Nuga, paber, käärid. Lõiked vaatlusse

Paberlõiketehnika inspireerib oma lõputute võimalustega. Sellel tehnikal on pikk ajalugu – esimene säilinud paberlõige pärineb Hiina lääneosast 6. sajandist.

Paberlõiketehnika nimetus on Jaapanis mon, Poolas wycinanki, Saksamaal scherenschnitte ja Hollandis knippen. Prantsuse rahandusministri Étienne de Silhouette’i kokkuhoiumeetodi ehk musta siluettportree järgi kannab see ka nimetust siluetikunst.

Paberlõige on moes. Internetis ja arvukates trükistes leiavad eri maade kunstnikud paberlõiketehnikas endale uusi väljendusvõimalusi.

Kursusel saab osaleja üle pika aja jälle lõigata – lapsena on ju kõik rõõmuga paberist maske lumehelbeid ja piparkooke välja lõiganud. Lõikame musta paberisse sälke ning vaatame, kuidas kujundid üksteist täiendades ja muutudes edasi arenevad. Ilmuvad lemmikmotiivid (kunagi vaadeldud, joonistatud või maalitud hetked), mida analüüsime. Kavas on paberlõiked hinge, lõige hingest, olemisest, olemusest, nähtava kaudu kujutusse valguvasse voolavasse sisemusse ja selle kaudu uuesti pinnale.

Osalejail endilgi on kursusel hämmastav vaadata, kuidas erineva kogemuspagasi ja erinevate oskustega inimesed teostavad imelisi lõikeid ja ruumilisi paberobjekte. Äratab imetlust, kui palju on erinevaid ideid ja võimalusi.

Lõikamine (laser-, tikksae-, kääri- või cutter-lõige) algab alati lapsepõlvest tuttavast paberi lõikamise ärevusest. Must paber, must pind – valgus lõikab musta ja tumma äratamist ootavasse öösse. Värvilistest paberitest ilmuvad lugematud lõustad. Paber muutub skulpturaalseks ja heidab varje.

Kursuse sisu

  • Sissejuhatus paberlõike ajalukku ja võimalustesse. Paberlõike ja joonistuse ühendamine. Proovitakse Liquitexi akrüülimarkereid Vunder Skizze valikust
  • Portree ja siluettportree. Inimene ja vari
  • Siluetilõikamine krokii vormis. Modelli järgi lõikamine. Dekoratiivne moonutatud stiliseeritud tõlgendamine
  • Maskid värvilistest paberitest. Kaartide tegemise võlu
  • Ruumiline skulpturaalne lõige. Ruumiprojekti ettevalmistamine ja teostamine. Arvestus

Paberlõige on väga võimalusterohke ja katsetamisrõõmu on palju. Sissejuhatavas tunnis räägime kõigest lähemalt.

Vajalikud vahendid: vahetatava või lükatava teraga paberinuga, käärid, erinevad paberid (hea on värviline pastellipaber, sobib vatman, dekoratiivpaberid). Lisaks sobivad A4-mõõdus värvilised paberid, mille osaleja võtab ise kaasa.

Kursuse läbinu on

  • tutvunud paberlõike ajalooga
  • tutvunud paberlõiketehnikate ja kasutamisvõimalustega
  • teostanud lõiketehnikas ülesandeid

Kursus lõpeb arvestusega, mille sisu on valminud tööde esitlus. Arvestuse saanule antakse Eesti Kunstiakadeemia täienduskoolituse tunnistus.

Juhendaja Maria-Kristiina Ulas on lõpetanud 1991. aastal Eesti Kunstiakadeemia graafika eriala. Ta on osalenud näitustel alates 1988. aastast. Tema loomingus on tähtsal kohal värv, formaadiküsimused ja inimolemuse uurimine. Ta on teinud graafikat ja akrüülmaali, tema looming põhineb suuresti joonistuskogemusel. Viimastel aastatel on ta kasutanud meistri abi, et luua suuremõõtmelisi vineerist saetud interaktiivseid inimvigureid, mida ta on esitlenud kolme isikunäitusel Tallinnas disainigaleriis, samuti kevadnäitustel. Viimased näitused: „Midagi on õhus“ http://www.kultuur.info/syndmus/maria-kristiina-ulase-naitus-midagi-on-ohus/

 

Aeg: 8. aprillist 15. maini teisipäeviti  kl 17.30–20.30 (v.a 1. mail)

Koht: ruum 342, Estonia pst 7, Tallinn

Maht: 20 akadeemilist tundi kontaktõpet ja 6 akadeemilist tundi iseseisvat tööd (1 EAP)

Hind: 180 eurot

Registreeru SIIN

Õppekavarühm: kujutav kunst ja kunstiteadus

Info ja registreerimine: koolitus@artun.ee, 626 7327

02_Tere_Jumalime_600x300_acf_cropped
Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Viimati muudetud