Eesti Kunstiakadeemia rahvusvahelise suvekooli disainitudengid meisterdasid Tallinna Loomaaia elevantidele sünnipäevaks uued mänguasjad

Asukoht:
Tallinna Loomaaed

Algus k.p.:
26.08.2017

Algusaeg:
11.00-14.00

Sel nädalal tähistab Tallinna Loomaaed oma 78. sünnipäeva ja augustikuud kui elevantide kuud. Kogu nädala on Eesti Kunstiakadeemia esimese laiahaardelise suvekooli tudengid kavandanud ja meisterdanud elevantidele uusi mänguasju. Uued lelud antakse suurtele sõpradele üle laupäeval, 26. augustil kell 11.00-13.30. Elevandikuu tähistamisele ja sünnipäevakingituste üleandmisele on oodatud kõik loomasõbrad ja huvilised!

Tallinna Loomaaed tegi Eesti Kunstiakadeemiale ettepaneku luua spetsiaalne vaheldusrikkam ja turvaline valik mänguasju kolmele elevandile Carlile, Draayle ja Fienile, kes seni on mänginud lihtsalt palkide, autorehvide ja lae all rippuvate plastiktünnidega, kuhu sisse on toitu peidetud. Loomaaia huvi on rikastada elevantide elukeskkonda ja pakkuda neile mängulusti, mis stimuleeriks intelligentseid loomi oma muidu rutiinses keskkonnas.

“Mänguasju ei tehta loomadele vaid lõbu pakkumiseks – looduses kulub loomadel palju aega ja energiat ellujäämiseks (toitu ja liigikaaslaste otsimine, territooriumi kaitsmine jne), kuid loomaaias ei pea nad sellepärast muretsema ja loomadel hakkab igav. Mänguasjad aga aitavad loomade elukeskkonda rikastada ning seeläbi pakkuda tegevust, mis innustaks neid tegema valikuid, kutsuks esile liigiomast loomulikku käitumist, esitaks vaimseid väljakutseid, julgustaks loomi rohkem liikuma ning suurendaks seeläbi nende üldist heaolu,” sõnab loomaaia poolne projekti eestvedaja Darja Zubareva.

Elevantidele on aga kõige keerulisem mänguasju luua nende massi ja jõuvarude tõttu, seepärast tuldi abi küsima EKA-st. Ülesandega kaasnevad disaineritele tavapärasest erinevad väljakutsed – näiteks, elevantide uurimine on teostatav vaid vaatluse ning talitajate küsitluste teel ning elevantide vajaduste kaardistamine lisab disainiprotsessile uue mõõtme. Seega erineb ka konstruktsiooniülesanne tavapärasest, lahendused peavad olema raskekaalulised, erimõõdulised ning ekstreemtingimustele vastupidavad. Projekti käigus said tudengid materjali-ja tugevusõpetust, võimaluse uurida loomade käitumismustreid, loomaaia tingimustes stressitegureid ning võimaluse neid leevendada. Objektide loomisel on võimalik kasutada suuremõõtmelisi ja tugevaid jääkmaterjale taaskasutuse kontekstis: vanad rehvid, tuletõrjevoolikud, laevade päästevarustuse detailid jpmt.

“Ülesanne on osutunud oodatust keerukamaks ja põnevamaks. Kõigil meil on reeglina ettekujutus olemas mõne meile tuttava looma käitumisest ja olemusest. Sellest lähtuvalt oli üllatav kuulda loomaaia poolt pakutud loenguid, kus avanes kogu tõde elevantidest, mis aga ei haakunud mitte kellegi varasema ettekujutusega nendest. Kõik müüdid said murtud. Mõni meist on siiani hämmingus, sest neil on raskusi hoomata elevandi tegelikku jõudu, intelligentsust ja võimekust. Objekt, mida meie kogu oma töörühmaga liigutada ei suuda, on elevandile vaid haardesse saamise küsimus ja see objekt võib lennata üle aia publiku sekka. Kustumatu mulje on jätnud ka asjaolu kui erineva iseloomuga on need loomad. Me justkui ei ootagi nii suuri erinevusi loomariigis, mis on samas võrreldavad inimeste käitumismustritega,” selgitab suvekooli üks juhendajatest, EKA tootedisaini dotsent Merike Rehepapp ja lisab innustunult:

“Tallinna loomaaias on kolm elevanti, üks poiss Carl ja kaks tüdrukut, Draay ning Fien. Fien on üks mürgeldaja ja rahmeldaja plikatirts, kes elab kõik oma emotsioonid välja nii helis kui vormis. Näiteks kui ta sööb väikseid marju, ajab ta londiga marjad hunnikusse kokku ja katsub selle hunniku korraga nahka pista. Teine tüdruk Draay, kes on aga vaoshoitud ja aristokraatliku käitumisega, hoiab oma emotsioone seespool ning barbaarseid söögikombeid ja ahnitsemist ei harrasta, tema nopib kõik marjad rahulikult oma ülitundliku londi otsaga ükshaaval suhu. Tudengitele on see fantastiline kasutajauuringu kogemus. Me ikka kipume arvama, et tunneme piisavalt neid, kellele me lahendusi hakkame looma. Praegune kogemus loomaaias ehk aitab meeles hoida, kuidas me tegelikult midagi ei tea enne kui oleme näinud, kuulnud ja kogenud.”

EKA rahvusvahelises suvekoolis Tallinn Summer Academy – Toys for Elephants/Lelud elevantidele osaleb tudengeid Islandilt, Soomest Lapimaalt, Rootsist, Eestist, Poolast ja Venemaalt. Grupis on esindatud erinevate erialade tudengid tippdisainikoolidest, sh tootedisain, nahakunst, sepakunst ja interaktsioonidisain, mis annab grupitööle multidistsiplinaarse mõõtme.

“Tallinna loomaaias on üle 500 liigi loomi, kellele on mänguasju vaja. Projekt on disaineritele hea väljakutse, kuna igal loomal on erinevad vajadused ja huvid, millest tuleb neile mänguasju luues lähtuda. Meie koostöö peitubki selles, et loomaaed teab, millist laadi mänguasju ja milleks on vaja ning tootedisaini tudengid saavad sellest lähtudes disainida sobiva toote,“ lõpetab Darja Zubareva.

Suvekooli juhendasid:

Lennart Mänd, Eesti Kunstiakadeemia, nahakunsti, aksessuaari-ja köitedisaini professor
Merike Rehepapp, Eesti Kunstiakadeemia, disaini-ja rakenduskunsti dotsent-õppekavajuht
Lauri Snellman, Lapi Ülikool, tööstusdisaini lektor
Runa Thors, Islandi Kunstiakadeemia, disaini-ja arhitektuuriosakonna õppejõud
Johnny Friberg, Göteborgi Disaini-ja Kunstiakadeemia dotsent
Heikki Zoova, tootedisainer
Rein Erdel, EKA töökoja meister

Lõpplahenduste esitlus toimub laupäeval 26.augustil kella 11.00 – 14.00

Kell 11.00 algab ideede esitlus ehitusplatsil, elevandimaja vahetus läheduses.

Tudengid kirjeldavad lühidalt oma ideid, mis on loodud mänguasja eesmärk, kasutusvõimalused jne. Platsil on võimalik mänguasju lähedalt näha, katsuda ja nendega soovi korral ise mängida ehk siis rinda pista.

Kell 12.00 viiakse esimene mänguasi isase elevandi (Carli) aedikusse, kus on publikul võimalik jälgida, mis juhtuma hakkab.

Kell 13.00 on jõudnud mänguasjad elevanditüdrukute aedikusse. Ka seal ootavad meid ees põnevad hetked ehk mida arvavad Draay ja Fien uutest leludest nende liivakastis

Esitlusele on oodatud kõik huvilised.

PS! Loomade käitumisest lähtuvalt võib ajakavasse tulla väikseid muudatusi.

EKA rahvusvaheline suvekool toimub projekti “Tallinn Summer Academy of Art, Design and Architecture – Edge/ Blurring Boundaries” raames. Projekti rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond summas 37 079,24 eurot.

https://www.artun.ee/avatud-akadeemia/tallinn-summer-academy/

Lisateave ja pressikontakt üritusele registreerumiseks:

Triin Roos
kommunikatsioonispetsialist
Tallinna Loomaaed
triin.roos@tallinnzoo.ee
6943310
+372 5770 5028

Intervjuud EKA suvekooli tudengite ja õppejõududega:
Solveig Jahnke
Kommunikatsioonijuht
Eesti Kunstiakadeemia
solveig.jahnke@artun.ee
Tel +37256264949

FOTOKAUST

Jaga sõpradega:
Lisa Google kalendrisse

Postitas Solveig Jahnke
Viimati muudetud

TöötoadÜritused