Muinsuskaitseamet kuulutas välja aastaauhindade laureaadid

Aasta leid: Rüütelkonna hoone plafoonmaaling. Foto: Andres Uueni

Muinsuskaitseamet kuulutas neljapäeval, 3. novembril Lillepaviljonis toimunud tunnustussündmusel välja Muinsuskaitseameti aastaauhindade laureaadid. Tunnustati 2023. aasta kõige silmapaistvamaid restaureerimis- ja ehitustöid, inimesi, avastusi ja tegusid.

Tänavusele avalikule konkursile esitati kokku 107 kandidaati üle Eesti. Nominendid valis välja ekspertidest koosnev hindamiskomisjon avaliku ideekorje käigus tehtud ettepanekute põhjal. Tunnustusi jagati 16 kategoorias. Taas oli nii nominentide kui laureaatide seas ka mitmeid tegusaid EKAlasi:

Kategooria Hästi restaureeritud interjöör nomiment:
Kolga mõisa väike saal

Kolga mõisa härrastemajas asub üks erilisemaid ajaloolisi interjööre terves Eestis: rikkalikult maalingutega kaunistatud väike saal. Saal oli alates 1985. aastast tellingutes ning juba hakkas kaduma mälestus saali suursugusest terviklahendusest. Nüüdseks on saal tellingutest taas prii, kuna lõpule on jõudnud põhjalikud ja tundliku käega läbi viidud restaureerimistööd.

Tööde teostajaks oli Eesti Kunstiakadeemi muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna tudengid eesotsas Dr Hilkka Hiiopiga, kes lisaks maalingute restaureerimisele on pannud kogu protsessi jooksul olulist rõhku unikaalse interjööri tutvustamisele ja Kolga mõisaga seotud kultuuripärandi populariseerimisele.

Eestvedaja: Meelis Rondo
Restauraatorid: Hilkka Hiiop ja Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna tudengite ja vilistlaste meeskond

Kategooria Aasta leid laureaat:
Rüütelkonna hoone lae plafoonmaaling

Sellel aastal tuli Rüütelkonna hoones välja Eesti suurim seni teadaolev plafoonmaaling, mis on harukordne leid nii Eesti kunsti kui ka interjööriajaloo seisukohalt. Seni on terves Eestis leitud kaheksa plafoonmaalingut, neist viis Tallinnas. Maaling pärineb 17. sajandist ja selle kogupindala on 60 ruutmeetrit. Tegu on väga hästi säilinud ja erakordselt kvaliteetse maalinguga. Kes on selle maalingu autor, on seni veel teadmata.

Hannes Ulmas ja Riigi Kinnisvara AS, Gert Uiboaed ja Riigikantselei
Konservaatorid: Hilkka Hiiop ja Eesti Kunstiakadeemia
Ehitaja: Toomas Neubauer, Kaire Saarse ja Oma Ehitaja AS
Sisearhitekt: Pille Lausmäe (Pille Lausmäe Sisearhitektuuri Büroo OÜ)

Kategooria Hästi restaureeritud mälestis laureaat:
Lillepaviljon Pirita tee 26 Tallinnas

Valve Pormeisteri ja Henno Sepmanni projekteeritud Lillepaviljon valmis 1960. aastal. See oli uue arhitektuuri teetähis, mis leidis tunnustust ka väljaspool Nõukogude Liitu – nii Soomes kui ka Rootsis. Sellel aastal said valmis hoone tundliku käega tehtud restaureerimistööd, mille käigus laiendati hoonet keldrisse, et lisada ruumide kasutamiseks vajalikke funktsionaalsuseid. Oma tee tagasi Lillepaviljoni leidsid ka Maie Lutteri loodud ja hoone tagant leitud linnuskulptuurid, mis tänu Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna tublile tööle korrastatud said.

Muinsuskaitseamet tänab ja tunnustab suurepärase töö eest OÜ Tannenrode esindajaid, Apex Arhitektuuribüroo OÜ esindajaid, Üllar Hinnot 1Partner Ehitus OÜ-st, Maris Mändelit Restklubi OÜ-st ning Ekke Janiskit ja Hilkka Hiiopit Eesti Kunstiakadeemiast.

Loe laureaatide kohta lähemalt.
Ülekanne on järelvaadatav Muinsuskaitseameti FB lehel.

Palju õnne kõigile!

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud