ENNE, KUI LÄHED PARIISI, KÄI ÄRA NUUSTAKUL. VÕI KOHTLA-JÄRVEL

 

ENNE, KUI LÄHED PARIISI, KÄI ÄRA NUUSTAKUL. VÕI KOHTLA-JÄRVEL

Moestilistika ametite ampluaa ulatub erastilistikast rõivabrändide esindamise, vahendamise, manageerimiseni. Enne kui minnakse välismaa moetööstust vallutama, siis külastas Moestilistika BA 1. kursus 12.-13. aprillil Kohtla-Järve ettevõtteid, viidi läbi töötuba ning elati kaasa koolinoorte moeetendusele. Eesmärk tutvuda kodumaise ettevõtluskultuuri ja selle võimekusega ning kohtuda oma väikese minaga – särasilmsete koolinoortega, kes valdkonnas esimesi samme teevad.

 

Regiooni ajalehe Põhjaranniku peatoimetaja Erik Gamzejev, kelle päevatöö võib juhtimisalaste ülesannete kõrval päädida ka 6 artikli kirjutamisega, tutvustas toimetuse ülesehitust. Mitmekümnetuhandese tiraažiga nii eesti- kui venekeelse päevalehe pealik avas sisuloome tagamaid, selgitas sihtgrupi omapära ning võttis hetke mõtiskleda ajalehe ning üldise infovoolu olemuse üle kaasajal: “Ajaleht on kui äraspidine infokanal. Enam ei leia sellest mitte kõike, vaid just vastupidi – väga hoolega valitud infot”.

 

KINDEL KVALITEET SEALT, KUS POLE ISEGI SILTI UKSEL

Üle Eesti leidub loendamatu arv mitmekülgseid ning pikaaegsete traditsioonidega ettevõtteid, kus valmistatakse Euroopas kõrgelt hinnatud kvaliteetseid tooteid. Sääraselt on oma ettevõttes valmistatava toodangu kõrgetele nõuetele vastavusega kinnistanud positsiooni VR-Koda OÜ. Omaaegsete mõisatalli hoonete seinte vahele rajas ettevõtlik noormaar juba 25 aastat tagasi oma äri vaid viie inimesega. Aastatega on sisustatud ja kohandatud järjest uued ruumid hoonekompleksis, kuhu saadetakse HEAD profisuusasaabaste sisude tootmise materjal, teostatakse juurdelõikus, õmblus ja kus trükitakse ning tikitakse sümboolika. Vajadusel lõigatakse suusasaapad hoolikalt mõõdetud detailideks, et siis sisesaapaga täita ja kate uuesti ühendada. VR-Koda OÜ on valitud konkreetselt selle saapaid tootva ettevõtte poolt üle maailma ainsaks allhanke firmaks, kelle juures toodetakse brändi kõrgema kvaliteediga saabaste sisud. Tõestuseks tasub keerata lahti Eurosport vms asjakohane telekanal ning enamike talvesportlaste jalas võib näha just neidsamu saapaid.

 

MADE IN ESTONIA

Pole saladus, et paljud EKA vilistlased suunduvad Eesti rõivatööstuse lipulaeva Baltika ridadesse. Kas teadsite, et Baltika Gruppi kuulub ka oma tootmistsehh? Endise nimega Virulane, tänapäeval Baltika Grupp nime kandvas tehases Ahtmes valmistatakse peamiselt Baltmani, Bastioni ja Ivo Nikkolo rõivabrändide toodang. Ning kogu partii valmib äärmiselt täpselt, ületoodangut ei tehta ning kangarullid lähevad pea viimseni kasutusse või firmapoodi Tallinnas müügile.

 

Kohtla-Järvel kõrvatänavasse põigates pakub avastamisrõõmu üldiselt stalinistliku arhitektuuri seltskonda kuuluvate majade vahele peidetud tagasihoidlik telliskivihoone, milles on end sisse seadnud OÜ Nirgi Servis. Siin valmib u 80 inimese poolt lai spekter tekstiiltooteid: õmmeldakse spetsiifilisi spordirõivaid, sisutustekstiili, erilahendusena ka koerteriideid. Meid võõrustanud tootmisjuht annab mõista, et ollakse väga ettevõtlikud ning valmis katsetama uusi ideid ning astuma vastu väljakutsetele. Sj ka väikeste partiide korral. Seega disainerid, wink wink 😉 Ettevõtte eriliseks saavutuseks võib pidada Norra disainbrändi Laska Kidswear tootmispartneri positsiooni. Koostöö hõlmab ökoloogiliste materjalide kasutamist furnituurideni välja ning terve õmblustsehhi vastavust Euroopa standardite kohaselt ISO tsertifikaatidele.

 

ÕPPETÖÖD VALVAB KÜBER-SIPELGAS

Ühtlasi külastasime Ida-Viru Kutsehariduskeskust, kus saab hariduse väärt kolleegium stilistile – rätsepad ja juuksurid.  Muuseas, Jõhvis asuva õppehoone juurde rajati Eesti esimene nö protsendiseaduse alusel tellitud kunstitaies – kooli sümboolikast ning erialade üldisest motiivist insipireeritud skulptuur sipelgas nimega “Cyberant”. Piilusime õpperuumidesse ning tutvusime juuksurite osakonnaga, mille õpilased järgmiseks päevaks Moedemmi soenguid harjutasid.

 

KÄSI VALGEKS JA SILM SÄRAMA

Teine päev startis EKA tudengite juhendatud ning noorte omaenda stiilist tuleneva koti tegemisega. Fokusseeriti õpilaste isikupära esiletoomisele käepäraste vahenditega. Sealjuures läheneti loovalt materjalidele, mille esialgne otstarve on ammendunud ning mis vajavad nutikaid lahendusi järgmisteks etappideks oma elutsüklis. Töötoa võttis eest vedada esmakursuslane Margrit Malva, keda assisteerisid Kadri Vahar, Jasmin Isabel Kaunismäe, Hanna Saagpakk ning Liina Raidoja.

 

Kohtla-Järve Järve kooli huvijuhi Vaili Viirlaiu õhutusel ning aktiivse õpilasesinduse eestvedamisel toimus viiendat korda piirkonnaülene moeetendus Moedemm. Tegemist on regiooni noortele üheks esimeseks võimaluseks oma loomingut avalikkusele tutvustada, mille kaudu kontsentreeritakse ja realiseeritakse loominguline tegevus, õpitakse ületama esinemishirmu, harjutatakse meeskonnatööd ja töötakase läbi korraldusalane protsess. Särasilmsete noorte teotahte realiseerimine annab ka kaugema metsatuka taga elavatele loovhingedele võimalusele astuda järgmine samm oma kunstimeele ja ettevõtlikkuse arendamisel.

 

EKA Moestilistika BA

stiil@artun.ee

 

Jaga sõpradega:

Postitas Piret Mägi
Viimati muudetud