Jagatud praktikad: kunstiliikide põimumised sotsialistliku Ida-Euroopa kultuuris (2015)

22.10.–24.10.2015 toimub Kumu kunstimuuseumi ja Kunstiteaduse instituudi ühiselt korraldatud konverents “Jagatud praktikad: kunstiliikide põimumised sotsialistliku Ida-Euroopa kultuuris”

Muutused, mis toimusid sotsialistliku Ida-Euroopa kultuuris ja kunstikäsitlustes alates 1950. aastate lõpust seoses sulaaja ja selle järelmõjuga, tõid kaasa tihedamad ja mitmekülgsemad suhted eri kunstiliikide vahel. Ühest küljest soodustas seda ametliku kunsti moderniseerimise raames propageeritud kunstide sünteesi idee, teisalt kujunesid välja uuelaadsed kunstipraktikad, mida võib tänapäevaselt nimetada interdistsiplinaarseteks (erinevad kontseptuaalse kunsti vormid, installatiivsed ja keskkondlikud kunstipraktikad, happening’id ja performance’id, visuaalne poeesia, varane helikunst jm). Pidades silmas kunstiliikide piiride avardumist 20. sajandi teise poole eri kultuurikontekstides, esitab konverents küsimuse, milline oli selle protsessi spetsiifika sotsialistliku Ida-Euroopa maades?

Konverentsi kava

Neljapäev, 22. oktoober

17.30 Registreerimine

18.00–20.00

Avasõnad

Anu Liivak, Kumu kunstimuuseumi direktor

Sirje Helme, Eesti Kunstimuuseumi peadirektor

Sissejuhatus

Anu Allas, Kumu kunstimuuseum

PEAETTEKANNE

Romy Golan (New Yorgi Linnaülikool)

Synthesis undone

Modereerib Epp Lankots

Reede, 23. oktoober

10.00–12.00 Kunstide sünteesi ideoloogiad

Modereerib Linda Kaljundi

Nikolas Drosos (New Yorgi Columbia Ülikool)

Applied and Useful Art: The Discourse on the Synthesis of the Arts in the USSR and Poland during the 1950s

Virve Sarapik (Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse instituut)

Visualising World War III

Stella Pelše (Läti Kunstiakadeemia)

The Best of the Past on a New Level: Synthesis of the Arts in the Latvian Art Criticism of the 1970s

12.00–12.30 Kohvipaus

12.30–14.00 Eksperiment kui kriitika

Modereerib Lolita Jablonskienė

Maja Fowkes ja Reuben Fowkes (Translocal Institute Budapest)

Putting the Social back into the Socialist City: The Critical Urban Practice of the Group TOK

Māra Traumane (Berliini Humboldti Ülikool, Zürichi Ülikool)

“Doubts on Art” as a Constructive Project: the Case of the “Unfelt Feelings Restoration Workshop”

14.00–15.00 Lõuna

15.00–17.00 Koostöö dünaamika

Modereerib Klara Kemp-Welch

Eleonora Farina (Berliini Vabaülikool)

Ex Oriente Lux: Ion Grigorescu and the Sigma Group in Socialist Romania

Tomasz Załuski (Łódźi Ülikool)

From Praxeology to the Artists of Other Arts Association: The Integration of Arts and Transmediality in KwieKulik’s “Activities”

Matteo Bertelé (Ca’ Foscari Ülikool, Veneetsia)

From Narcissus to Collective Performances: The Work of Valera and Natasha Cherkashin

17.00–17.30 Kohvipaus

17.30–18.30 ÕHTUNE ETTEKANNE

László Beke (Budapest)

Modereerib Liisa Kaljula

How to Construct a New Theory of East European Art?

Laupäev, 24. oktoober

10.00–12.00 Monumentaalsed, rituaalsed ja ühiskondlikud ruumid

Modereerib Ingrid Ruudi

Marija Martinovic and Mladen Pesic (Belgradi Ülikool)

Synthesis of Arts and Architecture: Community Centres in Socialist Belgrade

Raino Isto (Marylandi Ülikool)

Dynamisms of Time and Space: The Synthesis of Architecture and Monumental Sculpture in Socialist Albania’s Martyrs’ Cemeteries

Marija Drėmaitė (Vilniuse Ülikool)

Architecture of the Soviet Ritual – Wedding and Funeral Palaces in Soviet Lithuania

12.00–12.30 Kohvipaus

12.30–14.00 Kõneldes kõikehõlmavast kunstist

Modereerib Anu Allas

Fabiola Bierhoff (Berliini Vabaülikool)

Multimedia Art in the German Democratic Republic: the Art Festival Intermedia (1985)

Elnara Taidre (Eesti Kunstimuuseum; Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse instituut)

Synthesis of Visual Art Forms as the Total Work of Art: The Case of Tõnis Vint’s Art Practices in Soviet Estonia

14.00–15.00 Lõuna

15.00–17.00 Tõlked ja kohandumised

Modereerib Romy Golan

Klara Kemp-Welch (Courtauld’ Kunstiinstituut, London)

Poetry Beyond Borders

Ksenya Gurshtein (Riikliku Humanitaarteaduste Fondi stipendiaat, Washington)

Conceptual Artists, Cognitive Film: Artists as Film-makers at the Balázs Béla Studio

Amy Bryzgel (Aberdeeni Ülikool)

The Adoption and Adaptation of Institutional Critique in Eastern Europe

17.00–17.30 Kohvipaus

17.30–19.00 LÕPUDISKUSSIOON

Romy Golan, Klara Kemp-Welch, Anu Allas, Epp Lankots

Ettekannete lühikokkuvõtted ja esinejate biograafiad:

http://kunstimuuseum.ekm.ee/jagatud-praktikad-kunstiliikide-poimumised-sotsialistliku-ida-euroopa-kultuuris/

Lähem informatsioon:

Anu Allas

anu.allas@ekm.ee

Tel +372 602 6056

Mob +372 5340 3356

Kumu kunstimuuseum

Weizenbergi 34 / Valge 1

10127 Tallinn

Konverentsi toetab Eesti Kultuurkapital.

Fotol: Festival Intermedia, Coswig 1985.

Jaga sõpradega:

Postitas Ingrid Ruudi
Viimati muudetud

Kunstiteadus ja visuaalkultuur