Disainitudengid uurisid, kuidas näevad värvipimedad

Eestis ca 108 000 meest ja 6500 naist, maailmas 250 miljonit inimest ei pruugi märgata valmivaid kirsse puu otsas, hoiatussilte tee ääres või on hämmingus Tallinna tasulise parkimise kaarti vaadeldes. Abi peavad nad küsima ka siis, kui vaja teada kas nende Makita akutrelli aku on täis laadinud või mitte. Kui ta juhtub olema sportlane, näiteks jalgpallur, võib juhtuda, et oma vastasvõistkonna mängija tunneb ta ära sokkide, mitte särgi järgi ja orienteerumisvõistlustel metsas loeb ta kaarti teistest oluliselt aeglasemalt.

Mis neid miljoneid inimese ühendab? Värvid. Õigemini nende moondumine ja segunemine. Seda tuntakse värvipimedusena. Antud juhul räägime enim esinevast vormist, deuteranoopiast, kus roheline ja punane, segatud toonidena kas sulanduvad ühte või moonduvad pruuniks, halliks või sügiseselt poriseks.

Kui palju aga meie, disainerite ja kunstnikena selle peale mõtleme või sellega arvestame, kui tundide ja päevade viisi värve valime? Kui sageli meie kasutajakesksesse disainisprotsessi mahub kasutajaks värvipime?

EKA tudengid uurisid kiirkursusel “Värvipimedus kasutajakeskses disainis”, kuidas värvipimedus välja näeb. Kuna see ei ole teema, mida saaks või peaks selgeks õppima, oli kursuse eesmärgiks tõsta teemast teadlikkust EKA-s, meie endi keskel. Protsessi käigus avastasid tudengid üllatavalt palju värvipimedust oma lähikonnas ning teadvustasid, millised probleemid ja kompleksid selle eripäraga kaasnevad.

EKA õppehoones võib kuni 9. maini leida mitmeid näiteid, kuidas deuteranoopia välja näeb. Kolmanda korruse kohvimasina kõrval saab kaamera ees seistes ennast või kaasa võetud objekte ekraanilt näha nii nagu iga 12-s mees neid näeb. Sotsiaalmeedias on korraldatud teavituskampaania, mille raames aitame pöörata tähelepanu värmipimedate olemasolule. Postitades tavapäraselt, pildi kasutajad lisavad samale pildile spetsiaalse filtri, mis näitab kuidas seda värvipime inimene näeb. Postitusele on lisatud hashtag #EKA_värvipimedus ja #EKA_colorblindness.”

Osalejad:
Sandra Goroško, Mõtus Lõmaš Kama, Oliver Kanniste, Kille-Ingeri Liivoja, Gerli Mägi, Hannah Neuss, Iti Niinemets, Tiia Põldmets, Kerttu Rannik, Sirle Rohusaar, Hannabel Saareli, Cathy Saarm, Jelizaveta Šalova, Minni Tang, Vitali Valtanen.
Juhendaja: Merike Rehepapp
Jaga sõpradega:

Postitas Mart Vainre
Viimati muudetud

Disaini­­teaduskond