Loomepreemiate nominendid 2020 on selgunud!

EKA hoone. Foto: Tõnu Tunnel 2019
EKA hoone. Foto: Tõnu Tunnel 2019

Iga aasta lõpus tunnustab Eesti Kunstiakadeemia kollektiiv innukaid, tublisid ja tõhusaid töötajaid.  On suur rõõm näha, et nii paljusid kolleege tuuakse esile,  nomineeritakse paremal ja vasakul käel töötavaid kaastegijaid ning märgatakse ka maja teises otsas toime pandud häid tegusid.

On olnud erakordne aasta, sellele annavad tunnistust allpool toodud pikad loetelud tegudest ja inimestest.

Preemiate saajad kuulutatakse välja 17. detsembril kl 16.00 toimuvas EKA aastalõpusaates EKA TV-s: tv.artun.ee

 

Loomepreemia nominendid 2020 on …

 

 

 

Arhitektuuriteaduskonna nominendid 2020

  • Arhitektid, EKA doktorandid, nooremteadurid ja õppejõud Sille Pihlak ja Siim Tuksam “Soorebane” Ristil.

Arhitektuuribüroo PART poolt loodud objekt, mis illustreerib ehedalt, kuivõrd tippdisain saab mõjutada infrastruktuuri argist olemust meid ümbritsevas maastikus ja avalikus ruumis ning olla kaassüüdlane kohaloome protsessis, tabades olemasoleva konteksti võlu ja valu. Elegantne näide integreeritud disainist, kus arhitekti ja ehitusinseneri koostöö on viinud suurepärase ja kõnetava lõpplahenduseni

  • Doktorandid ja õppejõud Karli Luik ja Johan Tali „Saue vallamaja“

Molumba arhitektide radikaalse arhitektuuri ja puidu, kui ehitusmaterjali kasutamise „musternäide“ muutmas kohaliku vallarahva ruumitaju ja tunnetust – kauaks-kauaks meelde jääb!

  • Arhitektide ja EKA juhendajate Laura Linsi ja Roland Reemaa (LLRRLLRR) RIBOCA2 näituse kujundus

Ruumisekkumised, mis arhitektidest arheoloogide valvsa pilgu all suhtusid suure respekti ja lugupidamisega nii olemasoleva ajaloolise Andrejsala tööstusmaastiku ruumikihistusse kui ka näituse objektidesse.

 

Disainiteaduskonna nominendid 2020

  • Tanel Kärp


Tanel Kärp on interaktsioonidisainerina toetanud kuhuviia.ee kaardirakenduse arendamist ja andnud ühtse visuaalse pildikeele loomisega jäätmete liigiti kogumisele. Värskelt pälvis see projekt ka ka õiguskantsleri Selge Sõnumi auhinna. (ära märgitud töö – https://selgesonum.ee/)

Kuhuviia.ee on jäätmete ja asjade kogumispunktide kaardirakendus, kust saad infot kuidas vabaneda sulle ebavajalikest asjadest nagu vanad riided, elektroonika, mööbel, nõud või taaskasutatavatest jäätmetest nagu taara, vanapaber, pakendid, ehituspraht jms.
  Rakenduse eesmärgiks on lahendada probleem, mis paratamatult tabab meid kõiki – mida teha tekkivate jäätmete ja kasutuseta jäänud asjadega. Kaardirakendusse saab sisestada mõne spetsiifilise asja nimetuse millest soovitakse vabaneda (nt. katkine televiisor), kuid seda võib kasutada ka infoplatvormina kui tahetakse olla teadlikumad jäätmekäitlusvõimalustest enda ümber. Üheks oluliseks eeliseks Kuhuviia.ee rakenduse puhul on info ajakohasus.

 

  • Indrek Sirkel


1. Sirkel on jätkuvalt kõrgvormis raamatukujundaja, kelle juhitav kirjastus Lugemik on Eesti viljakaim kunsti- ja disainiraamatute väljaandja. 2020. aastal kroonis tema disaineritegevust hõbemedal konkursil “Best Book Design from all over the World” Leipzigis. See on siiani kõrgeim tunnustus Eestis kujundatud ja trükitud raamatule (KUMU näituse kataloog Gordon Matta-Clark, Anu Vahtra, Lühiajaline igavik).

2. 2020. aastal avati tema juhtimisel rahvusvaheline graafilise disaini magistrikava, mis pälvis tähelepanu üle maailma, sest kandidaate-sisseastujaid oli tundmatule programmile palju ja häid. Kogu protsessi raskendas koroona, aga ometi sai asi teoks ja töötab.

3. Lugemiku kirjastus on saanud olulise koha Eesti kunstielus. 2020 avati Kunstihoone majas järjekordne raamatupood ning kohvik Hulda.

4. Sirkel on viimaste aastate jooksul kaasajastanud ning uuele tasandile viinud Tallinna Kunstihoone kui institutsiooni visuaalse kommunikatsiooni. Üheks selle väljenduseks oli koroonakevadel esitletud Kunstihoone virtuaalne näitusekeskkond, mis polnud küll tehniliselt tema enda loodud, aga loogiline osa Kunstihoone uuest visuaalsest identiteedist.

Kunstikultuuri teaduskonna nominendid 2020

  • Anders Härm

Ando Keskküla retrospektiivse isikunäituse “Ando Keskküla. Tehnodeelia ja tegelikkus” kureerimine Kumu kunstimuuseumis ja esindusliku kataloogi koostamine. Tegemist oli põhjaliku retrospektiiviga, mis mõtestas multidistsiplinaarse kunstniku Ando Keskküla loomingu erinevaid tahke, lähtudes tehnodeelia ja tegelikkuse mõistetest. Näitusega kaasnes Keskküla loomingut tutvustav samanimeline raamat.

  • Epp Lankots ja Triin Ojari

näituse “Suvila. Puhkamine ja arhitektuur Eestis 20. sajandil” koostamine Arhitektuurimuuseumis. “Suvila” oli esmakordne ja mahukas ülevaade Eesti rikkalikust puhke- ja suvilaarhitektuuri pärandist, millega kaasnes rohkelt pildimaterjali sisaldav kataloog.

Näitus annab esmakordselt ülevaate Eesti rikkalikust nõukogudeaegsest puhke- ja suvilaarhitektuuri pärandist – hoonetest, mis muutsid puhkamise 20. sajandil suurele osale inimestest kättesaadavaks.

Kuraatorid: Epp Lankots (EKA), Triin Ojari (Eesti Arhitektuurimuuseum)

  • Hilkka Hiiop, Anneli Randla, Isabel Aaso-Zahradnikova

näitus “Christian Ackermann. Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas” Niguliste muuseumis.  Näituse kuraator Hilkka Hiiop, näituse töörühmas olid EKA-st Anneli Randla, Isabel Aaso-Zahradnikova. Näitus sündis koostöös EKM, EELK ja EKAga.

Vabade kunstide teaduskonna nominendid 2020

  • Marge Monko

aktiivne tegevus kunstnikuna rahvusvahelisel kunstiareenil, sealjuures foto osakonna konstruktiivne juhtimine.

Isiknäitused
2020 Flawless Seamless. Galerie Russi Klenner, Berliin, Saksamaa
2019 Diamonds Against Stones. Folkwang Museum, Essen, Saksamaa. Kuraator Thomas Seelig

Valitud grupinäitused
2020 Modern Love. Museum für Neue Kunst Freiburg, Saksamaa. Kuraator Katerina Gregos
          Public Relations. Stadtgalerie Kiel, Saksamaa. Kuraator Sönke Kniphals
2019 Orient V. Fotograf Festival, Praha, Tšehhi. Kuraator Michal Novotny
Open Collections. The Artist Takes a Floor. Kumu kunstimuuseum. Kuraator Eha Komissarov
         Shelf Life. Kunsthalle Amsterdam in Boven’t Y winkelcentrum. Kuraator Bas Hendrikx.
Published by Lugemik. Printed matter from 2010-2019. Eesti Disaini- ja Tarbekunstimuuseum

  • Holger Loodus

pühendunud töö kunstniku ja maalikunstnikuna, mis kulgeb paralleelselt väga suurte investeeringutega üliõpilaste loomingu toetamisele, õppejõuna kohalolemisse BA Kunsti ja maali eriala üliõpilaste jaoks.
Isiknäitused
2020 “Volüüm III” Haapsalu linnagalerii, Haapsalu
2019 “Teekond maailma lõppu” Turku kunstimuuseum, Soome
Grupinäitused
2020 “Lase mul ükskord veel unistada”, kuraator Kristi Kongi, Naerva
muuseum, Narva
2019 “Nelipeli museossa” Joensuu kunstimuuseum Onni, Soome

  • Eve Kask

kauaaegne õppejõud graafika osakonnas; loomeuurimusliku projekti teostamine koostöös EKA üliõpilastega ning näituse „Kuidas rääkida salapaigast seda reetmata?” kureerimine (koostöös Maria Eriksoniga) Noblessneri Shipyardis.

2019-2020 EKA esimese loovuurimusgrandi raames EKA, TÜ, TLÜ suvekooli korraldamine koos Elo-Hanna Seljamaa ja Saara Mildebergiga 2019. Käsmu raamatu koostamine ja välja andmine, sh inimeste ja majade pildistamine. Kahe pilootnäituse ja lõppnäituse kureerimine Shipyardis koos Elo-Hanna Seljamaaga.

Kureeritud näitused

2020  november-detsember “Kuidas rääkida salapaigast seda reetmata III” (kuraator koos Elo-Hanna Seljamaaga) Vent Space
projektiruum. Tallinn, Eesti.
2020  juuni “Kuidas rääkida salapaigast seda reetmata II ” (kuraator koos Elo-Hanna Seljamaaga) Vent Space projektiruum. Tallinn, Eesti.
2020  märts “Kuidas rääkida salapaigast seda reetmata I” (kuraator koos Elo-Hanna Seljamaaga).
Grupinäitused
2020  “Kuidas rääkida salapaigast seda reetmata III” (kunstnikuna osalen 5 uue tööga, neist üks koos Lev Rubinšteiniga, teine Ilja
Sundelevitšiga). Shipyard, Noblessner. Tallinn, Eesti.
2020 „Isolatsioonidialoogid“. (Koostöös Diana Tamanega) Annika Haasi ja Johanna Rannula kureeritud virtuaalsel
platvormil.
2020  “lahtiÜhtimine”. Kuraatorid Jana Huul, Reet Varblane. Vana-Võromaa Kultuurikoda. Võru
2018–2019  “Salatoimikud” [Üheksakümnendate kartoteek] Kuraaorid Anders Härm ja Eha Komissarov. Kumu kunstimuuseum.
Ilmunud raamatud

2019/2020  Eve Kask. Käsmu inimesed ja majad. [II] : 20 aastat hiljem : 2013-2019. (2. osa: köites)
2018  Eve Kask. EE Eesti edulugu. (128 lk.)
Raamatuillustratsioonid
Andres Ehin. Kimbuke Sinilolli. Valikkogu (ilmunud 1. detsembril 2020)

Jaga sõpradega:

Postitas Solveig Jahnke
Viimati muudetud