Täna avatakse Rahvusraamatukogus rahvusvaheline nüüdisaegse klaasigraveeringu näitus “GRAVUR ON TOUR”

Gravur-kutse-est-2

28. aprillil kell 17.00 avatakse Eesti Rahvusraamatukogus Euroopa nüüdisaegse klaasikunsti näitus „GRAVUR ON TOUR“.

“Omanäoline, mitmepalgeline, nii traditsioonilist kui uudset lähenemist ühendav klaasigraveering on näituse „GRAVUR ON TOUR“ muutnud põnevaks ja rohkelt külastatavaks kõigis paigus, kus ta on tänaseni olnud eksponeeritud. Näituse eesmärk on tutvustada graveerimise, ühe vanima ja suurt süvenemist nõudva, kuid samas ka ehk vähemtuntud klaasitehnika rohkeid väljendusvõimalusi tänases klaasikunstis, ” sõnab Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti osakonna professor Mare Saare, kelle enda tööd on samuti näitusel esindatud.

Näituse korraldamise idee pärineb inglise kunstnikult Katharine Coleman’ilt. Plaan teostus 2014. aasta sügisel Baierimaal Frauenaus toimunud töökohtumisel, kus pandi paika ka toimumiskohad: alustati 2015. aasta maikuus Stourbridge’is, kus näitus moodustas osa Briti klaasibiennaalist, rändas sealt Belgiasse (Glazenhuis, Lommel), Hollandisse (Galerie De Avanturijn, Epe), Tšehhimaale (Klaasimuuseum, Kamenický Šenov), Eestisse (Rahvusraamatukogu, Tallinn), siit Soome (Klaasimuuseum, Riihimäki) ja lõpuks idee sünnipaika Frauenausse, kus lõpeb septembris 2016 sümpoosioniga.

Osalejaid on 31 kümnest Euroopa riigist, Eestit esindavad Eeva Käsper, Mare Saare ja Tiina Sarapu. Lisaks põhinäitusel eksponeerivatele klaasikunstnikele on Tallinnas esindatud kolm klaasikunstnikku Eestist: Pilvi Ojamaa, Eve Koha ja Riho Hütt. Üldpilti rikastavad ka graveeringud Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti osakonna initsiatiivil Tallinnasse esinema kutsutud eesti (Annika Mätlik, Andra Jõgis, Sigrid Luitsalu, Anneli Paloveer-Wang: Eesti Kunstiakadeemia), iiri, jaapani ja saksa üliõpilastelt, kelle töödes näeb uue kunstnikepõlvkonna julget ja vaba teemade ning materjalide käsitlust.

Töörühma tuumiku moodustavad Katharine Coleman, Norbert Kalthoff ja Wilhelm Vernim, lisaks Jeroen Maes (Belgia), Jakobine von Dömming ja Hein van der Water (Holland), Jaroslava Votrubová ja Helena Braunová (Tšehhi), Mare Saare (Eesti), Uta Laurén (Soome), Karin Rühl (Saksamaa).

Väljapaneku Rahvusraamatukogus on kujundanud EKA dotsent Tiina Sarapu.

Lisateave

Mare Saare

mare.saare@artun.ee

Postitas Solveig Jahnke
Klaasikunst Viimati muudetud