EKAs välja arendatud uudset projekteerimissüsteemi kasutatakse Tallinna lasteaedade kiiremaks rajamiseks

Tallinna linnavalitsus korraldab arhitektuurivõistluse esimesele omataolisele musterlasteaiale kõrgetasemelise ja sobivaima arhitektuurilise lahenduse leidmiseks. Tegu on esimese arhitektuurikonkursiga, kus avaliku hoone projekteerimiseks kasutatakse EKA arhitektuuriosakonna Puitarhitektuuri Kompetentsikeskuses PAKK arendatud Mustermaja 369 süsteemi. Ideekonkursi raames otsitakse Põhja-Tallinna lasteaedadele Päikene ja Pääsupesa parimat keskkonnasäästlikku lahendust, mis võimaldaks tehases toodetud puidust mooduleid lasteaia vajadustega paindlikult kohandada.

 

“Mustermaja pilootprojekt võib olla lahendus uute lasteaedade kiiremaks rajamiseks, kuna see tehnoloogia on paindlik ja tõhus. Samas ei kaota me funktsionaalsuses ega arhitektuuri kvaliteedis, kuna mustermaja süsteem on piisavalt paindlik, et jätta arhitektile loovust ja mänguruumi,“ ütles Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev. “Soovime ühtlasi aidata kaasa ringmajandusliku ehituse sünnile, mis eelistaks taastuvaid ressursse ja hoiaks materjale kauem kasutuses. Seepärast rakendame esmakordselt avaliku hoone projekteerimiseks mustermaja süsteemi, kus moodulid on enamjaolt puidust.”

 

Mustermaja 369 süsteemi võistluse tarvis kohandanud EKA mustermaja uurimisrühma juht Renee Puusepp leiab, et uued lasteaiad heidavad valguskiire ringmajandusele ehituses: “Avaliku arhitektuurivõistlusega otsitakse paindlikku musterhoonet, mis on kohandatav erinevatesse linnaruumidesse. Uute lasteaedade keskkonnasõbralikkus tuleb saavutada biogeensete ehk kasvanud materjalide kasutamisega hoone tarindites ning hoone komponentide taas- ja uuskasutamisega.” Puusepp lisas, et modulaarsed mustermajad on tavapäraste platsil ehitatud hoonetega võrreldes kvaliteetsemad, keskkonna- ja inimsõbralikumad ning õigel rakendamisel ka taskukohasemad.

 

Mustermaja süsteemis katseprojektina just uute lasteaedade rajamine on põhjendatud ka seetõttu, et lasteaedade ruumiprogramm on selge ja tüüpne. Tehases toodetavad moodulid teevad hoone ehitamise ja kokkupaneku kiiremaks ja efektiivsemaks ning kuna mooduleid saab hõlpsasti eri moel kombineerida, on nendest projekteeritud lasteaedu võimalik rajada mitmesugustesse keskkondadesse ning erikujulistele kinnistutele.

 

Võistlustööde esitamise tähtaeg on 11. oktoobril. Täpsem info: http://www.arhliit.ee/uudised/algas-musterlasteaia-arhitektuurivoistlus/ 

 

Puitarhitektuuri Kompetentsikeskus PAKK on EKA arhitektuuriteaduskonna juurde 2021. aastal loodud eraldiseisev uurimiskeskus, mis seob teadus-, ja õppetegevuse uute projekteerimismeetodite, elukeskkonna ja tootearendusega, viies teadlased, erialaspetsialistid ja  tudengid kokku tellijatega nii avalikust kui ka erasektorist. PAKK tegeleb kolme suurema alateemaga: ehituse rohepööre, tööstuse digipööre ja uued meetodid puidust tehasemajade projekteerimisel.

Anna Tommingas
PAKKu projektijuht
anna.tommingas@artun.ee

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud