Maris Karjatse näitus “Ema pole kodus” Draakoni galeriis 20.03–07.04.2018

Maris Karjatse. Foto seeriast "Ema pole kodus". 2018

Alates 20. märtsist kuni 7. aprillini 2018 on Draakoni galeriis avatud MARIS KARJATSE (1976) isiknäitus „Ema pole kodus”. Reedel, 6. aprillil algusega kell 17.00 toimub galeriis näituse lõpetamine.

„Ärevuse olemus seisneb objekti kohalolus, mitte selle puudumises.”
Jacques Lacan

Ema ei saa lapsele alati serveerida kõike ja kohe – see on intensiivne ja omal moel valus teadmine, millel on lapsele kokkuvõttes konstrueeriv mõju. Kuidas olla „piisavalt hea ema” ka siis, kui laps hakkab iseseisvuma? Lapse üksinda koju jäämine toob nii lapses kui ka vanemas esile vastuolulised emotsioonid – muretsemise, ärevuse, vabanemise ja põnevuse. Puudumise võimalikkus annab kohalolekule turvatunde. Lapse jaoks võib kõige enam ärevust tekitada suhe puudumisse. Inglise pediaater ja psühhoanalüütik Donald Winnicott on rõhutanud üksiolemise võime olulisust, ta ei pea sellega silmas mitte üksteisest eemaldumist ega üksindust, vaid ema mittesekkuva lähedalolemise tähtsust.

Käesolev näitus on Maris Karjatse varasemate teoste „Piisavalt hea ema” (2016) ja „Fort-da” (2017) edasiarendus. Kui eelmistes teostes oli fookus lähedase inimese puudumisega seotud traumaatilisel kogemusel, siis „Ema pole kodus” käsitleb äraolekut kui positiivset ja vabastavat fenomeni. Karjatse lähtub teostes isiklikest illusioonidest ja mälestusest ning kogub ainest argipäevaelus toimuvast, vaatleb ema ja lapse vaheliste suhete dünaamikat ning analüüsib läheduse, eemaldumise ja iseseisvumisega seotud ambivalentseid emotsioone.

Maris Karjatse on Tallinnas elav ja töötav kunstnik. Ta on lõpetanud inglise filoloogia ja inglise keele õpetaja eriala Tallinna Ülikoolis (2002) ning kaitsnud bakalaureusekraadi Eesti Kunstiakadeemia fotoosakonnas (2017), kus jätkab hetkel ka magistriõpinguid. Umbrella Grupi liikmena osales Maris Karjatse näitusel „Confusion” EKKM’is (2016) ning näitusel „Mängult on päris” ARSi Projektiruumis (2017). Käesolev näitus on kunstniku esimene isiknäitus.

Kunstnik tänab: Marie ja Tõnu Karjatse, Elin Kard, Sirja-Liisa Eelma, Reimo Võsa-Tangsoo, Carl-Robert Kagge, Cloe Jancis, EKA fotograafia osakond, Marco Laimre.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Näituseid Draakoni galeriis toetavad Eesti Kultuurkapital ja Eesti Kultuuriministeerium.

Jaga sõpradega:

Postitas Mari Armei
Viimati muudetud

Fotograafia