Konrad Mäe preemia anti tänavu EKA vilistlasele ja kauaaegsele õppejõule Enn Põldroosile

Konrad Mäe medalit ja rahalist preemiat, mille väärtus on 3200 eurot, annavad traditsiooniliselt välja Eesti Kunstnike Liit, Eesti Maalikunstnike Liit ja Eesti Kultuurkapital. Konrad Mäe preemia antakse välja maalikunsti teose, teoste seeria või näitusekomplekti eest, mis on oluliselt rikastanud eesti maalikunsti. Maalikunsti teos käesoleva preemia statuudi tähenduses on polükroomne mittetiražeeritav, põhiomaduselt mitteruumiline kunstiline objekt. Preemia määramine kunstnikule on ühekordne. Preemiasaajate hulgas on aastate jooksul olnud Olga Terri, Lembit Sarapuu, Kristiina Kaasik, Toomas Vint, Peeter Mudist, Tiit Pääsuke, Valeri Vinogradov, Aili Vint, Olev Subbi, Sirje Runge, Jüri Arrak, Peeter Allik, Jaan Toomik, Lola Liivat, Andres Tolts, Uno Roosvalt, Kaido Ole, Laurentsius & A.D., Erki Kasemets, Alice Kask, August Künnapu ja paljud teised.

Tänavu anti preemia välja 34. korda. Käesoleval aastal esitati Konrad Mäe preemia nominentideks Merike Estna (1980) vaimukate ja mänguliste maali-installatsioonide loomise eest, Enno Hallek (1931) ühisnäituse eest koos Andres Toltsi ja Leonhard Lapiniga Berliini Werkstattgalerie´s, Ilmar Kruusamäe (1957) isikunäituste eest Tartu Kunstimajas, Jõgeva Kultuurikeskuses ja Kärdla Kultuurikeskuses ning Kursi koolkonna 25. aastapäeva tähistava näituse korraldamise eest Vaal galeriis, Rauno Thomas Moss (1977) isikunäituste eest Tallinna Linnagaleriis ja Tartu Kunstimajas, Enn Põldroos (1933) isikunäituste eest Tartu Kunstimuuseumis ja Tallinna Kunstihoone galeriis ning Tartu Kunstimuuseumi Kunstikabinetis, Tõnis Saadoja (1980) Teater NO99 laemaali ja aastatepikkuse kaalukaid teoseid ning isikunäitusi hõlmava näitusetegevuse eest.

Preemia žürii liikmed Jaan Elken ja Tiiu Pallo-Vaik Eesti Maalikunstnike Liidust, Anu Liivak ja Andreas Trossek Eesti Kultuurkapitalist, Elin Kard ja Vano Allsalu Eesti Kunstnike Liidust otsustasid – 2013. aasta Konrad Mäe preemia ja medal omistada maalikunstnik Enn Põldroos`ile isikunäituste „Credo“ Tartu Kunstimuuseumis 05.04.-09.06.2013, „Alfa ja Oomega“ Tallinna Kunstihoone galeriis 22.08.-15.09.2013 ning näituse „Enn Põldroos. Kaasteelised“ Tartu Kunstimuuseumi Kunstikabinetis 02.05.-09.06.2013 eest.

Tartu Kunstimuuseum:

„Enn Põldroosi juba enam kui pool sajandit kestnud kunstnikutöö on toonud eesti maalikunsti vitaalsust, rahutust ja elurõõmu. Tänavused juubelinäitused „Credo“ Tartu Kunstimuuseumis ja „Alfa ja Oomega“ Tallinna Kunstihoone galeriis mõjusid ühelt poolt suurejoonelise kokkuvõtte, teiselt poolt kunstniku jätkuva loomingulise kõrgvormi demonstratsioonina. Sai lõplikult selgeks, et Põldroosi uue aastatuhande eksistentsialistlik ja intiimne, elutark ja irooniline maalikunst asetub kunstiliselt kaalukuselt võrdväärsena tema eksperimentaalsete kuuekümnendate ja hedonistlike kaheksa-kümnendate kõrvale.“

Eesti Maalikunstnike Liit:

„Tartu Kunstimuuseum tähistas kunstniku 80. juubelit suurnäitusega „Credo“, mis hõlmas valitud peatükke Põldroosi mahukast loomingust. Nii maalide üle poole sajandi jaotuvate valmimisaastate kui ka erinevate stiililiste perioodide summa poolest oli tegemist seni suurima ja ulatuslikuma väljapanekuga vanameistri loomingust. Tartu Kunstimuuseumi Kunstikabinetis eksponeeriti valikut vanameistri poolt aastatel 1967-1988 maalitud loovisikute portreedest. Põldroosi on nimetatud inimeste ja inimsuhete maalijaks. Kunstnik ise on samuti tunnistanud, et portreede maalimine on alati olnud ta salaarmastus ja ilmselt on võimatu leida teist eesti kunstnikku, kes on sedavõrd kirglikult ja produktiivselt pühendunud antud žanriga tegelemisele oma pikal loometeel. Tallinna Kunstihoone galeriis eksponeeritud juubelinäitus „Alfa ja oomega” oli kokkuvõte analüüsiva, tugevalt sõnalise mõttelaadiga kunstniku rikkast ja mitmekesisest loominguteest.“

Preemia kätteandmine Enn Põldroosile žürii liikmete poolt toimus 22. novembril 2013 kunstniku kodus Viljandimaal.

  

Eesti Kunstnike Liit

6 273 630

ekl@eaa.ee


Jaga sõpradega:

Postitas Solveig Jahnke
Viimati muudetud