EKA ja Viru Keskus aitavad ühiselt kaasa eesti disaini rahvusvahelisele edule

VIRU x EKA Young Design Export Program. Foto: Sandra Luks

11. detsembril toimub kauaoodatud VIRU x EKA Young Design Export Program´i noorte disainerite uute kollektsioonide ja äriideede esitlus.

Selle aasta sügise hakul alguse saanud koostöö Viru Keskuse ja Eesti Kunstiakadeemia vahel kulmineerub tudengite pitchidega rahvusvahelisele komisjonile, kes annab tagasisidet nii projektide loomingulisusele kui ka tööde ekspordi potsentsiaalile. Erilise tähelepanu all on jätkusuutlikkuse põhimõtete järgmine ja keskkonnateadliku visiooni  kaasamine. Komisjonis osalevad Viru Keskuse turunduse- ja kommunikatsioonijuht Kristel Sooaru, Soome äriinglite assotsiatsiooni FIBAN liige ja investor Ira Stening, Rootsi suurima moekaupade jaemüügiketi MQ ostujuht Fredrika Erlandsson ning Taani Elustiili ja Disainiklastri ringmajanduse ekspert Gabriella Constantinou.

Parimale ideele antakse Viru Keskuse poolt välja ka stipendium ja toetusmeetmed esimeste rahvusvaheliste sammude finantseerimiseks. 

EKAs südameasjaks võetud teemale ehk eesti disaini piiriülesele edule soovis tulla kaasamõtlejaks just suure kogemusega Viru Keskus, sest nägi samas teemas olulist võimalust tiigrihüppeks. Mida varem disainerid vastavaid teadmisi omandavad, seda hoogsamalt saab ka siinse disainiskeene arengule kaasa aidata. Kristel Sooaru kommenteerib: „Oli asjade loomulik käik teha koostööd EKA disainiteaduskonnaga tudengitele rahvusvahelist kogemust ja teadmisi toova õppekava toetamiseks. Ning nüüd on heameel näha protsessi tulemust tudengite loodud brändide ja toodete näol“.

Disainiteaduskonna magistrantidele suunatud ekspordiprogrammi kureerib EKA külalislektor, pikaajalise ekspordikogemusega ärimentor Sissi Silván, kes varasemalt kaasa aidanud mitmete Skandinaavia brändide rahvusvahelisustumisele. Silváni loengute arvukateks külalisteks olid sellel sügisel näiteks byPias brändi asutaja ja omanik ja Soome Aasta Ettevõtja 2020 Pia Erlund, Hálo From North kaubamärgi asutaja Marta Valtovirta, Soome Tekstiili- ja Moeassotsiatsiooni esinaine Anne Ruokamo jpt. Lisaks koguti teadmisi ja kontakte Kopenhaagenist, kus kohtuti sealse legendaarse aksessuaari brändi Decadent Copenhagen´i asutajatega ning vaadati sisse Fääri saartelt opereeriva kudumi brändi Gudrun&Gudrun tegemistesse. 

Eelmise aasta pilootprojektis osalesid mitmed auhinnatud noordisainerid Katrin Aasmaa, Sigrid Kuusk, Cärol Ott, Mariliis Niine, Annika Kiidron-Roomets jt, kes said algatusest nii ärimentorlust kui tellimusi naaberriigist. 

Selle aasta kurioosumitena on oodata igavesti ümber töödeldavaid peakatteid, uude vormi sulavaid kudumeid, irooniaga vürtsitatud väärtesemeid ja savi võidukäiku plastiku üle.

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud