Põhja-Euroopa olulise naisettevõtja tiitliga tunnustatud Reet Aus arendab Kunstiakadeemias uue jätkusuutliku disaini magistriõppekava

Kunstiakadeemia disainiteaduskonna vanemteadur Reet Aus on Põhjamaade ettevõtlusraportis Nordic Business Report olulisemate naisettevõtjate TOP 20 loetelus. Reet Aus on Kunstiakadeemia disainiteaduskonnas jätkusuutliku disaini õppejõud ja eestvedaja, pühendudes taaskasutusel põhinevate rõivaste disainile ja disainitudengite väärtushoiakute suunamisele. Tema rõivakollektsioonid on loodud masstööstuses tekkivatest kangajääkidest ja valmistatud säästlike tootmisprintsiipidega, olles selles vallas ka rahvusvaheline pioneer.

2011. aastal kaitses Aus Eesti Kunstiakadeemias doktoritöö taaskasutuse teemal “Trash to Trend – Using Upcycling in Fashion Design”(Jääkidest moeks – väärtustav taaskasutus moedisainis), mis on pälvinud rahvusvahelist tähelepanu ja tunnustust.

Käesolevast õppeaastast alustab Reet Aus Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonnas aastase programmi, mille käigus töötatakse Eesti Kunstiakadeemia juures välja Aalto ülikoolis Soomes väljaarendatud ja teistes ülikoolides kasutusele võetud Design Factory mudel ja selle juurde kuuluv probleemi- ja projektipõhisel õppemudelil rahvusvaheline disaini magistriõppekava. Design Factory eesmärk on siduda teoreetiline tootearenduse ja disaini õpe praktikaga, viies kokku nii teadlased, üliõpilased kui ka ettevõtjad. EKA Design Factory keskendub eelkõige jätkusuutliku tootearenduse ja innovatsiooni suunale.

Õppetöö aluseks on probleemil põhinev õpe. Üliõpilastele antakse vajalikud teadmised ja praktilised oskused, et teostada integreeritud disainmõtlemise ja tootearenduse protsesse läbi erinevate etappide alates ideede genereerimisest ja defineerimisest kuni prototüüpimise, testimiseni ja teostamiseni. Lisaks omandavad üliõpilased teadmised jätkusuutliku ettevõtluse toimimispõhimõtetest, peamistest keskkonnaarengutest ning jätkusuutliku tootearenduse ja -disaini vahenditest ja meetoditest. Design Factory ei sea piire erinevatele disainivaldkondadele.

Palju jaksu Reet Ausile ettevõtmistes!

Nordic Business Report asub siin

Reet Aus veebilehed:

http://www.upmade.org

http://www.reetaus.com

http://www.trashtotrend.com

Dr Reet Aus on tegutsenud moedisainerina aastast 1997 ja alates 2002 loonud kollektsioone väärtustava taaskasutuse põhimõtetel.

Väärtustav taaskasutus ehk upcycling on protsess, mis võimaldab tootmises tekkiv jääkmaterjal disaini abil tagasi tootmisse suunata, vähendades sel määral märgatavalt tööstuse keskkonnamõju.

Võimalustest rakendada upcycling meetodit moetööstuses on valminud Reet Ausi doktoritöö Trash to Trend – Using Upcycling in Fashion Design. Sellest on välja kasvanud ka upcycling disainereid ühendav kogukond Trash to Trend.

Aastast 2012 on Reet Aus teinud koostööd Bangladeshi suurima rõivatootja Beximcoga. Koostöö tulemusel on loodud uudne tootmisprotsess, mis rakendab upcycling põhimõtteid suurtootmises, kasvatades tootmise efektiivsust ja vähendades keskkonnamõjusid. Iga selliselt toodetud rõivaesemega on kulutatud keskmiselt 70% vähem vett ja 88% vähem energiat võrreldes sarnase tavatootega. 2014 aasta lõpus sertifitseeriti Beximcos Reet Ausi upcycling-meetodit kasutav tootmisliin Upmade sertifikaadiga.

Kollektsiooni tootmisel on oluline, et Beximco on Aasia rõivatootjate hulgas eesrinnas nii töötingimuste, palgataseme kui ka sotsiaalsete garantiide osas, olles ILO (International Labour Organisation) liige.

Reet Aus on Eesti Kunstiakadeemia vanemteadur ning aktiivne ka kostüümikunstnikuna teatri- ja filmilavastuste juures

Valik videosid tehtud töödest siin.

Auhinnad:

TOP 3 Euroopa Keskkonnasõbralik Ettevõte (2014)

Aasta naine (BPW Estonia 2014)

Silmapaistev noor eestlane ( TOYP Estonia 2014)

Keskkonnasõbralik ettevõte (Keskkonnaministeerium 2013)

Kodanikuühiskonna aasta ettevõtja (Vabaühenduste Liit 2013)

Ajakiri Anne ja Stiil aasta naine (2013)

Moemootor (2009)

Natalie Mei nimeline teatrikunsti aastapreemia (2007)

Eesti teatripreemia (2006)

Eesti Vabariigi kultuuripreemia (2004)

Väike Nõel (2003)

Eesti Kunstiakadeemia

Eesti Kunstiakadeemias on võimalik õppida ligi kolmekümnel erialal Arhitektuuri, Disaini, Kunstikultuuri ja Vabade kunstide teaduskonnas​, paljudel neist saab Eestis kõrghariduse omandada vaid siin​. Ülikool teeb koostööd maailma tippülikoolidega ning on oluliste rahvusvaheliste haridus- ja erialavõrgustike liige, mis annab siin õppijatele ja töötajatele suurepärased võimalused silmaringi ja mõttemaailma avardamiseks ning enesearenguks. Eesti Kunstiakadeemia on Eesti Disainikeskuse ja Eesti Arhitektuurikeskuse üks ellukutsuja ning osaleb aktiivselt riiklike disaini-, linnaplaneerimise-, hariduse- ja kunstistrateegiate väljatöötamises. Siia on oodatud õppima sotsiaalselt tundlikud, motiveeritud ning loovad mõtlejad. www.artun.ee