Avatud Loengute sari toob Tallinnasse esinema rea omanäolisi, tunnustatud arhitekte

Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri- ja linnaplaneerimise osakond toob ka alanud semestril Avatud Loengute sarja raames Tallinnasse terve rea põnevaid arhitekte ja linnaplaneerijaid – nii teoreetikuid kui praktikuid – kõikjalt üle maailma. Kuulama on oodatud kõikide Eesti koolide tudengid – olgu siis arhitektuuri, urbanistika, sisearhitektuuri või ka robootika, programmeerimise, disaini ning vabade kunstide valdkonnast; samuti tegutsevad professionaalid, õppejõud ja lihtsalt arhitektuuri- ja ruumihuvilised – ja kõik, kes kaaluvad arhitektuuri õppima asumist. Avatud loengud on alati tasuta ja inglise keeles.

Hooaega alustab 5. oktoobril kell 18 Kanuti Gildi Saalis (Pikk 20) toimuva loenguga Enric Ruiz-Geli – hispaania arhitekt, kelle innovaatilisus hoone energiatõhususes, kliimamuutustest tulenevatest muutustest ehituskunstis, ja ka arusaam hoonest molekulaarsel tasemel on inspireerinud maailma juba pea veerand sajandit. Rohkelt tunnustatud Ruiz-Geli tegeles bio-arhitektuuriga juba kümme aastat tagasi ning on ühena vähestest bioarhitektuuri printsiipidest lähtuvaid maju ka valmis ehitanud: tema Barcelonasse kavandatud hoonel on täispuhutav nutifassaad, mis reguleerib majja pääsevat päikesevalgust ja temperatuuri. Hetkel teeb Ruiz-Geli koostööd El Bulli restoranist uut toiduteaduskeskust arendava tippkoka Ferran Adriaga, et hoone, kus toidukultuuri homse päeva leiutamisega tegelma hakatakse, esindaks ka arhitektuurivaldkonna homset päeva.

Juba 19. oktoobril jõuab Tallinnasse järgmine esineja, arhitektide kõrval kindlasti ka urbanistidele huvi pakkuv, metaarhitektuuriga tegelev Daniel Köhler, kes on oma uurimistöös keskendunud mereoloogiale ehk sellele, kuidas linna näitel toimub osakestest terviku moodustumine.

2. novembril jätkub loengusari Pariisis tegutseva kunstnik-arhitekti Didier Faustinoga, kes huvitub inimese ja ruumi vahelistest suhetest ning tegeleb inimmõõtmelise ruumi loomisega – tuntud on eriti Faustino installatsiooniprojektid – ta on loonud pilkupüüdvaid ajutisi lavasid linnaruumi, rohkelt ruumikogemusega tegelevaid näituseprojekte. Sellele avatud loengule peaksid jõudma arhitektuuri kõrval kindlasti ka skulptuuri-, installatsiooni-, disaini- ja sisaarhitektuuri valdkonna tudengid, õppejõud ja huvilised.

Sügishooja neljandaks esinejaks on 16. novembril Kanuti Gildi SAALi lavale astuv Matthias Rippmann, kes kuulus meeskonda, mis ehitas 2016. aasta Veneetsia biennaali peanäitusele palju tähelepanu pälvinud 399 paekiviplaadist koos seisva armadill-võlvi (http://block.arch.ethz.ch/brg/project/armadillo-vault-venice-italy), mille osade ühendamiseks ei kasutatud sideainet. Paekivi uute kasutusmeetodite ja -võimaluste ümber keerleb ka Rippmanni Tallinna-loeng, mis peaks tegema loengu huvitavaks nii arhitektidele, sisearhitektidele, disaineritele kui materjaliteadlastele.

Sügissemestri loengusarja lõpetab 14. detsembril Moskvast pärit Artem Kitaev, kes tegutseb arhitektuuribüroos KOSMOS, mille partnerid ja kaastöölised paiknevad New Yorgis, Moskvas, Baselis ja Bangkokis. KOSMOS töötab oma sõnul kõikide erinevate hoonetüüpide ja skaaladega – ukselingist linnani, tõsimeelsest arhitektuurist ajutiste installatsioonideni, kombineerib kunsti ja tehnoloogiat, globaalseid kogemusi ja respekti kohaliku konteksti suhtes. https://k-s-m-s.com/office

Ajakava:
05.10.2017 kl 18 Enric Ruiz-Geli
19.10.2017 kl 18 Daniel Köhler
02.11.2017 kl 18 Didier Fiuza Faustino
16.11.2017 kl 18 Matthias Rippmann
14.12.2017 kl 18 Artem Kitaev

EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakond on arhitektuuri avatud loenguid korraldanud 2012. aastast alates – igal õppeaastal astub Tallinnas erialase publiku ette kümmekond valdkonna omanäolist praktikut ja hinnatud teoreetikut. EKA arhitektuuriteaduskond on Eesti arhitektuurihariduse keskpunkt ja olulisim kompetentsikeskus kõigis tehiskeskkonda loovates distsipliinides, hõlmates sisearhitektuuri, arhitektuuri ja linnaplaneerimise valdkonda.

Loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital
Kuraatorid: Sille Pihlak, Siim Tuksam
www.avatudloengud.ee
https://www.facebook.com/EKAarhitektuur/

Lisainfo:

Pille Epner
E-post: arhitektuur@artun.ee
Tel. +372 642 0071

Jaga sõpradega:

Postitas Pille Epner
Viimati muudetud