Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Kaitsetööstuse Liidu algatus “Uued tooted tekkivatest jäädetest” soovib taaskasutada tootmisjääke

 

Jätkusuutlik disain. Kateriin Rikkeni küünlajalg, mis on valminud maha kantud laboriklaasist.
Eesti Kaitsetööstuse Liit (EKTL) alustab koostööd Eesti Kunstiakadeemiaga (EKA), millega saab alguse tootmisettevõtteid, jõustruktuure ja ülikoole hõlmav koostööprojekt “Uued tooted tekkivatest jäädetest”.

Tegemist on EKTL-i “Riide- ja erivarustuse” töörühmast välja arenenud initsiatiiviga, mille eesmärgiks on välja töötada lahendused, kuidas taaskasutada tekkivat jäädet uute toodete disainimiseks. Koostööprojekti partneriteks on EKA Jätkusuutliku Disaini Labor, Kaitsevägi, Politsei- ja Piirivalveamet, Päästeamet, Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ), Tallinna Ülikool (TLÜ) ja EKTL-i liikmesettevõtted Bristol Trust, Galvi-Linda, Profline, Samelin, Sangar, Suva ja YKK Finland.

Projekti esimeses etapis kaardistavad EKA, TTÜ ja TLÜ tudengite ühised töörühmad, missuguseid jäätmeid kaasatud partnerasutustes ja -ettevõtetes tekib, mis saab vormirõivastest nende eluaja järgselt ja mida üle jäänud materjalidega oleks otstarbekas teha. Eesmärk on tudengite koostöös ETKL-i ettevõtetega näha võimalusi liikuda praegusest lineaarsest majandusmudelist, kus jäätmed visatakse ära, ringmajanduseni, kus jäätmeid taas- ja korduskasutatakse.

EKA Jätkusuutliku Disaini Labori juhi Reet Aus-i sõnul valmivad semestri lõpuks esimesed EKA tudengite tehtud toodete prototüübid, mis on valmistatud ETKL-i ettevõtete jäädetest.

Lisainfo:

Ingela Heinaste
EKA teadus ja arendusosakond
6 267 108
ingela.heinaste@artun.ee

Tarvi Tiits
Eesti Kaitsetööstuse Liit
55 518896
tarvi.tiits@defence.ee