MATI KARMINi isikunäitus “Mida rooste ei riku”

Kunstihoone Galeriis 

14.11.-08.12.2013

Küllap meid kõiki vaevab vahel küsimus, mis jääb järgi  elatud eludest?

Vaimuvara, mis kogutud ja kirjasõnasse, muusikasse või kunsti talletatud. Rajatud talud, majad, tehased ja ülesharitud maa. Sangariteod ajalookeeristes ja elukatsumustes. Riigi ja ühiskonna hüvanguks panustatud töö.

Muidugi lapsed, kelle kaudu kõik jätkub…  Lood ja mälestused, mis antakse edasi järgnevatele põlvedele. Mida ikka jutustatakse või kirja pannakse.

Ometi ei jagu kõigile õnne olla mäletatud. Kümned tuhanded eestlased on jäljetult kadunud  ajaloo  hammasrataste vahele. Kuid oma aja lugu jutustavad meile julmalt laialipillutatud eludest sageli  vedelema jäänud nimetud fotod,  mis on  sattunud ajapikku neti- ja antiigikauplustesse.  Aastakümnete pärast luhtuvad mälestused järglaste juttudest… Näib, et kõik on tõepoolest  tühisuste tühisus, nagu tõdeb kuningas Koguja.

Inimese jälg hõbedas. Tumeda värvi klassikalistel fotodel moodustab  imeõhuke hõbedakiht, mis on kinnistunud kartongile ja moodustab kujutise. Heledatelt pindadelt, mis pole projitseerimisel valgust saanud, uhutakse hõbe kinnitusprotsessis minema.

Mälestus sadadest  tuhandetest esimeses Eesti Vabariigis elanud  õnnelikest ja tegusatest inimestest  on talletunud vaid mõnes  milligrammis hõbedas. Kui on olnud õnne ja õhkõrn  hõbedakirme pole aurustunud tules või lahustunud mullas… pääsenud imekombel hävingu ja unustuse roostes hammasrataste vahelt.

Mati Karmin  2013

 

Kunstihoone galerii isikunäitusel eksponeeritakse ca 2400 esimese Eesti Vabariigi aegset originaalfotot, mis annavad võimsa emotsionaalse tagasivaate idealiseeritud ajajärku Eesti ajaloos ja võimaluse tajuda aja ja inimsaatuste peatamatut kaduvust. Nendega kaasnevad 12  roostetehnikas metalltahvlit käsitsi kirjutatud tekstidega Koguja Raamatust ja Uku Masingult.

Mati Karmin on Eesti Kunstiakadeemia vilistlane ja kunagine õppejõud.

 

Kontakt:

Mati Karmin www.marinemine.comwww.karmin.ee

Tamara Luuk tamara@kunstihoone.ee


Postitas Solveig Jahnke
Viimati muudetud