Kaasaegse kunsti ja kuraatorõpe magistrandid esitlevad karantiinis valminud koostööprojekte

EKA kaasaegse kunsti ja kuraatorõppe ühise aine eesmärk on õppida tõlgendama ja kriitiliselt hindama kuraatoritööd, julgustada tudengite teaduskondade vahelist koostööd ning sellest sündivaid mitmekülgseid kaaseaegse kunsti esitluse formaate.

Sellel semestril esitletavad koostööprojektid on valminud COVID-19 pandeemia puhangust põhjustatud distantsõppe ja karantiini tingimustes ja kajastavad väga erinevatel viisidel möödunud isolatsiooniaega ja selle piiranguid ning võimalusi.

Suve jooksul on huvilistel võimalus osa saada füüsilises ruumis toimuvatest näitustest “Katkendeid minevikust ja kihte tõelisusest” uues kaasaegse kunsti galeriis Hoib ja vaimse tervise teemadega tegelevast grupinäitusest “Endast väljas” ARS Projektiruumis. “Kunstnik tööl” uurib virtuaalses keskkonnas kunstniku loomeprotessi keerukusi ning selle piiranguid ja vabadusi, efermeerne kunstinäitus “Tagasi tulevikku” leiab aset raadioeetris ning trükimeediumis. Septembri esimese kahe nädala jooksul saavad Eesti Kunstiakadeemia tudengid koos defineerida ja luua ühist ajaveetmise ja sotsialiseerumise ruumi akadeemias.

Olete kõik väga oodatud!

Juhendajad Margit Säde ja Anders Härm.

KATKENDEID MINEVIKUST JA KIHTE TÕELISUSEST
Alates reedest, 29. maist on Tallinnas aadressil Tehnika 15 keldris avatud uus kaasaegse kunsti galerii Hoib ja selle avanäitus “Katkendeid minevikust ja kihte tõelisusest”.

Viis eripalgelist kunstnikku uurivad kümneruutmeetrilsel näitusepinnal kollektiivsuse tekkimise võimalikkust intiimsete narratiivide ja objektide kaudu. Näitus juhindub Patricia Clough’i afektiivse pöörde mõistest, mille kohaselt mõjutavad teadvustamata intuitsiooni ja impulsse lõhnad, hormoonid, žestid ja kujutluspildid. Kõik tundmused, mida me peame individuaalseks, eriomaseks ja kindlaksmääratuks, on mõjutatud meie sotsiaalsete suhete iseloomust ja tingimustest.

Idee keldrist galeriiruum luua sai tõuke vajadusest autonoomse näitusepinna järele, mis oleks mõeldud eelkõige noortele kunstnikele ja kuraatoritele. Vabana väljakujunenud institutsiooni piirangutest, annab uus galerii kunstnikele võimaluse erinevateks eksperimentideks ja kuraatorile vabaduse programmi koostamisel.

Osalevad kunstnikud: Alice Hagenburch, Raluca Manaila, Denisa Štefanigova, Lisann Lillevere ja Johanna Ruukholm. Kuraator ja galerii asutaja: Lilian Hiob.

Näitus on avatud ettehelistamisel 30. augustini.
Rohkem infot: lilian.hiob@artun.ee, +372 5272 556

Facebook’i üritus

TAGASI TULEVIKKU
Esmaspäeval, 8. juunil kell 17:00 leiab IDA netiraadios, Vitamiin K saates aset “Tagasi tulevikku” giidituur ja vestlus näituse kunstnike ja kuraatoriga.

Näitus on sündinud sellel kevadel maailmas valitsenud olukorrast, kus galeriid-muuseumid-kunstisaalid olid pikalt suletud ning kunstnikud pidid leidma uusi viise oma loominguga inimesteni jõudmiseks. Seetõttu toimub projekt seni näitusepraktikas veel vähe kasutamist leidnud ruumis – külastajate peades.

Et teosed jõuaksid külastajate mõtte- ja tajuväljale, antakse kunstiloomingut edasi sõnade ja helide kaudu. Näitusel eksponeeritud füüsiliselt olematud skulptuurid, installatsioonid ja performance’id kajastavad ilmekalt tänavu maailmas valitsevat erakordset olustikku, andes edasi sellega seotud kujutluspilte, tundmusi ja tegutsemisstrateegiaid.

Osalevad kunstnikud: Johannes Luik, Maarja Tõnisson ja Cheung King Wai. Kuraator: Mailis Timmi

Giidituuri aitasid teostada Tiina Vilu ja Andres Olen ERR raadioteatrist. Teose helirežissöör on Eduard Reitman.

Rohkem infot: mailis.timmi@artun.ee, +372 5623 7001

ENDAST VÄLJAS
Kolmapäeval, 10. juunil kell 18.30 avatakse ARS Projektiruumis vaimse tervise teemadega tegelev näitus “Endast väljas”.

Näitus annab üheksale kunstnikule võimaluse isiklikul tasandil uurida emotsionaalselt piiripealseid seisundeid ja nendega seotuid toimuvaid muutusi nii psühholoogilises kui füüsilises kehas. Vaadeldakse, millist potentsiaali enesearenguks ja kergustunnet antud olukorrad võivad pakkuda. Nihkumistega endast välja kohtub publik eri viisidel – värviküllastest maalidest kergest eneseirooniast kantud videoteni.

Näitusel väljas olevad tööd tõstatavad erinevad küsimusi. Mida tähendab olla endast väljas ja mis selleni viib? Mis hoiab meid selles tagasi ja mis lukustab endasse? Kuidas võib karantiin ja isolatsioon endast väljaminekut võimendada? Kas tehnoloogia tekitab endast eraldumise tunnet? Mis ootab ees, kui jõuad endasse tagasi – kas lõõgastus, tühjustunne või võimalus enesepeegelduseks?

Osalevad kunstnikud: Johannes Luik, Katariin Mudist, Mathias Väärsi, Nusrat Jahan, Emilia Furs, Maarja Tõnisson, Liis Vares, Johanna Ruukholm ja Lisann Lillevere. Kuraator: Maria Helen Känd.

Näitus on avatud 22. juunini, E-R 12:00-18:00 ja L 12:00 – 16:00.

Rohkem infot: mariahelen.kand@artun.ee, +372 5342 9812

Facebook’i üritus

KUNSTNIK TÖÖL
Peagi avatakse loomeprotsessile keskenduv virtuaalne grupinäitus “Kunstnik tööl”. Näitus soovib luua dialoogi lõpetatud kunstiteose ja sageli sõnadesse panemata otsingute vahel.

“Kunstnik tööl” on sissevaade loomingulisse mõtterägastikku, mis dokumenteerib seda teekonda kogu selle reljeefsuses, alates idee mõtestamisest kuni töö esitlemiseni. Kas ja kuidas peab kunstnik kohastuma ja leidma kompromisse oludes, mis talle osaks saavad. Kui vaba on kunstnik?

Lisaks virtuaalsele näitusele leiab avamisega koos aset ka vestlusring, mille eesmärk on kokku tuua kaheksa eripalgelist kunstnikku, et vahetult uurida nii kogemuslikku ühisosa kui erisusi.

Osalevad kunstnikud: Janne Lias, Martin Buschmann, Katariin Mudist, Eliis Laul, Alice Hagenbruch, Julian Angermann, Emilia Furs ja Liis Vares. Kuraator: Mae Variksoo.

Näituse veebileht ja vestlusringi toimumisaeg on veel selgumisel.
Rohkem infot: mae.variksoo@artun.ee, +372 56648411

ÜHISRUUMI OTSIDES
Reedel, 4. septembril kell 12.00 algab Eesti Kunstiakadeemias kaks nädalat kestev töötuba “Ühisruumi otsides”. Töötoa raames püüavad EKA tudengid kollektiivselt defineerida ja luua ühist ruumi ajaveetmiseks ja sotsialiseerumiseks.

Ühine maja on Eesti Kunstiakadeemial praeguseks küll olemas, kuid kuhu on kadunud EKA-le omane inspireeriv atmosfäär, kogukonna ja kokkukuuluvuse tunne? Kuna uues koolimajas tudengitele vabalt kasutatavaid ruume napib, loovad kaasaegse kunsti magistritudengid õpperuumist hubase tudengitele mõeldud ala, kus kombatakse institutsiooni piire.

Projekti eesmärk on juhtida juhtkonna tähelepanu üliõpilaste vajadusele ühisruumist, mis soosiks osakondade vahelist suhtlust, inspireeriks ja pakuks vaheldust akadeemilisele õhkkonnale.

Mida saavad tudengid ise ette võtta, et ruumipuuduses vaevlev ülikool mõistaks jagatud ühisala tähtsust EKA tudengite kogukonna loomisel?

Osalevad kunstnikud: Sindey Lepp, Johannes Luik, Nusrat Jahan, Ott Lemsaar, Tõnis Laurson. Kuraator: Grete Remmel.

Rohkem infot: grete.remmel@artun.ee, +372 5841 4873

Lisainfo

Margit Säde
Kaasaegse Kunsti MA õppekava juht
margit.sade@artun.ee
Jaga sõpradega:

Postitas Mart Vainre
Viimati muudetud