Arhitektuuri­teaduskonna avatud loeng. Patrik Schumacher

Patrik Schumacher.
Asukoht:
EKA suur saal

Algus k.p.:
13.12.2018

Algusaeg:
18:00

Lõpp k.p.:
13.12.2018

Neljapäeval, 13. detsembril algusega kell 18.00 toimub Eesti Kunstiakadeemia suures saalis Zaha Hadid Architects juhi Patrik Schumacheri avalik loeng. Zaha Hadid Architects (ZHA) on Londoni arhitektuuribüroo, mille asutas maailma mainekaima arhitektuuripreemia, Pritzkeri auhinnaga pärjatud arhitekt Zaha Hadid, kelle ootamatu surma järel 2016. aasta märtsis on bürood juhtinud ja selle ainsaks partneriks just Schumacher. ZHA konkursitöö “Streamcity” osutus võitjaks eelmisel aastal toimunud Tallinna Sadama Vanasadama ala arendusplaani 2030+ konkursil. Schumacher tuleb Tallinnasse esinema EKA arhitektuuriteaduskonna avatud loengute sarja raames.

 

Patrik Schumacher ühines Zaha Hadidi bürooga aastal 1988 ning tal oli võtmeroll ZHA arengus perioodil, mil büroost sai 400 töötajaga globaalne arhitektuuri- ja disainibränd. Schumacher õppis filosoofiat, matemaatikat ja arhitektuuri Bonnis, Stuttgartis ja Londonis. Arhitektuuridiplomi omandas 1990. aastal ning alates 2003. aastast on ta olnud ZHAs partner ja kõikide projektide kaasautor. 2010. aastal pälvis ta koos Zaha Hadidiga UK kõige tähtsama arhitektuuriauhinna RIBA (Briti arhitektide kuninglik instituut) poolt välja antava Stirlingi auhinna Rooma ehitatud MAXXI 21. sajandi kunsti muuseumi eest.

 

Schumacher on laialdaselt tunnustatud kui üks silmapaistvamaid arhitektuuri-, urbanismi- ja disainivaldkonna arvamusliidreid, kelle väljaütlemised on tihti ka palju poleemikat põhjustanud. 2016. aastal Berliinis toimunud Maailma arhitektuurifestivalil (World Architecture Festival) peetud ettekandes tegi ta Londoni kinnisvaraprobleemidest rääkides ettepaneku kaotada Londonis ära sotsiaalmajutusüksused, erastada kõik tänavad, linnaväljakud ja pargid (sh Hyde park), pälvides arhitektuuriavalikkuse valju pahameele. Tema Tallinna-ettekande pealkirjaks on “Arhitektuuri panus inimvabaduse edendamisse” (Architecture’s Contribution to the Progress of Human Freedom).

 

Avatud loengute sarja kuraatori, arhitekt Sille Pihlaku sõnul on Zaha Hadid ja Patrik Schumacher teda inspireerinud juba ülikooliaegadest. “Nende tagasiside ei olnud laia haardega pelgalt disainiskaalal (linnast mööblini), nad pöörasid alati tähelepanu ka sotsiaalpoliitilistele, tehnoloogia-, majandus- ja kultuuriinnovatsiooni tendentsidele. Patrik, oma argumentides tihti antagonistlik ja laiemale arhitektuuriüldsusele vastumeelt, on hetkel üks olulisemaid arhitektuuripraktikuid, kes oma väljaütlemistega toob arhitektid mugavustsoonist välja ja paneb meid konstruktiivselt ja kontekstitundlikult oma tegevusi argumenteerima. Just sellist laiema konteksti üle arutlevat lähenemist ehituskunstile peame oluliseks näidata meie arhitekuuritudengitele,” selgitas Pihlak Schumacheri Eestisse kutsumise tagamaid.

 

ZHA tuntuimate tööde hulka kuuluvad Bakuus asuv Heidar Alijevi kultuurikeskus (2013), Londoni olümpiaujula (2012), MAXXI 21. sajandi kunsti muuseum Roomas (2009) ja Guangzhou ooperimaja Hiinas (2010).

 

Avatud loengut on kuulama oodatud kõikide Eesti koolide tudengid – olgu siis arhitektuuri, urbanistika, sisearhitektuuri või ka robootika, programmeerimise, disaini ning vabade kunstide valdkonnast; samuti tegutsevad arhitektid, õppejõud ning lihtsalt arhitektuuri- ja ruumihuvilised – lisaks kõik, kes kaaluvad tulevikus arhitektuuri õppima asumist. Avatud loengud on alati tasuta ja inglise keeles.

 

EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise osakond on arhitektuuri avatud loenguid korraldanud 2012. aastast alates – igal õppeaastal astub Tallinnas erialase publiku ette kümmekond valdkonna omanäolist praktikut ja hinnatud teoreetikut. EKA arhitektuuriteaduskond on Eesti arhitektuurihariduse keskpunkt ja olulisim kompetentsikeskus kõigis tehiskeskkonda loovates distsipliinides, hõlmates sisearhitektuuri, arhitektuuri ja linnaplaneerimise valdkonda.

Loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital.

 

Kuraatorid: Sille Pihlak, Johan Tali

www.avatudloengud.ee

https://www.facebook.com/EKAarhitektuur/

 

Lisainfo:

Pille Epner

E-post: arhitektuur@artun.ee

Tel. +372 642 0071

 

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud

Arhitektuur ja linnaplaneerimine Avatud loengud