Eestit esindab 56. Veneetsia kunstibiennaalil Eesti Kunstiakadeemia doktorant Jaanus Samma

Eestit esindab 56. Veneetsia kunstibiennaalil Eesti Kunstiakadeemia doktorant Jaanus Samma

Täna, 7. mail kell 16.00 avatakse pidulikult Veneetsias Palazzo Malipieros Eesti paviljoni näitus „NSFW. Esimehe lugu”. Eesti osaleb rahvuspaviljoniga Veneetsia biennaalil juba 10. korda, pannes rahvusvahelise kunstielu tippsündmusele seekord välja kunstnik Jaanus Samma ja tunnustatud itaalia kuraator Eugenio Viola näituse  „NSFW. Esimehe lugu”. Näituse korraldajaks on Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus.  Jaanus Samma on Eesti Kunstiakadeemia kunsti ja disaini õppekava doktorant.

„Veneetsia kunstibienaalil osalemine on Eesit kunstielu tähtsaim rahvusvaheline suurporjekt, mis on Eesti kunstielu viimase 18 aasta jooksul väga oluliselt mõjutanud. Kümne, eriilmelise ja kõrgetasemelise näitusega on Eesti tõestanud kuulumist kunstimaailma eesliinile. Meie kunstnikud ei pelga keerulisi teemapüstitusi ja on sellega tekitanud laiemat positiivset huvi oma loomingu ja Eesti kultuuriruumi suhtes,“ ütles Kultuuriministeeriumi kunstinõunik Maria-Kristiina Soomre.

Jaanus Samma näitus räägib tagakiusamisest totalitaarses ühiskonnas, kus eraeluliste aspektide kriminaliseerimise läbi olid potentsiaalselt ohustatud kõik kodanikud. Samma keskendub oma uurimuslikus kunstiprojektis täpsemalt nõukogude perioodi geiajaloole – teemale, millest pole seni piisavalt räägitud. Et mõista meie tänast ühiskonda, peame küsima, kust me tuleme, ja rääkima ajaloost. Kunstnik Jaanus Samma paneb Veneetsias välja jutustuse, mis puudutab väga paljusid inimesi, keda riigipoolne sekkumine igapäevaelu intiimsfääri nõukogude perioodil isiklikult puudutas. Fiktiivse ooperi fragmentidena esitletud foto- ja filmiinstallatsioon annab kunstilise üldistuse nõukogude kolhoosiesimehest, kes peale süüdimõistmist homoseksuaalsuses kaotas oma ühiskondliku positsiooni ja elas läbi alandusi. Kaotades kõik, sai Esimees totaalselt suletud ühiskonnas justkui täiesti vabaks ja temast sai omamoodi paralleelmaailmas tegutsenud lindprii. Ooperi vorm loob distantsi, mille abil mõtestada lähiminevikku tänapäeva perspektiivist. 

Videoteosed on valminud koostöös režissöör Marko Raadiga. Näituse muusika on loonud noor eesti helilooja Johanna Kivimägi Maarja Kangro tekstile. Näitust saatvad trükised on kujundanud Brit Pavelson. Kahe-osalise näitusekataloogi „NSFW. A Chairman’s Tale” annab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus välja koos kirjastusega Sternberg Press. Näituse kataloogi koostajad on Rebeka Põldsam ja Eugenio Viola, autorid Maria Arusoo, Rebeka Põldsam, Eugenio Viola, Maarja Kangro, Slava Mogutin, Kevin Moss ja Riikka Taavetti. Kataloogi täiendavad valitud fotod ja reprod näituselt. Kataloogi teise osa „Criminal Case” on kunstniku tehtud intervjuude ja arhiivimaterjalide põhjal kokku pannud Martin Rünk ja Jaanus Samma. 

Näitus Veneetsias jääb avatuks 22. novembrini, kogu perioodi vältel töötavad Eesti paviljonis näitusevalvuritena Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Muusika- ja Teatriaakadeemia tudengid.  

Eesti Kunstiakadeemia fotograafia eriala BA II üliõpilased olid abiks näituse installeerimisel ning 7 EKA üliõpilast vabade kunstide ja kunstiteaduse erialadelt sooritavad Veneetsias biennaali toimumise ajal praktika näitusegiididena. 

Jaanus Samma (1982) on õppinud Eesti Kunstiakadeemias graafikat ja õpib hetkel Eesti Kunstiakadeemia doktoriõppes. 2013. aastal võitis Jaanus Samma Eesti olulisima kunstiauhinna Köler Prize’i grand prix ja publikupreemia. Samma kunst on mitmekülgne ja käsitleb muuhulgas erinevaid mehesuse teemasid. Ta on osalenud mitmetel grupinäitustel ja korraldanud isiknäitusi Eestis ning rahvusvaheliselt alates 2005. aastast. Jaanus Samma loomingust saab rohkem teada ETV2 saatest „Meie aja kunst“ (2014).

Eugenio Viola (1975) on Napoli Madre muuseumi peakuraator, kes on Eestis varem kureerinud Mark Raidpere näituse EKKMis (2013) ja koos Reet Varblasega Orlani näituse Tallinna Kunstihoones (2008) ning töötanud koos maailmanimedega nagu Marina Abramović, Teresa Margolles ja Tanja Bruguera. Lisaks kuraatoritööle töötab Viola õppejõu ja kunstiteadlasena, olles koostanud muuhulgas kunstnike Hermann Nitschi (2013), Marina Abramovići (2012) ja Orlani (2007) monograafiad.

Näitust rahastab Kultuuriministeerium ja toetavad advokaadibüroo Borenius, Eesti Kultuurkaptial, Temnikova & Kasela galerii, DSV Global Transport ning metseenlusplatvorm OUTSET Eesti. Näituse paneb ülesse Valge Kuup. Näitus sünnib koostöös ettevõtetega Allfilm, ArtProof, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kunstimuuseum, Tervishoiumuuseum, Eesti Ajalooarhiiv, Fagerhult, Fondazione Morra Greco, Frame Finland, FORM, Institute Français en Estonie, Kuu Stuudio, Lahepuu, Laserstuudio, Signature House.

Näituse kodulehekülg on www.chairmanstale.com

Kunstniku kodulehekülg www.jaanussamma.eu 

KKEK kodulehekülg www.cca.ee 

Lisainfo:

Rebeka Põldsam

Veneetsia biennaali Eesti paviljoni asekomissar

Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse projektijuht-kuraator

info@chairmanstale.com

+372 6314050


Doktorikool Postitatud