Muinsuskaitseamet tunnustas valdkonna parimaid

Varje ja Claudia. Foto: Muinsuskaitseamet

Muinsuskaitseamet andis 9. oktoobril Tallinnas Vabal Laval kätte tunnustused valdkonna möödunud aasta parimatele. Kokku anti 11. kategoorias välja 55 tunnustust innustavat eeskuju näitavatele pärandihoidjatele ja -tutvustajatele ning hästi restaureeritud mälestistele. Erakordne rõõm ja uhke tunne oli saalis ringi vaadates tõdeda, et pea pooled pärjatutest ja pärjajatest olid EKA kasvandikud või EKA-ga seotud tublid tegijad:

Muinsuskaitseameti elutööpreemia pälvis EKA kunstikultuuri teaduskonna dekaan ning elupõline muinsuskaitsja Lilian Hansar. 
“Ta on viisakas, ta ei sega vahele kui Sa räägid ja kuulab alati lõpuni. Ta on hooliv, ta tahab, et kõik oleks hästi ja kui ei ole, siis ta teeb nii, et oleks hästi. Ta on töökas ka, isegi kui ta ei taha midagi teha, ta teeb selle ikkagi ära. Ta on tark, ta kirjutab raamatut aga ta teab elust ka ikka päris palju. Mulle meeldib temaga Kuressaares jalutada, sest tal on iga maja kohta nii palju rääkida. Kui ta oli noor, siis tal oli huvitav elu, ta tantsis flamenkot ja mängis Leegajuses viiulit. Ta on lahe ja ta teeb vahel isegi päris naljakaid nalju. Liili on lihtsalt hea ja lahke, ta lubab mul ilma kätisteta ujuda.” Nii räägivad Lilianist lapselapsed. Lilian Hansar lõpetas 1975 aastal ERKI arhitektuuriosakonna ning töötas kuni aastani 1979 Vabariiklikus Restaureerimisvalitsuses. 1979–1994 oli Lilian Saare maakonna peaarhitekt, 1994–2003 Kuressaare peaarhitekt ning 2003–2007 Muinsuskaitseameti Saare maakonna vaneminspektor. Tema projekti järgi on restaureeritud Kuressaare vaekoda, turuhoone ja Kõljala mõis. Sai Kuressaare vanalinna restaureerimise eest 1982 Eesti NSV riikliku preemia ja 1988 A. Kotli nimelise preemia. Aastast 2007 töötab Lilian Eesti Kunstiakadeemias.

Tunnustava nimetuse Aasta tegu pälvis Dolores Hoffmanni hiiglasliku freskomaali “Hommik” päästmine lammutatud „Rahu“ kinost.
2019. aasta esimestel nädalatel levis uudis, et  1959. aastal valminud amortiseerunud kinohoonet aadressil Kopli 69b ootab ees lammutamine. See oleks ühtlasi tähendanud kino teise korruse fuajees paiknenud Eesti varaseima nõukogude perioodist pärineva freskotehnikas monumentaalmaali hävimist. Otsustati tegutseda. Kokkuleppel töö autori, hoone omaniku ja Muinsuskaitseametiga demonteeriti seinapannoo  EKA õppejõudude ja tudengite ühisel jõupingutusel osaliselt selle esialgsest asukohast ning kompositsiooni üht fragmenti eksponeeritakse peagi kino asemele rajatavas kauplusehoones. ENSV Riikliku Kunstiinstituudi diplomitöö kavandi põhjal valminud fresko ülejäänud teisaldatud detailid on tänaseks jõudnud EKA muuseumisse. Aktsioonist kujunes üldhariduslik sündmus, mida kajastas ohtralt ka meedia ning mis päädis fresko sünni- ja hävi(ta)mislugu kokkuvõtva näitusega EKA Galeriis.

Hea uurija tunnustus omistati Varje Õunapuule ja Claudia Valgele.                Kui päevakorda kerkib küsimus, kuidas kinnitada ajalooliselt väärtuslikke krohvikihte, soovitame pöörduda Varje poole! Varje kaitses 2019. aasta kevadel EKA-s põhjaliku magistritöö teemal “Injekteerimismörtide hindamine ja kasutus Pöide Maarja kiriku näitel”, mille käigus uuris ajaloolise krohvi kinnitamiseks mõeldud injekteerimismörte. Uurimustöö aktuaalsus on end kaitsmisele järgnenud lühikese perioodi jooksul mitmekordselt tõestanud: Varje on töötanud välja krohvide kinnitamismeetodid Pöide ja Koeru kirikutes ja Padise kloostri kirikus. Varje lõputöö on täitnud restaureerimisvaldkonnas pikalt uurimata olulise teema ning selle tulemusi saab rakendada ka teiste keskaegsete kirikute sise-ja välisviimistluse konserveerimisel Eestis ja väljaspool.

Claudia kuulub magistrandina Eesti Kunstiakadeemiast tulnud konservaatorite-arhitektuuriuurijate hulka. Tema tehtud tööd paistavad alati silma suure põhjalikkusega: olgu selleks siis muinsuskaitse eritingimused, uuringute tegevuskavad või aruanded. Kõike iseloomustab analüütiline, kaalutletud ja selge sisu ning korrektne vormistus. Eriti väärivad esiletõstmist tema detailsed viimistlusuuringud – Claudia terav silm ei jäta vahele ühtegi viimistluskihti!

Palju õnne kõigile!

Auhinnasaajate saavutuste kohta saab lisaks lugeda:

Muinsuskaitseameti koduleht

Muinsuskaitseamet jagas auhindu. ERR kultuur, 09.10.2019

Selgusid muinsuskaitsevaldkonna aasta parimad. Postimees, 09.10.2019

Selgusid muinsuskaitse aasta parimad teod. Postimees, 10.10.2019

Lilian
Varje MKA
Claudia MK gala
Lilian Hansar, Varje Õunapuu, Claudia Valge
Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud

Muinsus­kaitse ja konserveerimine