Ilmus Bruno Latouri uue kliimarežiimi manifest

Eelmise aasta lõpusaginas ilmus oluline raamat – prantsuse antropoloogi ja teadusloolase Bruno Latouri uut kliimarežiimi lahkav “Kuhu maanduda?”. Avaldatuna originaalis 2017 muutus see raamat juba järgmisel aastal rahvusvaheliseks bestselleriks, millest ainuüksi inglise keeles tehti 2018. aasta jooksul 8 trükki.

„Kuhu maanduda?“ kujutab endast tema nägemust uuest poliitilise orientatsiooni suunast, mis on vajalik tänapäevase maailma ja sellega toimuva mõistmiseks. Ta pakub välja hüpoteesi, et viimase viiekümne aasta poliitikat on võimalik mõista vaid kliimamuutuse ja selle eitamise pinnalt: „Ilma ideeta, et oleme sisenenud Uude Kliimarežiimi, ei saa mõista ei ebavõrdsuse plahvatuslikku kasvu, ei deregulatsiooni ulatust, ei üleilmastumise kriitikat ega ennekõike paanilist iha otsida vana head kaitset rahvusriigist – mida nimetatakse üsna ekslikult „populismi esiletõusuks“.“

Uue Kliimarežiimi universaalseks omaduseks on eri inimgruppe läbiv tunne, et maapind kaob jalge alt. Selle olukorraga toime tulemiseks pole küsimus pelgalt faktilises teadmises klimaatiliste tingimuste kohta, vaid selles, kuidas elada ühises kultuuris, pista rinda samade ohtudega ja teha seda maastikul, mida tuleb uurida üheskoos. Seejuures on otsustava tähtsusega, kas õnnestub märgata, alal hoida ja kalliks pidada võimalikult suurt hulka maailmakuulumise viise. “Maisuse poole!” kõlab Latouri üleskutse.

Raamatu tõlkis Mart Kangur, toimetas Margus Ott ja kujundas Maria Muuk.

Raamat on saadaval EKA raamatukogus (koos kõigi teiste EKA väljaannetega).

Jaga sõpradega:

Postitas Neeme Lopp
Viimati muudetud