaga sõpradega:

Postitas Anu Piirisild
Viimati muudetud