Aleksander Metsamärt, performance “5–9”, 01.09.–30.09.2022.

Algus k.p.:
01.09.2022

Lõpp k.p.:
30.09.2022

Aleksander Metsamärt, kestvus-performance “5–9”
kuraator: Hanno Soans
Põhja pst 7, Eesti Kunstiakadeemia fuajee vahekorrus, avatud iga päev kell 8–23
01.09.–30.09.2022. 

Olete oodatud Aleksander Metsamärdi kestvus-performance’ile EKA fuajee vahekorrusel, galerii akna ees. Performance kestab ööpäevaringselt, aga EKA-sse pääseb lahtiolekuaegadel kell 8-23.

5.
Mul oli vaja tekitada teosesse mingi pinge. Nühkida paberit, lõpp effemeerses “kui saab valmis”, tulevikus, tundus selleks mannetu käik. Hävituspotentsiaal on eesmärgiks sobivas vastavussuhtes pinge kasvuga.
6.
Töö mõtte sõnastamine kukkus algsetes tekstides läbi, mõjudes seejuures haledalt pretensioonikalt. Olemuselt on kunstiajaloo kaanoni, kuigi esimese kohaliku, siiski ajast-arust variandi, sõna-sõnalt ümberkirjutamine nii-kui-nii mõttetu. 
7.
Igatahes räägib teos kindlasti tööst. Tõenäoliselt ei tõuse töö ise seejuures keskpärase allegooria tasandilt kõrgemale. Kui ainult tegevusliku akti enda maniakaalsuses. Samas, seegi asi.
8.
Samas räägib teos kindlasti ka ajast. Kunstiajaloo ümberkirjutamine, ajaliselt piiratud perioodis, jätkutegevusena mingist isiklikust minevikuhetkest, kuueteist tunni suuruste ampsudena, on heavy-ass ajaline tegevus. 
9.
Seejuures proovib teos vältida kunstimaailmale omast art-speak’i ja liigseid anglikalisme. Loodan olla emakeeleliselt vastustustundlikul järjepidev. Kunstiajaloo kaanon on siiski kanooniliseim asi kunstiajaloos.
Aleksander Metsamärt (s. 1995) on kunstiteadlane, kriitik ja kuraator. Laia tegevusprofiili taga peitub nii nooruslik suutmatus ennast defineerida kui lai huvidering, mis on iseenesest tore. Metsamärt on kirjutanud kriitikat viimased kaks aasta, vältides seejuures etenduskunste, kartes jätta lolli muljet. Kureerinud seni viis näitust (loodetavasti tulevad mõned veel). Kunsti pole ta varem teinud, seda suuresti kehvast joonistusoskusest tingitud valehäbist.
Hanno Soans (s. 1974) on Tallinnas elav ja töötav vabakutseline kunstikriitik, kunstnik ja kuraator. Ta on töötanud ajakirjanduses, Eesti Kunstimuuseumis ja TEA Entsüklopeedia kirjastuses. EKA doktorandina uurib ta üleminekuaja Eesti performance’i-kunsti. Soans on kunstnikupalga saaja 2022. aastast.
Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Postitas Pire Sova
Viimati muudetud

Näitused