Hedi Jaansoo ja Laivi lähevad WIELSi residentuuri

Laivi Suurväli ja Hedi Jaansoo

Laivi ja Hedi Jaansoo on valitud järgmisteks Eesti kunstnikeks, kes hakkavad 2023. aastal tööle WIELSi residentuurprogrammis Brüsselis. Residentuurivõimalust kahele Eesti kunstnikule korraldavad WIELS ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus.

Kunstnikud valiti välja avalikul konkursil, kuhu laekus 11 avaldust. Valikukomisjoni kuulusid KKEKi ja WIELSi residentuuri esindajad.

Laivi (Laivi Suurväli, 1988) on kunstnik, kes töötab moekunsti meediumiga. Tema loomingut läbivateks märksõnadeks on iha ja igatsus, sõltuvus ja ülistus, tootmine ja pakkumine, säilimine ja hävimine ning väärtuse hindamine. Laivi kunstipraktikat iseloomustab materjalipõhine ja eksperimenteeriv lähenemine tekstiilidele, mis laieneb rõivastelt ja aksessuaaridelt skulpturaalsete installatsioonide ning suuremõõtmeliste teosteni lõuendil. Ta on omandanud bakalaureusekraadi moedisaini erialal Eesti Kunstiakadeemias ja magistrikraadi Helsingis Aalto ülikoolis. Alates 2014. aastast on ta osalenud kaasaegse kunsti grupinäitustel ning eksponeerinud oma loomingut mitmel isiknäitusel. Selle aasta alguses pälvis Laivi Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemia loomingulise tegevuse eest 2021. aastal.

Residentuuris plaanib ta süveneda senist praktikat toetavale uurimusele, keskendudes mitmetahulise moetööstuse toimemehhanisme lahkava projekti „Tooted ja teenused“ arendamisele. Performatiivseid ja installatiivseid elemente kaasava seeria eesmärgiks on tootmismahuka moetööstuse telgitaguste avamine galeriipinnal, töötades avalike sessioonidena. Selle kaudu hajub piir kunstinäituse, performatiivsuse, kogukondliku aktivismi, koostöö ning teadmiste jagamise vahel. Kaasava lähenemise eesmärgiks on distantsi vähendamine vaataja ja looja ning tarbija ja tootja vahel. Laivi leiab, et ühiskonnas, mis vähemalt osaliselt proovib eemalduda masstootmise meetoditest, on koos-loomine oluline, et algatada diskussiooni globaliseerumisega seotud negatiivsetest mõjudest ühiskonnas.

Hedi Jaansoo (1989) on kunstnik ja fotograaf. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti eriala (MA, 2018), fotograafia osakonna (BA, 2014) ning õppinud Bergeni Kunsti- ja Disainiakadeemias Norras (2012/13). Ta töötab enamasti väikeste ja õrnade asjade, lillede, ebakindluste, tunnetuste ja tundlikkustega. Oma hiljutises praktikas kombineerib ta fotograafiat, tekstiile ja savi, mittefunktsionaalseid ehteid, lõpetamata mõtteid ja muutlikke otsuseid, igatsusi ja konfliktseid ihasid. Jaansoo on pälvinud EKA noore kunstniku preemia ning Torinos The Others kunstimessi residentuuripreemia. Hedi Jaansoo viimane näitus oli „Kimbutab“ koos graafik Marje Üksisega Rüki galeriis Viljandis (2022), kuraator Kaisa Maasik.

WIELSi residentuuris plaanib ta valmistuda järgmise aasta novembris Atletika galeriis (Vilnius) toimuvaks grupinäituseks (kuraator Kaisa Maasik). Paralleelselt soovib ta töötada n-ö avatud lõpuga, konkreetset projekti silmas pidamata, pühenduda oma kunstipraktikale, süveneda, kohtuda mentoritega ning uudishimuga vaadata, kuhu ta sellise enda jaoks enneolematu võimaluse korral liigub. Veel ootab ta võimalust lähemalt tutvuda rahvusvahelise kunstiväljaga, mida Euroopa südames residentuuris töötamine pakub.

Valikukomisjoni kuulusid Maria Arusoo ja Sten Ojavee KKEKist, WIELLSi vanemkuraator Zoë Gray ning kolm kunstnikku, kes töötavad residentuuris mentoritena: Sylvie Eberg, Simon Thompson ja Michael Van den Abeele. WIELSi poolsed liikmed hindasid Laivi uurimuslikke meetodeid, tema eksperimenteerivat lähenemist tekstiilidele ja kriitilist lähenemist rõivatööstusele. Žüriid huvitas ka hapruse avastamine Jaansoo fotodes ja installatsioonides. Kaks valitud kunstnikku töötavad viisidel, mis on residentuuris uudsed ning millest saab kahtlemata alguse rikkalik mõttevahetus teiste rahvusvaheliste residentidega.

2018. aastast alates on WIELSi residentuuris osalenud Eesti kunstnikud Paul Kuimet, Jaanus Samma, Anna Škodenko, Tõnis Saadoja, Tanja Muravskaja, Anu Vahtra, Eva Mustonen, Ingel Vaikla, Krista Mölder ja Sandra Kosorotova. Kunstnikud valitakse välja avalikul konkursil ja nende osalemist toetab Eesti Kultuuriministeerium.

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud