Balti konservaatorite triennaal RESEARCH. DILEMMAS. SOLUTIONS

Frank Lukk ja Varje Õunapuu Vilniuse triennaalil

29.09.-02.10.2021 toimunud Balti konservaatorite XII konverents on iga kolme aasta järel erinevas Balti riigis aset leidev suursündmus, mis toob kokku mitte ainult Eesti, Läti ja Leedu erialaspetsialistid, vaid ka külalised teistest riikidest. Konverentsid on alati rahvarohked. Nii kogunes ka pandeemia tõttu aasta jagu edasi lükkunud Vilniuse triennaalile muljetavaldav hulk konservaatoreid. Sellest on kujunenud koht, kus vahetatakse kogemusi, sõlmitakse kontakte ning sünnivad ühised projektid ja ettevõtmised.
Ettekannete seas oli mitmeid, mis meelde jäid. Nii näiteks rääkis Louvre’is Leonardo da Vinci teoste uurimisega tegelev kunstiajaloolane ja kuraator Bruno Mottin pildindustehnilistest uuringutest, mis andsid väga palju uut informatsiooni Leonardo loomingu ja teoste seisukorra kohta ning alusandmeid nende konserveerimiseks. Ettekande lõpus sedastas ta, et ehkki tänu uuringutele teatakse maailma kõige ikoonilisema töö, Mona Lisa, hilisematest ülemaalingutest ja koloriiti moonutavast lakikihist peaaegu kõike, ei hakata seda ilmselt kunagi restaureerima – maailm tunneb tööd just sellisena, nagu see on. Teose koloriiti muutev puhastamine ei oleks sotsiaalselt aktsepteeritav ning ükski konservaator pole selleks valmis. „Peame leppima, et meie teaduslikud ja tehnilised teadmised ei ole võimsamad inimpsühholoogiast“, nentis Mottin ettekande lõpusõnades.
Eesti Kunstiakadeemia esindus esitles mitmeid viimase aja suurprojekte. Varje Õunapuu ja Frank Lukk tegid ettekande Dolores Hoffmanni „Rahu“ kinost demonteeritud freskomaali saagast, Hilkka Hiiop ja Robert Treufeldt aga viimaste aastate kesksest uurimisteemast – militaarkunsti saatusest ja staatusest Eestis. EKA vilistlane Kristina Aas ennistuskojast „Kanut“ rääkis oma magistritöö fookuses olnud Piirissaare ja Narva-Jõesuu kirikute põlengute tagajärjel kahjustunud ikoonidest ning Eesti konservaatorite kogukonda ühendanud konserveerimistalgudest. Balti konservaatorite hulgas on eestlased juba tuntud oma intrigeerivate erialaste ettevõtmiste, innovatiivse lähenemise ja väga heade ettekannetega!
Muuhulgas külastati ka Leedu Kuntiakadeemia konserveerimisosakonda, kellega plaanime tulevikus suuremat koostööd.

Loe konverentsi kohta lähemalt.
Lae alla konverentsi 700 lk. publikatsioon.

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud