EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakond soovitab: avasta vähetuntud kultuuripärandit

Tallinna liitsihi alumine tuletorn. Foto: Ajapaik

Praeguses erilises olukorras on oluline vältida samadele matkaradadele ja kõige tuntumatesse parkidesse kogunemist ning leida jalutamiseks ja väikesteks väljasõitudeks võimalikult palju erinevaid huvitavaid paiku. Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakond on alustanud alternatiivsete külastuspaikade ja ekskursioonimarsruutide kaardistamisega. Jagame mõned esmased soovitused, milliseid kodulähedasi pärandipärleid üksinda või perega avastama minna:

Militaarpärand

Sõja-ajaloolist pärandit on Eestis erakordselt palju, kuna oleme olnud nii Vene tsaaririigi kui Nõukogude liidu läänepiiriks. Need ehitised ei pruugi pakkuda silmailu klanitud maastike ja ilusate
losside austajatele, kuid illustreerivad lugusid meie heitlikust ajaloost ning on tihti imposantsed oma suuruse ja massiivsusega. Pealegi räägitakse, et just militaarrajatiste varemeil kasvab palju karulauku.
Põhjaliku sõja-ajaloo virtuaalse teejuhi, mis keskendub 20. sajandi militaarpärandile, on hiljuti kokku pannud MTÜ Eesti Sõjaajaloo Pärand. Kaardile on kantud ligi 700 militaarobjekti koos piltide ja kirjeldustega, siin on rohkelt materjali nii jalgsi-, ratta- kui automatkadeks:

https://teejuht.esap.ee/

Kirikud

Kuigi kirikud on praegu teenistusteks suletud, on kirikuid ja nende juures olevaid ajaloolisi kalmistuid vaatamisväärsuste ja rahutekitavate paikadena siiski võimalik külastamas käia. EKA on aastaid tegelenud Eesti kirikute andmebaasi loomisega, millesse on koondatud rohkelt infot nende ajaloo ja restaureerimise kohta, fotosid, digiteeritud jooniseid, 360° interjöörivaateid jm. Vaata andmebaasist info üle, võta kaart ette ja sõida kodulähedased huvitavamad kirikud läbi:

http://kirikud.muinas.ee/

Mõisapargid

Nädalavahetustel kogunevad paljud jalutajad Keila-Joa mõisa parki, kuid kauneid avalikkusele avatud mõisaparke on tegelikult sadu, nii mõnedki seotud ka matka- ja orienteerumisradadega. Portaalist mois.ee leiab hõlpsasti üles enda lähistel paiknevad mõisad ning huvitavat infot nende ajaloo kohta.
Igaks juhuks tasub enne konkreetse mõisa juurde sõitmist internetist uurida, kas mõisapark on praegu külastajatele avatud – enamasti on, kuid mõned mõisad on kasutusel elamute või
hooldekodudena ja neil võivad väravad kinni olla.

Kes kodust lahkuda ei soovi, saab minna virtuaaltuurile:

3dmanor.eu

Tuletornid

Tuletornid on merendusajaloo olulised maamärgid, mida on raske mitte märgata. Eesti Tuletorni Selts on koondanud need koos fotode, plaanide ja kirjeldustega kaardile, mille abil saab ette võtta väga hariva ja pika matka piki rannikut:

http://www.etts.ee/EE/tuletornid/eesti-tuletornide-uldkaart-google

Veetornid

Lisaks tuletornidele soovitame tutvust uuendada veel ühe põneva pärandiliigi, veetornidega. Portaalist veetornid.ee leiab ülevaate kõikvõimalike Eesti veetornide kohta maakondade kaupa, sh. ajaloolised, kaasaegsed, kolhoosi-, sõjaväe-, tööstuse- jm. veetornid. Kui Sinu kodukandi veetorni sellel kaardil veel ei ole, tasub sellest kindlasti teada anda!

Eesti väärtarhitektuur

Pole paremat aega hakata tutvuma Eesti kaasaegse väärtarhitektuuriga ja seda pildistada – majaesised pole autosid täis pargitud, palju vähem sagib nende ümber inimesi. Valiku Eesti vaatamisväärsest arhitektuurist on kokku koondanud Eesti Arhitektuurikeskus:

https://estonianarchitecture.com/projects/

Ajapaiklemine

Ajapaik.ee on hiiglaslik ajalooliste fotode kogu, kus kõik saavad vabatahtlikuna fotosid geopositsioneerida (märkida kaardile, kus see tehtud on) ja refotografeerida (teha samast kohast tänapäevase foto). Kel ei meeldi „ilmaasjata“ jalutamas ja kohti vaatamas käia, soovitame teha oma jalutuskäigud eesmärgistatuks sellega, et käia oma kodulähedasi ajaloolisi fotosid üle pildistamas ja laadida need Ajapaika. Eriti mugav on seda  teha Ajapaiga mobiilirakenduse abil.

Kui lugeja teab veel mõnda sarnast head andmekogu Eestis külastatava kultuuripärandi kohta, olemasolevaid temaatilisi või alternatiivseid ekskursioonimarsruute, siis palume neist teada anda. Kõikide saatjate vahel loosime välja midagi head!

Kontakt: Triin Talk (triin.talk@artun.ee)

Vaata lisaks Terevisioonist (ERR, 24.04.20)

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud