Lõputööde festivali TASE ‘23 pidulik avamine täna

Foto: Evert Palmets

Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti visuaalkultuuri aasta suurim sündmus TASE ’23 avatakse etenduse, noorte loojate premeerimise ja kõnedega Vabaduse väljaku keskel kell 16.00 ja selle järgselt Tallinna Kunstihoones, Vabaduse väljak 8. Pidustused jätkuvad EKA peahoones, Põhja pst 7 EKA Arhitektuuri TASE avamisel.

Vabaduse väljakul avab sündmuse Kujundliku Mõtte Labori dekonstrueeritud moe-etendus „Sul on ainult üks minut”, mida juhendab EKA stsenograafia professor Ene-Liis Semper. Seejär tervitab noori loojaid kultuuriminister Heidy Purga ja antakse üle Noore kunstniku ja Noore tarbekunstniku preemiad ning esmakordselt ka Noore disaineri preemiad bakalaureuse- ja magistritasemel.

Peale näituse avamist Kunstihoones jätkuvad pidustused Eesti Kunstiakadeemia peahoones kell 19.00, kus avatakse Arhitektuuri TASE. Noori arhitekte tulevad tervitama Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ehituse asekantsler Ivo Jaansoo ja Riigikogu saadik, Rohetiigri ehituse teekaardi peatoimetaja Pärtel Peeter Pere ning EKA rektor Mart Kalm.
Samal päeval avaneb ka veebileht tase.artun.ee.

Aina enam on lõputööde ja tudengite fookuses jätkusuutlikkus, ent on tunda ka aktuaalsete teemade nagu vaimne tervis käsitlemine ning tehisintellekti võimaluste integreerimine.

Arhitektuuriteaduskonnas on kestliku disaini, ent ka kogukondlikku terviklikkust silmas pidav ruumiloome jätkuvalt tähtis. Mark Aleksander Fischer kaitses magistritöö teemal “Taskukohase linna arendamine Kopli kaubajaam, viimane pusletükk Põhja-Tallinna sotsiaalsel maastikul.” Magistritöö uurib linna ja riigi võimalusi leevendada eluasemekriisi mõjusid elanikkonnale, et suurendada taskukohast kinnisvarafondi. Töös lähenetakse probleemile eelkõige linnaehituslikust ja linnaplaneerimise vaatepunktist, kuid lisaks sellele on nii planeeringus kui probleemipüstituses olulisel kohal ligipääsetava ja taskukohase, tarbimisest sõltumatu avaliku ruumi aspekt.

“Lähtuvalt Tallinna eluasemeturu seisust, on uurimuse eesmärgiks pakkuda lahendus probleemsele olukorrale ning planeerida Tallinna linnaruumi sellisel moel, et seal saaks elada läbilõige tervest ühiskonnast,” sõnab Mark Fischer oma uurimusliku visiooni kohta.

Siim Tanel Tõnisson kaitses magistrikraadi Tallinna bastionivööndit käsitleva tööga. Bastionivööndil on potentsiaal konsolideerida ja tugevdada linna ennast, ehitades avalikke ruume ja lisades poliitiliselt tähenduslikke programme bastionivööndi strateegilistesse sõlmedesse. Kelli Puusepp analüüsis väikekoolide tulevikku kahanevas Eestis Orava kooli näitel.

Vabade kunstide teaduskonna kaasaegse kunsti magistrantuuri lõpetaja Marleen Suvi tegeleb muinasjutulisuse, seksuaalsuse, armastuse, aususe, julguse ja sakraalsusega suure maali-installatsiooni “18:25”-ga, kuhu põimib materjalina ka klaasi, puitu ja tikandit. Marion Saarik on maali eriala bakalaureusetaseme lõpetaja, kes tegeleb eneseesitluse teemaga, tõlgendades fotopõhist kujutist erinevatesse tehnikatesse. Retrohõngulised maalid kaasaja elementidega tekitavad mulje eri aegade segunemisest maaliruumis.

Disainiteaduskonna interaktsioonidisaini magistrant Helen Staak parandab koostöös Põhja-Eesti Regionaalhaiglaga traumapatsientide informatsioonivoogusid, kasutades koosloovaid meetodeid meditsiinivaldkonnas ning tema tööl on reaalne mõju Eesti tervishoiule.

Kunstikultuuri teaduskonna muinsuskaitse eriala lõpetaja Triinu Väikmeri uurib nõukogudeaegseid tapeete, viies selleks läbi ülipopulaarseks osutunud üleskutse sotsiaalmeedias.

TASE ’23 peakorraldaja Pire Sova: “Ligi kakssada EKA lõpetajat näitavad TASE näitusel oma mitme aasta töö vilju. Lisaks on seekordsel näitusel harukordne võimalus külastada Tallinna Kunstihoones Kunstnike Liidu ateljeeruume, mis muidu külastajatele avatud pole. Hoones tekib kontakt Eesti ajaloos tegutsenud ja pealekasvava kunstnike põlvkondade vahel.”

Näituse kujundajad Kaisa Maasik ja Johannes Luik on lisanud näitusele infokilde majast ning selles pesitsenud kunstnike ja töötajate ajaloo kohta. Kuigi näitusel on palju sisekaemust, siis on see ikkagi dialoogis erinevate tänapäeva probleemide ja kitsaskohtadega.

“Kunstihoonel on rikas ajalugu ja suurem osa hoonest on olnud avalikkuse eest peidus. Näitust ei ole lihtne kokku võtta, on ju TASE ’23 näol tegemist uue põlvkonna noorte ja energiat täis loovisikute õpinguid kokkuvõtva näitusega. Sel aastal on paljud tudengid installeerinud oma tööd väikestes stuudiotes, luues sel moel väikseid omamaailmu. Arvame, et see suhestub hästi Kunstihoone stuudioruumidega, kus on pea 90 aastat eksponeeritud ja loodud kaasaegset eesti kunsti,” sõnavad Johannes Luik ja Kaisa Maasik.

Näituse avamisel kuulutatakse välja ka Noore kunstniku ja Noore tarbekunstniku MA ja BA taseme preemiad, mille laureaadid valivad ekspertidest moodustatud žüriid.

TASE on Eesti Kunstiakadeemia igakevadine lõputööde festival, mille keskmeks on lõputööde näitus. Näitusel osalevad arhitektuuri, disaini, kunstikultuuri ja vabade kunstide teaduskondade lõpetajad. Suurem osa töid on eksponeeritud Vabaduse väljak 8 ja 6 hoonetes. Seal asuvad Tallinna Kunstihoone, Kunstnike Liidu ateljeed, Vent Space, Graafikakoda, Grafodroom ja Kunstihoone Galerii. Arhitektuuriteaduskonna lõputööd eksponeeritakse Eesti Kunstiakadeemias, Põhja pst 7. Graafilise disaini eriala magistritööd on väljas Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi hoovis, Lai 17, mis on avatud lühemalt, so kuni 11. juunini.

Lõputööde digitaalset kataloogi saab külastada veebilehel tase.artun.ee. Lisaks näitusel olevatele teostele on veebis üleval kirjalikud lõputööd, nende seas kunstikultuuri teaduskonna ja doktorikooli lõputööd.

Näitused on avatud 1–17. juunil iga päev kell 12.00–18.00.

Jaga sõpradega:

Postitas Andres Lõo
Viimati muudetud