NOORE KUNSTNIKU PREEMIAD SAID MARIANNE JÕGI JA KRISTINA ÕLLEK

Täna, 7. juunil tehti teatavaks tänavused NOORE KUNSTNIKU PREEMIA laureaadid, kes on Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri ja installatsiooni eriala magistrikraadi kandidaat Marianne Jõgi ja fotograafia eriala bakalaureuseastme lõpetaja Kristina Õllek.  

Pidulik preemiate üleandmine leidis aset Eesti Arhitektuurimuuseumis (Ahtri 2, Tallinn) Eesti Kunstiakadeemia magistritööde näituse TASE ’13 keskel, kus on väljas ka Marianne Jõgi magistritöö “Kuuldamatud”.

Preemia laureaatide valiku aluseks on kandidaatide bakalaureuseastme lõpetamise portfoolio või kaitstud magistritöö. Preemiaga tunnustatakse noori kunstnikke, kelle senine töö annab enim alust arvata, et tegu on Eesti kunsti olulisi ideid või lähenemisnurki lisavate noorte autoritega, kelle jätkamist professionaalse kunstnikuna peab vältimatult toetama.

Magistritaseme kategoorias tunnustati Noore kunstniku auhinnaga Marianne Jõgi installatsiooni “Kuuldamatud” eest. 

“Installatsioon intrigeerib huvitava teemapüstituse ning lähenemisnurgaga reaalsusele. Teos ühendab intelligentselt akustikaalased teaduslikud uurimused kunstilise kujundi teenistusse ning üllatab positiivselt küpse ja kompromissitult lõpuni mineva teostusega. Tegemist on Eestis harva viljeldava sound arti kontekstis igati tähelepanuväärse kunstiteosega ning ootame huviga kunstniku edasisi teemaarendusi auhinnaga kaasneva personaalnäituse raames, ” põhjendavad žürii liikmed Anders Härm, Neeme Külm ning Kaido Ole tänavuse võitja valikut.

Bakalaureusetaseme üliõpilaste seast valiti Noore kunstniku auhinna vääriliseks Eesti Kunstiakadeemia fotograafia osakonna lõpetaja Kristina Õllek, kes on osalenud juba mitmetel näitustel, kus on oma töödega silma paistnud.

“Eraldi esile tõstmist väärib neist EKA G-s toimunud näitus “Ma panin pildi seinale, unustamaks, et seal on sein, kuid unustades seina unustasin ma ka pildi”.  Õlleku portfoolio on sisuliselt ja vormiliselt ühtlane tõestades autori järjepidevat ja pühendunud tööd.  Loominguline kronoloogia annab sealjuures tunnistust autori märgatavast professionaalsest arengust.  Eelöeldu alusel on tekkinud positiivne ootuste horisont, mille realiseerumisele žürii loodab, ” seisab Maria-Kristiina Soomre, Indrek Grigori ja Lauri Sillaku (aka Laurentsius) otsuses.

MTÜ Noor Kunst annab tänavu Noore Kunstniku preemiat välja juba kaheksandat korda.

Mittetulundusühingu Noor Kunst lõid aastal 2005 ettevõtjad Guido Sammelselg ja Armin Kõomägi eesmärgiga toetada ning innustada Eesti kunstnike kõige nooremat põlvkonda. Idee sünni juures mängisid aktiivset rolli kunstnikud ja kunstiõppejõud Kaido Ole ning Marko Mäetamm. Tänaseks kuuluvad NK rahastajate ringi ka ettevõtjad Indrek Prants, Sven Mansberg ja Rene Kuulmann.
Noore Kunstniku preemiaid on alates 2005. aastast saanud Eesti Kunstiakadeemia lõpetajatest Katrin Koskaru (2005), Edith Karlson (2006), korra ka kogu tollane lõpetav kursus projekti „Töö toidab“ eest (2007), Laura Toots ja Flo Kasearu (2008), Sigrid Viir (2009), Jekaterina Kultajeva ja Hannes Aasamets (2010), Ulla Juske, Eva Labotkin ja Kristi Kongi (2011) ja Uku Sepsivart ning Holger Loodus (2012).

Aastal 2013 on rahalise preemia suuruseks nii BA kui MA tasemel 1500 Eurot ning MA tasemel lisandub sellele alates aastast 2011 koostöös Eesti Kunstnike Liidu Hobusepea ja Draakoni galeriiga võimalus isiknäituseks 2014. aastal.

Preemia määramiseks on igal aastal erinevatele tasemetele moodustatud vahelduvatest liikmetest žüriid. BA žüriisse kuuluvad tänavu kunstiteadlane ja kultuuriministeeriumi nõunik Maria-Kristiina Soomre, Tartu Kunstimaja galerist Indrek Grigor ja kunstnik Lauri Sillak (aka Laurentsius). MA-taseme žüriisse kuuluvad käesoleval aastal aga kuraator ja kunstikriitik Anders Härm ning kunstnikud Neeme Külm ja Kaido Ole.

Lisainfo:
Andres Tali
EKA õppeprorektor ja vabade kunstide teaduskonna dekaan
53402314
andres.tali@artun.ee

Korraldajad ja info netis:
www.artun.ee
http://et-ee.facebook.com/pages/NOOR-KUNST/121863461173425


Teate toimetas ja edastas
Solveig Jahnke

Kommunikatsioonijuht

Jaga sõpradega:

Postitas Kunstiakadeemia
Viimati muudetud