Tööstusdisaini suund

Esemed meie ümber

Tööstusdisain tegeleb esemetega meie ümber. Tööstusdisainerid kujundavad mööblit, tarbeesemeid, sõidukeid ja pakendeid, aga ka näiteks roboteid ja nutiseadmeid.

Eesti Kunstiakadeemia tööstusdisaini erialal õpetame inimkeskset disaini, st loome lahendusi kasutaja vajaduste alusel. Tööstusdisainerid on loovad, hea empaatiavõime ja tehnilise taibuga probleemilahendajad.

Kokkupuude eri eluvaldkondadega

Tööstusdisaineri töö on vaheldusrikas ja viib ta kokku paljude eluvaldkondade esindajatega. Näiteks spordivahendite loomiseks tuleb disaineril süüvida sportlaste maailma, järgmise ülesande täitmiseks võib aga olla tarvis minna hoopis kiirabibrigaadi töövarjuks.

Tutvu meie tegemistega Instagramis ja Facebookis.

Eriala

Tööstusdisaini valdkond on mitmekesine ning hõlmab tööd paljude materjalide ja tehnoloogiatega. Erinevalt digitootedisainerist teeb tööstusdisainer palju käelist tööd: ta ehitab ideede alusel makette ja prototüüpe. Selleks peab ta oskama visandada, valdama 3D-projekteerimist ja tundma muid nüüdisaegse tehnika võimalusi.

Valdkonna teevad põnevaks pidevad tehnoloogilised läbimurded. Näiteks on koos isejuhtivate sõidukite laiema levikuga tekkinud võimalus kujundada nii uut tüüpi sõidukeid kui ka visiooni tuleviku transpordist. Samuti vajavad iseloomu ja välist vormi värkvõrgu (ingl internet of things) seadmed ja robotid. Disainerid, kelle süda kuulub vormi ja värvi esteetikale, saavad keskenduda tarbeesemete kujundamisele.

Eesti esemelist kultuuri viivad edasi paljud meie vilistlased, kes on loonud oma brändi või töötavad tootmisettevõtetes. Näiteks Raili Keiv tegutseb omanimelises stuudios, Argo Tamm Softrendis, Lauri Hirvesaar Cleveronis, Ragnar Plinkner Milrem Rotobicsis ja Markus Marks omaloodud ettevõttes Bold Tuesday.

Õppekava

EKA tööstus- ja digitootedisaini bakalaureuseõppe õppekava kahe suuna üliõpilased õpivad esimesel semestril koos, seejärel saab valida suuna. 

Kõige olulisem aine õppekavas on erialaprojekt. Sellel kursusel õpitakse päris disaineritööga sarnanevas stuudioformaadis ja tehakse igal semestril üks-kaks toote või tootesarja kavandamise projekti. 

Paljud erialaprojektid viiakse ellu koostöös ettevõtetega. Üliõpilased loovad tooteid eri sihtrühmadele ning õpivad projekteerima mitmesugustest materjalidest ja tehnoloogiatest lähtudes. 

Tööstusdisaini üliõpilased saavad oma ideede teostamiseks kasutada kõiki EKA töökodasid ja tehnoloogiad alates klaasipuhumisest kuni virtuaalreaalsuses prototüüpimiseni.

Kellena saab töötada?

Tööstusdisaini eriala lõpetajad leiavad tööd näiteks mööblidisaineri, tööstusdisaineri, pakendidisaineri, visualiseerija (3D), modelleerija (3D), disaineri-ettevõtja, keskkonnadisaineri ja disainijuhina.

DSC08950
Lauri Visnapuu, Lounge Chair, 2019. Juhendajad: Aap Piho.
Esimese kursuse tudeng Kaspar Timm tegemas jooniseid Erialaprojekt 2 raames 2019. aasta märtsis.
Aines Graafilise disaini alused 2019. aasta aprillis valminud esimese kursuse tudengi Hanna-Liisa Haukka plakat, mis kujutab Eraialaprojekt 2 aine raames valminud elektriliikurit.
Kolmanda kursuse VR töötuba jaanuaris 2019.
Esimese kursuse tudengi Kaspar Timmi elektriliikuri makett aines Erialaprojekt 2 valminud mai 2019.
Teise kursuse tudeng Mihkel Arold esitamas oma tooli aines Mööblidisain, mai 20129.
Teise kursuse Valgustite aine hindamine jaanuris 2019.
Teise kursuse Valgustite aine hindamine jaanuris 2019.

TOOTEDISAINERI ANKEET: KARL KUKK

Novembris saate tootedisaineri ankeedi vahendusel teha tutvust tööstusdisaini tudengi Karl Kukkega, kes õpib parasjagu Erasmus+ programmiga vahetusaastal Strate Disainikoolis, Prantsusmaal. Kolmanda kursuse ...

Oliver Kanniste looming märgatud Financial Timesis

Äsja ilmunud Financial Timesi artiklis "Rock the Room" võib näha tootedisaini magistrandi Oliver Kanniste lauda Hidden Form.  Laud on loodud Lasnamäe paest ning inspiratsiooni ongi autor ...

Tootedisaineri ankeet: Merike Liiva

Uus kuu ja uus tootedisaineri ankeet. Sellel korral saate tutvuda meie värske tootedisaini bakalaureuse õppekava vilistlase Merike Liivaga, kes pälvis äsja

Tootedisaineri ankeet: Oliver Kanniste

Tootedisaini osakond alustab sellel õppeaastal uue uudisnupuga “Tootedisaineri ankeet”, mille vahendusel tutvustame teile oma tudengeid ja vilistlasi. Kord kuus saab lugeda nii tööstus- kui ka digitootedisainerite mõtteid. Esimese disaineri ...

Tööstusdisaini tudengite tööd Tactile Baltics raames Londoni Disainifestivalil

Käesoleva aasta Londoni Disainifestivalil võib näha EKA tööstusdisaini tudengite loomingut Tactile Baltics raames. Balti disaininäitus leiab aset 18. ...

Tootedisaini aknanäitus “Lambid toolid”

EKA aknanäitus on veel vähemalt 2 nädalat vaadeldav. Seega tule oma silmaga tutvuma. Hetkel anname aga kiire ülevaate, mida tootedisaini osakonna aknal näha ...

Näituse “Spekter” järelkaja

Septembri keskpaigas toimus Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonna mööbli- ja valgusdisaini näitus “Spekter”. DisainiÖÖ raames võisid külastajad nädala jooksul näha Põhjala tehases väljapanekut tudengite viimase kolme aasta jooksul valminud ...

Kriisist on võimalik kasvada – EKA tudengite visiiri edulugu

Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonna algatusel kuulutati käesoleva aasta märtsis välja eriolukorrast tingitult kaitsevisiiri häkaton. Lühikese ajaga töötasid tootedisaini tudengid välja mitmeid ideid, mille ...

Lisainfo

VAATA ÕPPEKAVA