Christian Ackermanni uurimisprojekti tulemusi koondav näitus Niguliste muuseumis

Ackermanni röntgen (Vigala Peetrus)

Niguliste muuseumis on alates 6. novembrist avatud näitus “Christian Ackermann. Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas”.

EKA Muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna professor, dr Hilkka Hiiop sõnab: “See on näitus, mille taga on EKA spetsialistide ja tudengite osalusel läbi viidud interdistsiplinaarne uurimistöö. Esmakordselt tuuakse erinevatest kirikutest pärit Ackermanni skulptuurid kokku Niguliste muuseumisse, näitusele, mis on ühtlasi kogu projekti kulminatsiooniks.”

Näitus tutvustab Eesti barokiajastu skandaalseima ja võimekaima kujuri ning Eesti esimese vabakunstniku Christian Ackermanni elu ja loomingut. Noor ja andekas Ackermann jõudis Tallinnasse 1670. aastate algul ja tegutses siin kuni 1707/1710. Tema radikaalsus tekitas vanades tsunftimeistrites pahameelt ning nad kaebasid Tallinna raele, et too käituvat nagu oleks ta kuulus antiikskulptor Pheidias Ateenast. Tegelikult oligi Ackermann Tallinna Pheidias.

Koostöö tulemusi koondaval näitusel saab lähivaates näha ligi 60 Eesti erinevatele kirikutele loodud skulptuuri. Tänu kaasaegsele tehnikale saab vaadata ka Ackermanni skulptuuride üllatavat sisestruktuuri, hilisemate värvikihtide alla mattunud ja taasleitud säravat barokset polükroomiat ning keerutada kujudest tehtud 3D-mudeleid.

Näituse kuraatorid on Hilkka Hiiop Eesti Kunstiakadeemiast ja Tiina-Mall Kreem Eesti Kunstimuuseumist.

Näituse töörühm: Isabel Aaso-Zahradnikova, Triin Kröönström, Merike Kurisoo, Kerttu Palginõmm, Anneli Randla, Liis Reier, Mia-Maria Rohumaa, Tarmo Saaret, Tiina Treibold.

Näituse kujundas Villu Plink, graafilise identiteedi ja saaligraafika Marti Laurimaa ning meediagraafika ja saalivihiku Tuuli Aule. Fotod seadsid Peeter Säre, Andres Uueni ja Maksu- ja Tolliamet.

Näitus Niguliste muuseumis jääb avatuks 02. maini 2021. Näituseprogramm jätkub Ackermanni tööde kodukirikutes.

Lähemalt näitusest

Ackermanni teadusveeb 

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud

Muinsus­kaitse ja konserveerimine