Isabel Aaso-Zahradnikovat tunnustati Maire Männiku näituse eest

2019 aasta lõpus toimus Kumus esinduslik näitus “Maire Männik. Eesti legend Pariisis“, mille üheks korraldajaks oli EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna skulptuuri restaureerimise stuudio juhataja Isabel Aaso-Zahradnikova. 2020 jaanuaris tunnustati näituse meeskonda mitmete auhindadega.

Eesti muuseumide aastaauhind, Aasta konserveerimistöö 2019 muuseumirott: Isabel Aaso Zahradnikova ja Aleš Zahradnik Maire Männiku skulptuuride pikaajalise restaureerimise eest KUMU näituseks.

Pariisis elanud ja end erialaselt teostanud eesti kujuri Maire Männiku rohkem kui 100 skulptuuri andis kunstniku poeg Erki Männik kingitusena Eesti Vabariigile üle 2003. aastal. Pariisist Eestisse jõudes ei olnud teoseid võimalik aastaid avalikkuses eksponeerida. Ülisuurte kahjustustega ebatraditsioonilises tehnikas, osaliselt väga suure formaadiga armeeritud kipsist vabaskulptuure, portreeloomingut ja medalikavandeid (enam kui 60 teost) konserveeriti 13 aastat. Konserveerimistööde eesmärgiks oli anda eesti rahvale tagasi nimeka väliseesti skulptori looming ning lõimida see eesti kunsti võõrandamata osana maailma kunstipärandisse.

Kuressaare linna ja Saaremaa vallavalitsuse Eerik Haameri nimeline kunstiauhind 2019: Juta Kivimäe ja Isabel Aaso-Zahradnikova.

„Laureaadi esitaja Kunstiühing „Pallas“ ja auhinna žürii leiavad, et kunstiteadlane Juta Kivimäe ja restauraator Isabel Aaso-Zahradnikova väärivad Eerik Haameri nimelist kunstiauhinda ühe olulisema Eesti pagulaskunstniku Maire Männiku loomingu päästmise ja nähtavakstegemise eest,“ ütles žürii esimees, Saaremaa vallavalitsuse abivallavanem Helle Kahm. „Maire Männiku loomingu särav uuestisünd Eestis väärib erilist esiletõstmist ja tunnustust. Seda mitte üksnes eesti naiskunsti käsitlemise laines, vaid terve meie kunsti tundmise seisukohast.”

Maire Männik (1922–2003) oli skulptor, kes elas ja töötas sõjajärgsete aastakümnete Pariisis ning oli kuulsa vene-prantsuse kunstniku Ossip Zadkine’i õpilane. Tema loomingus ühinevad loodusmotiivid abstraktsete vormielementidega. Männikust jäid maha arvukas portreelooming ja figuratiivne plastika, abstraktsed kompositsioonid, avalikud skulptuurid ning medalid. 2004. aastal kinkis kunstniku poeg suurema osa tema ateljeepärandist Eesti Vabariigile.

Vaata ja loe lähemalt:

Eesti muuseumide aastakonverents, Postimees TV 24.01.2020

Eerik Haameri kunstiauhinna pälvisid Juta Kivimäe ja Isabel Aaso-Zahradnikova, Eesti Päevaleht, 16.01.2020

Eerik Haameri nimeline kunstiauhind läks jagamisele, ERR kultuur 14.02.2020

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud