Arhitektuuriteaduskond 2018. aasta Arvamusfestivalil!

Arhitektuuriteaduskond aitab 2018. aasta Arvamusfestivalil Paides kaasa nii sõna kui ruumiga: oleme toeks kahele Arvamusfestivali Ääreala laval toimuvale arutelule ning aitame luua lava, kus vestlused toimuvad. 

Ääreala lava moodustub haagisest POSTIT (autorid Helmi Marie Langsepp ja Kaarel Kuusk) ja selle ette arutelude tarbeks kavandatud astmestikust (autor Päär-Joonap Keedus). Haagis POSTIT ootab festivalikülastajate seisukohti, mõtteid ja peegeldusi oma seintele postit-kleeppaberitel, nii et festivali lõpuks moodustub lehekestest mõtete ja arvamuste arhiiv. Haagises saab sirvida uurimisprojekti Lõpetamata linn trükiseid.

Ääreala lava kava leiate siit.

Kahele sündmusele kavas tasuks arhitektuuritudengitel ja valdkonna huvilistel kindlasti eriti tähelepanu pöörata:

REEDEL 10. augustil kl 16:00-17:30 – Kas slumm on jõudnud Eestisse?

Uuringud näitavad ohtlikku tendentsi, kus mõned elamupiirkonnad (Tallinna kontekstis näiteks Lasnamägi) “tõmbavad” varaliselt vähemjõukaid elanikke, mis võib omakorda tekitada edasisi probleeme. Linnarahutused Euroopa pealinnades näitavad, et probleemid on oma olemuselt mitte ainult sotsiaalsed, vaid sotsiaalruumilised. Just vaesemad ja suurema vähemuste osakaaluga piirkonnad on linnades probleemsed. Linnaruumi mitmekesisena hoidmine ka jõukuse mõttes on oluline, et vältida Lääne-Euroopas tehtud vigu. Ühelt poolt on ohtlik slummistumine, teisalt on igas linnajaos vaja inimesi, kes teeksid vähemtasustatud tööd – otstarbekas oleks neil elada samas kandis. Itaalia Veneetsiast on näiteks püsielanikud välja kolinud ja linn on muutunud “turisti nägu”. Kuivõrd oleme ise valmis mitmekesisuseks? Kas slummistumine ähvardab ainult Tallinna? Millised on polariseerumist süvendavad tegevused ning mis on seda vältimist võimaldavad otsused.

Arutelu juht:
Andro Mänd (arhitekt, Eesti Arhitektide Liidu asepresident)
Osalejad:
Tiit Tammaru (Tartu Ülikooli linna- ja rahvastikugeograafia professor), Katrin Paadam (sotsiaalteadlane kelle üheks peamiseks uurimisvaldkonnaks on linnasotsioloogia), Toomas Tammis (arhitekt-linnaplaneerija), Omavalitsuse esindaja(d)

REEDEL 10. augustil kl 18:00-19:30 – Ruumi on, aga avalikkust pole

30% Eesti elanike kodud asuvad paneelelamupiirkondades. Paneelelamurajoone iseloomustab ka suur kontrast avaliku ja privaatse ruumi vahel, poolprivaatseid ruume on vähe. Isegi kui piirkonna planeering on olnud hea, on jäänud planeeringus peituvad võimalused täies ulatuses välja ehitamata Milliste vahenditega oleks võimalik neis piirkondades majadevahelise ruumi kvaliteeti tõsta? Kes peab ja kellel on õigus initsiatiivi vedada: kui korteriühistu jaoks on teema liiga keeruline, kohalik omavalitsus üksi ei oska ja arhitekt ei saa, siis kes ja kuidas saab?

Arutelu juht:
Kaja Pae (arhitektuuriajakirja MAJA peatoimetaja)
Osalejad:
Kadri Leetmaa (Tartu Ülikooli Rände- ja linnauuringute keskuse juht), Arvo Allev (Haabersti korteriühistute ümarlaua juht), Vladimir Svet (Tallinna kesklinna vanem), Maria Derlõš (Lasnaidee eestvedaja)

Kohtumiseni Paides!

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud