Scripta manent V “Nimed, sõnad, nõiamärgid” 4x(4+4)x4 = noor Eesti luule

LEELO LEESI. Eesti. Autori tehnikas nahkköide; taimpark lambanahk, värviline paber, nepaali paber, aniliinvärvid, masinõmblus, laserlõige.
RUTT MAANTOA. Eesti. Kontsertiina-köide; ažuurtehnika, intarsia, aplikatsioon, fooliumtrükk, augustamine, must ja punane kroomnahk, perforeeritud must nahk, Canson paber, nahaga kaetud puidust nupud.
  MIGUEL PEREZ FERNANDEZ. Hispaania. Dorfner-köide; pühvlinahk, kitsenahk, polükarbonaat, akrüül, guašš, grafiit, kozo jaapani paber, linoollõikes eeslehed, plokilõige grafiidiga värvitud.

13.02.-13.05.2015

Alates 13. veebruarist on Eesti Tarbekunsti- ja disainimuuseumis avatud rahvusvaheline köitekunstnike näitus “Scripta manent V”. Näituse avamisele eelneb rahvusvaheline konverents Eesti Rahvusraamatukogu suures saalis, kus arutatakse köitekunsti ja raamatu oleviku ja tuleviku teemadel. Näituse ja konverentsi korraldajaks on Eesti Köitekunstnike Ühendus.

„Scripta manent“ (lad kirjutatu jääb) toimub Tallinnas iga viie aasta järel. Väljapanek püüab näitusekülastajates äratada mõtteid ja tundeid köitekunsti tagasihoidliku rolli üle muutuvas maailmas ning tõestab selle kunstiliigi arengupotentsiaali ja elu rikastavat kultuurilist väärtust. Alates esimesest näitusest, mis toimus 1995. aastal ja sellele järgnevatel näitustel, on huvikeskmes olnud eesti kultuuri paremiku tutvustamine. Köidetavateks tekstikogumikeks on olnud luuletajate Doris Kareva ja Jaan Kaplinski luule, helilooja Veljo Tormise muusikaloengute materjal ning eesti laste poolt kirjutatud jutud.

Seekord on 115 kunstnikku 19 riigist köitnud luulekogumikku “Nimed,

sõnad, nõiamärgid”, mille autoriteks on kaheksa noort eesti luuletajat. Kogumiku on koostanud Jürgen Rooste koostöös Eesti Kirjanduse Teabekeskusega.

Rahvusvaheline žürii valis välja kolm võrdset kõrge kunstimeisterlikkuse ja novaatorliku idee poolest säravat köidet, mille autorid pälvisid näituse peaauhinnad – Kuldraamatud. Lisaks anti välja parima tudengi köite auhind.

12. veebruari hommikul kell 10 algaval konverentsil esitavad oma mõtteid luuletaja ja disainer Asko Künnap, semiootik ja mõtleja Valdur Mikita, kirjandusteadlane Maire Liivamets, köitekunstnikud Sirje Kriisa Eestist, Jacky Vignon Prantsusmaalt, Jeff Clements Suurbritanniast jt. Konverents on tasuta ja oodatud on kõik raamatu- ja köitehuvilised, kunsti- ja kirjandusesõbrad. Täpsem info: http://www.scriptamanent.ee/

Näituse kohta on trükitud värviline kataloog.

Luulekogumik:“Nimed, sõnad, nõiamärgid” 4x(4+4)x4 = noor Eesti luule

Autorid: Maria Lee, Birk Rohelend, Asko Künnap, Igor Koltjuh, Maarja Kangro, Veronika Kivisilla, Jürgen Rooste, Kaur Riismaa

Näituse korraldustoimkond: Sirje Kriisa, Rene Haljasmäe, Lennart Mänd, Tulvi-Hanneli Turo, Krete Pajo, Riina Kermik

Näituse žürii: Lennart Mänd, Maila Käos, Asko Künnap, Kai Lobjakas, Ilvi Liive, 

Peter Jones, Jan-Peter Zimmerlich

Näituse kujundaja: Lennart Mänd, Valge Kuup

Kataloogi kujundaja: Tiia Eikholm

Kuldraamatute autorid: Ivo Lill, Kuldar Hütt

Täpsem info:

Rene Haljasmäe

Eesti Köitekunstnike Ühenduse esimees

rene.haljasmae@gmail.com

5190 0544

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
Lai 17, 10133 Tallinn
Avatud K-P kell 11-18 (sissepääs hoovist)
Tel. 627 4600, kassa 627 4611

Postitas Solveig Jahnke
Nahakunst Viimati muudetud