Leonhard Lapini isikunäitus „Tühjus ja ruum“ Kumu kunstimuuseumis

Neljapäeval, 8. veebruaril avatakse Kumu kunstimuuseumis Leonhard Lapini (1947) isikunäitus „Tühjus ja ruum“. Avamisel esitletakse näitusega kaasnevat raamatut. Käesolev näitus jätkab Kumu klassikutesarja, mille raames on varem toimunud Tõnis Vindi, Raul Meele, Jüri Okase ja Andres Toltsi näitused.

Leonhard Lapin on sõjajärgse eesti avangardkunsti üks tähtsamaid kunstnikke, kes tõusis kunstiareenile 1960. aastatel esile tõusnud noorte uuendusmeelsete kunstnike seltskonnaga Soup ’69. Kohalikes piiravates tingimustes Ameerika popkunsti printsiipe kasutades sündis ainulaadne sovet pop.

1973. aastal alustas Lapin oma tuntuima, tehismaailma kommenteeriva ulatusliku sarjaga „Masinad“. 1970. aastate keskel süvenes Lapin vene avangardi radikaalsesse pärandisse, mis mõjutas oluliselt ka tema tollast loomingut. Valmisid hommage-pildid nii Kazimir Malevitšile kui ka poliitilise laenguga sari „Märgid“. 1980. aastate keskel loodud postmodernistlikud maalid uurisid üleminekuühiskonna valusaid valikuid. 1990. aastatest alates on Lapin süvenenud omaloodud suprealismi kontseptsiooni, mis kommenteerib tarbimisühiskonna mõjusid kultuuris.

Kumu kunstimuuseumi suure saali näituse „Tühjus ja ruum“ pealkiri viitab Lapini loomingus korduvale kontseptsioonile. Näitusel on võimalik näha kunsti alates 1960. aastate lõpust – 50 aastat kestnud loomingulist pärandit. Eksponeeritud on seeriaprintsiibil põhinevad tuntud graafikasarjad, mütoloogilised maalid, arhitektoonid ja sari „Koodid“ ning samuti vähem nähtud varased joonistused, geomeetrilised jutustused ning täiesti uus looming.

Lapini tegevus Eesti kunsti- ja kultuuriväljal laiemalt on olnud ulatuslik – ta on tegutsenud nii kujutava kunstniku kui ka tegevarhitektina, võtnud sõna kultuuriteoreetilistel ja päevakajalistel teemadel, kirjutanud proosat ning luulet ning mõjutanud õppejõuna paljusid kunstiüliõpilasi.

Näitusega kaasneb mahukas raamat, milles avavad Lapini erikülgset loomingut Anu Allas, Mari Laanemets, Asko Künnap ja Sirje Helme. Kumu klassikutesarjas on varem ilmunud Tõnis Vindi, Raul Meele ja Jüri Okase raamat.

 

Näituse kuraator: Sirje Helme

Näituse koordinaator: Karin Pastak

Näituse kujundaja: Mari Kurismaa

Graafiline kujundaja: Tuuli Aule

 

Kollektsioonid: Eesti Kunstimuuseum, Tartu Kunstimuuseum, Eesti Arhitektuurimuuseum,Eesti Kunstnike Liidu kogu, erakogud

 

Näitus on avatud 13. maini 2018.

Näitust saadab seminar „Leonhard Lapin. Kunst. Arhitektuur. Tekst“ Kumu auditooriumis 15. märtsil 2018 kell 12.

Näituse pressialbumi leiate siit.

 

Publikuüritused:

12. veebruar kell 18

Kuraatorituur näitusel dr Sirje Helmega

23.veebruar ringkäigud näitusel
kell 12.00 ekskursioon eesti keeles

kell 13.00 ruumiõpetuse töötuba eesti ja vene keeles
kell 14.00 ekskursioon vene keeles

Näitusega kaasneva publikuprogrammi leiate siit.

Jaga sõpradega:

Postitas Mart Vainre
Viimati muudetud