Peidus pärand. Näitus nõukogude monumentaal-dekoratiivkunstist

Aulin Rimm oma ateljees Pärnumaa kolhoosi “Kalur” klubile seinakaunistust valmistamas. Foto: Erich Norman, 1960ndad. EFA.204.0.69487.
Asukoht:
Tallinna Ülikooli Akadeemiline Raamatukogu / muinsuskaitsepaevad.ee

Algus k.p.:
08.09.2021

Algusaeg:
16:00

Lõpp k.p.:
25.09.2021

9.-12. septembril toimuvatel muinsuskaitsepäevadel “Peidus pärand” saab erinevate pärandobjektidega tutvuda rohkem kui 70 sündmuse raames üle Eesti. Lisaks loengutele, ekskursioonidele ja töötubadele valmis tänavusteks pärandipäevadeks ka näitus nõukogude monumentaal-dekoratiivkunstist.

EKA kuraatorite Anu Soojärve ja Gregor Tauli koostatud näitus “Monumentaalkunst Nõukogude Eestis. Plastgraanulitest metallvarbadeni” on pühendatud selle pärandiliigi tutvustamisele – kunstivormile, mis on nautinud XX sajandi jooksul etapiti suurt tähelepanu, kuid on riigikordade vahetudes olnud tunnistajaks laialdasele unustamisele ja hävinemisele. Näitusele on valitud poolsada näidet, mille abil püütakse ilmestada teema laiahaardelisust. Laias plaanis jaguneb valik kolmeks: arhitektuuriga otseselt seotud teosed (seinamaalid, mosaiigid, vitraažid, pannood jms), dekoratiivskulptuurid ja ideoloogilise sõnumiga monumendid.
Teosed on peidus kultuurimajades, endistes kolhoosi- ja sovhoosikeskustes, koolides ja teistes avalikes hoonetes üle Eesti. Sageli asuvad need ruumides, kuhu pole vaba ligipääsu ega põhjustki minna. Nii on paljud sedalaadi teosed sõna otseses mõttes peidus, teadmata ja avastamata. Samuti asuvad monumendid tihtilugu perifeersetes parkides ja metsatukkades ega ole üldsusele teada.

Näitus toob välja selle žanri mitmekesisuse, näidates kõrge kunstiväärtusega teoseid ja peamiselt dekoratiivse taotlusega kompositsioone, eri tehnikas ja materjalis valminud taieseid. Ettevõtmise laiem eesmärk on panna alus Eesti nõukogude monumentaal-dekoratiivkunsti ulatuslikule kaardistamise programmile.

Näitust saab vaadata 9.-25. septembrini Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus ja virtuaalsena muinsuskaitsepäevade kodulehel.

Kuraatorid: Anu Soojärv, Gregor Taul
Näituse toimkond: Saara Huimerind-Tuksam, Madle Lippus, Anu Soojärv, Gregor Taul
Tekstide autorid: Hilkka Hiiop, Anna-Liiza Izbaš, Juta Kivimäe, Reeli Kõiv, Kai Lobjakas, Johanna Lamp, Frank Lukk, Enriko Mäsak, Tuuli Puhvel, Mia Rohumaa, Anu Soojärv, Gregor Taul, Madis Tuuder, ​​Helen Volber, Merike Kallas, Varje Õunapuu, Tõnu Tammearu, Robert Treufeldt, Jaan Malin

Loe ja vaata lisaks:

Muinsuskaitsepäevadel saab imetleda peitu jäänud monumentaal-dekoratiivkunsti – ERR, 06.09.21
Anu Soojärve magistritöö “Peidus pärand. Unustatud teosed ja kunstnikud nõukogude Eesti monumentaalkunstis

 

 

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud

Muinsus­kaitse ja konserveerimine