kunsti ja disaini eriala doktorant TANEL RANDERI doktoritöö loomingulise osa eelretsenseerimine

Teisipäeval, 13. jaanuaril 2015.a kell 14.00 toimub Riias, Latvian Centre for Contemporary Art (LCCA, Alberta 13) keskuses kunsti ja disaini eriala doktorant Tanel Randeri doktoritöö loomingulise osa, näituse “The Frontline East” eelretsenseerimine. 
Doktoritöö juhendajad on dr Kaia Lehari ja dr Marina Gržinić Mauhler
Näituse eelretsensendid on dr Magdalena Radomska (Adam Mickiewicz University, Poznan) ja dr Kārlis Vērpe (University of Latvia). 
NB! Üritusel osaleda soovijatel palume kindlasti eelnevalt registreeruda hiljemalt 11. jaanuariks, kuna väikebussis on kohtade arv piiratud! Selleks saatke e-mail aadressile triin.piip@artun.ee

THE FRONTLINE EAST

Tanel Randeri näitus

13.01. – 30.01.2015 LCCA, Latvian Centre for Contemporary Art, Alberta 13, Riia

Ida-Euroopa transformeerumine on toimunud erinevatel tasanditel ning paljuski on see olnud seotud muutustega Euroopas. Läänele järelejõudmisest tekkiv problemaatika on vaid üks aspekt Ida-Euroopa sisust – Lääne koosseisus olemine ja Lääne muutustega kaasaminek sisustavad Ida-Euroopa reaalsust aga palju rohkem. Oma 2014. aastal ilmunud raamatus “Necropolitics, Racializaton, and Global Capitalism” kõnelevad Marina Grzinić ja Šefik Tatlić “endisest Ida-Euroopast” kui 11/9/2001 järgse Euroopa Liidu ja Lääne varjuküljest. Nad seostavad seda varjukülge peamiselt Euroopa migratsiooni ja tööjõupoliitikaga, ent alates 2014. aastast võiks rääkida ka “endise Ida-Euroopa” teisenemisest strateegiliseks rindealaks. Selle moodustavad eeskätt Venemaaga piirnevad Lääne mõjualas olevad riigid.

Näitus “The Frontline East” (“Rinde-Ida”) toob kokku minu viimaste aastate tegevused (kunstiteosed ja dokumenteeritud koostööprojektid) ning kujutab nende kaudu Ida-Euroopa kujunemise faase – alustades suveräänse rahvusriigi biokapitalistlikust seemnest, mille idanemist võiks nimetada ka neoliberaliseerumiseks, lõpetades selle viljadega, mida olen sunnitud vaatlema 2014. aasta olustikus, mida iseloomustavad mõistednekropoliitika ja sõjamasin. Näitus on osa minu neli aastat kestnud loomingulisest uurimistööst, mille sisuks on olnud Ida-Euroopa taas-artikuleerimine dekoloniaalsuse kontseptsiooni abil.

Varasemad uurimistööga seotud projektid:

“Decolonize This” (2012, Y-galerii, Tartu), rohkem infot: http://decolon.blogspot.com

“No Borders – No Difference?”), rohkem infot: http://nobordersnodifference.blogspot.com

Näitusega kaasnev haridusprogramm:

Loeng/seminar “Three Displays of Eastern Europe” (Tanel Rander), 14. jaanuaril kell 18.30 (LCCA)

Loeng “Unlearning Eastern Europe” (Tanel Rander), 27. jaanuaril kell 18.30 (LCCA)