Vildist kübara valmistamine

Kübar: M. Masso õpilane Kaileen Palmsaar, foto: Kajar Kattai

Kursus on mõeldud nii disaineritele kui ka kõigile neile, kes tunnevad huvi vildist kübarate valmistamise vastu ning soovivad saada teadmisi ja oskusi, kuidas valmistada vildist kübarat.

Kübaradisaini keskmeks on viltkübara valmistamise õpetus. Õpitakse tundma kübarate maailma, kuidas tõmmata vilti vormile, millised vildid on kvaliteetsed ja head vormida. Kursuse käigus omandatakse vildi vormile tõmbamise oskus (selleks on mitu võimalust). Kursuse käigus valmib igal osalejal üks vildist kübar.

Eeldused osalejale
Keskharidus ja eesti keele oskus

Kava

23. mai. Sissejuhatus. Vajaminevate töövahendite tutvustamine ja vajadusel ostmine. Vildi valimine, kas hood või capelin. Kübaraklotside näitamine. Kübarate ajalugu, 1. osa. Koos fotodega. Viltkübara kandmise viisid. Koos fotodega.

25. mai. Erinevate töövõtete tutvustus ja vilditoorikute valmistamise video esitlus. Räägitakse pikemalt vilditooriku valmistamisest. Milline on vilditoorikute koostisosade ja kvaliteedi vahe? Milline on kalli ja odava vilditooriku vahe? Millist vilditoorikut on hea vormile tõmmata? Fotod ja näidised. Viltkübarate ajalugu, 2. osa. Koos fotodega. Kübaraklotsi ja vilditooriku valimine. Kübaradisaini arutelu ja otsustamine, millise kübara tõmbad.

30. mai. Vildi tugevdamine ja kübara klotsile tõmbamine. Kübar jääb vähemalt nädalaks klotsile, sest nii võtab kübar parema vormi jälje.

1. juuni. Kokkuvõtvalt lühike kübarate ajalugu, kübaradisaini arutlus. Vormile tõmmatud kübarate ülevoolimine, vajadusel ka aurutamine ja harjamine.

6. juuni. Kübara vormilt maha võtmine, kangast või nahast sisepaela õmblemine. Soovi korral voodri õmblemine. Alustame kübara kaunistamist.

8. juuni. Kübara kaunistamine ja valmis kübarate esitlus.

Õppemeetod
Kursus jaguneb teoreetilisteks loenguteks, milles käsitletakse kübarate ajalugu, materjale ja erinevaid teostamise viise, ning praktiliseks tööks, mille käigus valmib igal osalejal üks kübar.

Kursuse läbinu

  • oskab vormida kübarat, kui on olemas kübaraklots, vilt ja želatiin
  • teab, kuidas õmmelda kübara sisepaela ja voodrit
  • teab viltkübarate ja kübarate ajaloost
  • teab, kuidas luua kübara disaini
  • teab, kuidas valmistatakse vilditoorikut


Hindamine
Kursus lõpeb arvestusega, mille sisuks on valmis kübara esitlus ja arutelu. Arvestuse läbinule väljastatakse pärast kirjaliku tagasiside täitmist Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.

Vajalikud materjalid
Juhendaja räägib esimesel kohtumisel, millised vahendid peaksid täpselt olema, mis osaleja ise kaasa võtab, ja milleks neid kasutatakse.

Osaleja võtab ise kaasa: triikraud, käärid, madal kauss, suur lusikas segamiseks või silikoonist köögispaatel, riidehari, näpitsad, haamer, kübarsepa naelad, lillepott. 

Kübaraklotsid, vildid, spetsiifilisemad materjalid ja vahendid on kohapeal ja sisalduvad kursuse hinnas.

Juhendaja
Mari Masso on lõpetanud EKA aksessuaaridisaini eriala bakalaureuse- ja magistriõppe. Ta töötab firmas Mari Masso Millinery, mis disainib ja valmistab kübaraid. Mari Masso annab vildist kübarate valmistamise tunde EKA aksessuaari erialal.


Aeg: 23., 25., 30. mail ja 1., 6., 8. juunil 2023 kell 18–21
Koht: Põhja pst 7, Tallinn, Eesti Kunstiakadeemia, õpperuum B510
Maht: 24 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 2 tundi iseseisvat tööd (1 EAP)
Õppekavarühm: moe-, sise- ja tööstusdisain
Lisateave: koolitus@artun.ee, 5919 9496
Registreerumine: 16. maini või kuni kohti jagub
Hind: 480 eurot
Registreerudes enne 9. maid, on võimalik tasuda ka osamaksetena: registreerudes 200 eurot, seejärel 14. maiks 280 eurot.

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud