EKA tudengite näitusekujundus loob ERMi pöördelised 90ndad

"Ise tehtud Eesti" - viimased ettevalmistused enne avamist (ERM)

Neljapäevast, 4. oktoobrist on Eesti Rahva Muuseumis avatud uus näitus “Ise tehtud Eesti”, mille fookuses on inimene 1990. aastate üleminekuperioodil toimunud muutuste keskel: poeinterjöörid, esimesed arvutimängud, underground peod – kõik see, mis tänaseks on saavutanud peaaegu mütoloogilise tähenduse.

Näituse kujundasid Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri, arhitektuuri ja graafilise disaini tudengid, keda juhendasid EKA sisearhitektuuri osakonna kutsel arhitektuuribüroo b210 arhitektid ja disainibüroo Stuudio Stuudio.

Arhitektuuribüroo b210 arhitekti, tudengite ühe juhendaja Karin Tõugu sõnul on näituse “Ise tehtud Eesti” puhul tegu mahuka muuseumisse viidud sissevaatega pöördelistesse 90ndatesse. “Toonase igapäevaelu pöörasus ei ole paljudel veel meelest läinud ja nüüd on võimalik kogeda kureeritud vaadet sellele legendaarsele perioodile ja seda Eesti ühel suuremal näitusepinnal,” selgitas Tõugu. Näitusekujundus kätkeb endas ruumilist raamistikku, mis on täidetud 1990. aastate elu ja olu väljavõtete ja meenutustega. Näituse ruumilabürindis leidsid oma väärika koha nii suured ja tõsised teemad kui ka väiksemad detailid ja humoorikad seigad.

ERMi ajutiste näituste saali mastaapseid mõõtmeid arvestades – ruum on 7 meetrit kõrge ja ligi poole jalgpalliväljaku suurune – võiks ette kujutada, et tegu on mõne tihedama linnakeskkonna puhul paraja suurusega linnaväljakuga. “Meile tundus, et mitmesaja ruutmeetri suuruse näitusesaali liigendada inimmõõtmes modulaarse süsteemiga, mis oma olemuselt näeb “isetehtud” välja. Näituseruumi sisenemine toimub läbi keerdkäikude ja mõningaste pöörangute järel avaneb tervikpilt. Modulaarsetes alumiiniumstruktuurides on mitmekorruseline alusraamistik, mille külge, ümber ja peale näitus tekib. Pika loomeprotsessi vältel arutlesime põhjalikult, kuidas 1990. aastate riigi taasloomise õhustik ruumi tuua ning tundub, et mõningase korra ja samal ajal teatava segadusega oleme seda saavutanud,” avaldas Tõugu lootust, et nii nagu külastaja avastab ruumis ringi liikudes pidevalt uusi nurki, räägib näitus ise üheksakümnendatest nii nagu seda veel varasemas ajalookäsitluses pole tehtud.

Näitus on loodud Eesti Rahva Muuseumi koostöös Tartu Mänguasjamuuseumi, Eesti Vabaõhumuuseumi ja Eesti Maanteemuuseumiga Eesti 100. sünnipäeva tähistamiseks. EKA tudengite kaasamine oli b210 ja ERMi ühine idee, et katsetada sellise muuseumidevahelise koostööprojekti jaoks pisut teistmoodi lähenemist näituse kujunduse loomiseks ning anda üliõpilastele võimalus lüüa kaasa suuremahulises projektis algusest lõpuni. b210 tööst olulise osa moodustab ruumiharidus Eesti Kunstiakadeemias ja koostöös ERMiga oli oluline tuua näituse kujundusse ka hariduse ja uurimuse külg.

Näituse pidulik avamine toimub kolmapäeval, 3. oktoobril kell 18.00 ERMis muuseumi sillal. Näitus jääb ERMi vahetuvate näituste saalis (A-sissepääs) avatuks sügiseni 2019. Täpsem info: http://erm.ee/et/content/ise-tehtud-eesti

“Ise tehtud Eesti” näitusekujunduse autorid:
arhitektuuribüroo b210 – Karin Tõugu, Mari Hunt, Aet Ader, Kadri Klementi
graafilise disaini büroo Stuudio Stuudio – Mikk Heinsoo, Kaarel Nõmmik
Eesti Kunstiakadeemia tudengid – Anni Kotov, Anne Kaljas, Karolin Kaup, Heleri Koltsin, Maria Kesküla, Andreas Krigoltoi, Jarmo Vaik, Aimur Takk

Foto: “Ise tehtud Eesti” – viimased ettevalmistused enne avamist (ERM)

Lisainfo:
Mari Hunt
b210 arhitekt
+372 55 655 330
mari@b210.ee

Hannes Praks
EKA sisearhitektuuri osakonna juhataja
hannes.praks@artun.ee
+372 527 3626

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud