EKA puitarhitektuuri uurimiskeskuse PAKK eestvedamisel projekteeritakse Tartu 2024 kultuuripealinna paviljoni

Foto: Tiit Grihin, Tartu linn

Ajutine puidust paviljon, mis on mõeldud kultuuripealinnaga seotud väiksemate väliürituste läbiviimiseks, on kavandatud kesklinna pargi sillutatud alale. Umbes 400 ruutmeetri suurune paviljon peaks mahutama ligi 300 inimest. Paviljoni lahendus kavandatakse koostöös EKA arhitektuuriteaduskonna Puitarhitektuuri Kompetentsikeskusega PAKK ja TalTechi ehituskonstruktsioonide uurimisrühmaga, kes töötab välja konstruktiivse lahenduse vastavalt arhitektuursele kontseptsioonile.

 

Projekti üks EKA-poolseid eestvedajaid, EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakonna  juht ja PAKKu teadur dr Sille Pihlak ütleb, et Tartu on omavalitsusena hea näide, kuidas linn tahab ja saab kasutada teaduspõhist lähenemist linnaruumi mõtestamisel ja linna arendamisel: “Tartlased lähenevad linnaruumile uurimislikult, püstitades hüpoteesi – millist kogunemisruumi ja võimalusi on vaja keskparki? – ning on seda siis kultuuripaviljoni kujul valmis järele katsetama. See lähenemine teeb Tartust ja EKA PAKKust head partnerid. Me kutsusime omakorda projekti juurde ka TalTechi ehituskonstruktsioonide uurimisrühma, sest usume, et Eesti teaduse ja tööstuse tugevus on koostöös, mitte konkureerimises: valdkondadeülene kompetents lisab projektile nii otseses kui kaudses mõttes tugevust.”

Tavakasutaja vaatenurgast on meeskonna eesmärk on töötada tartlastele välja modulaarne paviljon, mida saaks esialgses asukohas mõnd aega kasutada, ent mis oleks hiljem ka mujale liigutatav. Eraldi eesmärgiks ja projekti eestvedajate sõnul tõeliseks väljakutseks on Tartu linna soov, et paviljoni saaks edukalt jagada mitmeks osaks ja neid osi eraldi kasutada, võimalik, et täiesti erinevates linnaosades. Sille Pihlak: “Projekt on mastaapne ja arhitektuurselt ning insenertehniliselt ülipõnev pähkel puremiseks: 400 m2, mis käiks lahti ja oleks hiljem kasutatav ka väiksemates ühikutena. Eskiisprojektini jõuame septembri lõpuks, ent pärast seda on meil vaja kaasata Eesti puitmajatööstuse kõige kaasaegsemad võimalused, et paviljoni jõuaks ekraanilt Tartu keskparki.”

 

Kultuuripaviljon jääb tartlaste kasutusse 2023. ja 2024. aastal toimuvate kultuuripealinna ürituste läbiviimise kohana.

 

Tartu linna ja Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonda seob juba aastatepikkune koostöö. Ühele uuele traditsioonile pandi alus möödunud suvel, mil Tartust sai suvine ehituspraktikabaas arhitektuuritudengite ajutiste varjualuste rajamiseks. Esimene installatsioon NURK püstitati Uueturu pargi nurgale; tänavune varjualune nimega KINO avati juulis Atlantise maja kõrval asuval haljasalal.

 

Kultuuripaviljoni projektimeeskond

  • EKA puitarhitektuuri kompetentsikeskus PAKK: dr Sille Pihlak, dr Siim Tuksam ja Anna Tommingas
  • TalTechi ehituskonstruktsioonide uurimisrühm: dr Alar Just ja dr Eero Tuhkanen

 

Puitarhitektuuri Kompetentsikeskus PAKK on EKA arhitektuuriteaduskonna juurde 2021. aastal loodud eraldiseisev uurimiskeskus, mis seob teadus-, ja õppetegevuse uute projekteerimismeetodite, elukeskkonna ja tootearendusega, viies teadlased, erialaspetsialistid ja  tudengid kokku tellijatega nii avalikust kui ka erasektorist. PAKK tegeleb kolme suurema alateemaga: ehituse rohepööre, tööstuse digipööre ja uued meetodid puidust tehasemajade projekteerimisel.

 

Rohkem infot:
Anna Tommingas
PAKKu projektijuht
anna.tommingas@artun.ee

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud