Digitootedisain – uus eriala Eesti kõrgharidusmaastikul

Kasutajakogemuse disainer Halina Mugame koostas uue õppekava uurimustöö põhjal, millest ilmnes, et digidisaini spetsialistide järele on suur nõudlus. Foto: Krõõt Tarkmeel

Sügisest on võimalik Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonna bakalaureuseõppes õppima asuda täiesti uut eriala – digitootedisaini. See võimaldab omandada teadmisi ja praktilisi oskusi töötamaks digidisainerina tarkvaraarendusettevõtetes, disainibüroodes, era- või avaliku sektori asutustes. Digitaalsete toodete ja teenuste valdkonnas on suur vajadus heade spetsialistide järele. Selle tühimiku täitmiseks loodi EKAs digitootedisaini eriala, mis on esimene säärane BA tasemel õppekava Eestis.

Töö digidisainerina

Erialal õpivad tulevased disainerid hea kasutajakogemusega digitoodete ja -teenuste arendamist ja nende liideste kujundamist. Tulemuseks võivad olla näiteks mobiilirakendused, veebilahendused ja värkvõrk (Internet of Things). Digitoodete disainerid leiavad rakendust väga erinevates ettevõtetes, tervishoiusektorist kuni mängutööstuseni välja. Nende disain võib kasutuses olla üle kogu maailma, nagu näiteks Taxify või Transferwise. EKA tootedisaini osakonna vilistlased töötavad mitmesugustes Eesti ettevõtetes nagu Pipedrive, Cleveron, Elisa, Trinidad Wiseman jt.

Eestis on palju tehnoloogia idufirmasid ja IT ettevõtteid, kelle äri edu sõltub heast disainist. Samuti vajavad paremat kasutajakogemust enamus Eesti e-riigi kasutajaliidesed. Ka E-riigi Akadeemia Sihtasutuse asutaja ja nutika valitsemise programmijuht Linnar Viik rõhutab digitootedisaini õpetamise vajalikkust: “Digitaalse teenused on juba nelja ja poole miljardi inimese igapäevaelu lahutamatu osa, hõivates juba neljandiku nende igast ööpäevast.  Nende teenuste kogumaht on mõõdetav miljardi kasutajakogemuse aastaga igal aastal. Kasutajakogemuse teadlik ja oskuslik arendus teeb ühest ettevõttest, organisatsioonist ja riigi poolt pakutavast digiteenusest eduka või läbikukkuja. EKA digitootedisaini õppekava aitab digimaailma paremaks teha.”

Uuringu põhjal koostatud õppekava

Uus õppekava on koostatud EKA disainiteaduskonna poolt tellitud uurimustöö põhjal. Tööturu vajaduste selgitamiseks küsitleti ettevõtete disainijuhte, vanemdisainereid ja EKA vilistlasi, kes töötavad digidisaini valdkonnas. Selgus, et digitootedisainerid on väga nõutud spetsialistid. Huvitav on ka see, et ettevõtjad väärtustasid tehnilistest teadmistest ja oskustest enam praktilisi kogemusi ja disaineri pehmeid väärtuseid – head meeskonnatöö-, suhtlemis-, esinemisoskust ning võimekust tagasisidet anda ja saada.

Uurimustöö läbiviija ning digitootedisaini õppesuuna värske juhi ning kasutajakogemuse disainer Halina Mugame sõnul teevad valdkonna praegu põnevaks esemeliste ja digitaalsete toodete ning teenuste lõimumine. Näiteks tehisintellekti rakendamisvõimalused. “Eriala on uus ja arenev. Digidisaineri võimuses on näiteks kujundada, mil moel inimene masinatega suhtleb ja määrata, mida otsustab masin ja mida inimene. Samuti on erialal võimalik tegeleda ka virtuaal- ja liitreaalsuse ning robotide rakendamisega meie igapäevaelus.” Sealjuures on tarvis omada head kontakti inimeste ja inimlikkusega. “Digitoodetedisaineri töö on vaheldusrikas. Ta saab palju joonistada ja kujundada, aga ka kolleegide ja kasutajatega suhelda ning koostöös nendega luua uusi digikeskkondi, mis on kasutajakesksed,” rääkis Mugame.

Kuidas sisse astuda?

Sisseastumine toimub tööstus- ja digitootedisaini õppekavale ning teisel õppeaastal spetsialiseerutakse kas digitoote- või tööstusdisaini (esemelise disaini) õppesuunale. Digitaalsete lahenduste loomist on võimalik edasi õppida EKA interaktsioonidisaini magistriõppes.

Sisseastumisavalduste vastuvõtt Eesti Kunstiakadeemiasse kestab kuni 28. juuni südaööni sisseastumise infosüsteemi SAIS vahendusel. 27.-28. juunil võetakse avaldusi vastu ka Kunstiakadeemias kohapeal, Estonia pst 7, kell 10–16. Rohkem infot sisseastumise kohta: www.artun.ee/sisseastumine

Lisainfot digitootedisaini õppesuunast: artun.ee/digidisain

Jaga sõpradega:

Postitas Kunstiakadeemia
Viimati muudetud

Tootedisain