Elize Hiiop tutvustab uut EKA tassi

Foto: Eliize Hiiop

“Möödunud aasta septembris pöördusin Kunstiakadeemia rektori poole mõttega, et EKA sööklas võiks olla oma maja seinte vahel sündinud tass. Kuna igapäevased valikud peegeldavad meie tõekspidamisi kõige paremini ning akadeemia, kus sirguvad noored disainerid võiks pakkuda head kasvulava, kiitis Mart Kalm ettepaneku heaks,“ selgitab idee autor, EKA keraamika osakonna magistrant Elize Hiiop.

Eesmärgiks sai võetud võimalikult optimaalse aja-, töö- ja kuluga funktsionaalne toodang, mis kannab endas uut EKA visuaalset identiteeti. Ainus reaalne lahendus ajaliselt tassid valmis jõuda oli teha koostööd Eesti portselanitehasega ning võtta aluseks tootmises olev lihtsa vormiga tass, millele tudengid disainivad sangad. Kuna sangad tuli teha käsitsi, siis saigi esimene EKA tass 4 erinevat sangalahendust. Autorite sõnul oli peamiseks inspiratsiooniks nii EKA uus hoone kui ka iseteadlikud ja eristuda julgevad EKA-lased. Projektis tegid kaasa EKA disainiteadsukonna keraamika eriala magistrandid: Mart Vaarpuu, Margit Terasmees, Cathy Saarm ja Elize Hiiop.

Tegemist on esimese omalaadse projektiga ning sellistel juhtudel on raske kõike ette näha ja ennustada, kuid edaspidi on võimalik juba sellele kogemusele ja koostööle toetuda. Suurim väljakutse oli ühendada tudengite käsitöö ja tehasetootmine ajal, mil EKA kolis – keraamika ahjud olid kiledesse pakitud ja laboriahjudes materjali testida ei saanud, tudengitel puudus tööpind ning kõigele lisaks oli tehases puhkusteaegne seisak. Ka kuum ilm mõjus tassidele rängalt.

Augustikuu esimesel nädalal pani Portselanitehas EKA tassi liini käima ning tudengid, kes olid valmistanud eelnevalt kipsvormid ning sangad valanud, kleepisid tehases sangu hilisõhtuteni – et ikka uue hoone avapäevaks valmis jõuda.

Tänusõnad toetuse eest lähevad EKA rektorile, finantsjuhile, disainiteadsukonna dekaanile, keraamika osakonnale, projektis osalenud tudengitele, Eesti Portselanitehase direktorile Juhani Ruuskanenile ja tehase abivalmile kollektiivile.

“Loodan väga, et sellest võiks kujuneda midagi järjepidevat ja tulevastel aastalkäikudel  oma meeldejääv tassi disain. Iga uus algus nõuab rohkem pingutust, kuid usun, et asi on seda väärt,” võtab kokku Elize Hiiop.

IMG_6802
IMG_6816
IMG_6853
IMG_7457
Nii valmis uus EKA tass. Fotod: Eliize Hiiop
Jaga sõpradega:

Postitas Kunstiakadeemia
Viimati muudetud

Keraamika