PROJEKT “RODE ALTAR LÄHIVAATES” VÕITIS 2017 AASTA LOOV EUROOPA JA EUROPA NOSTRA MUINSUSKAITSEAUHINNA TEADUSUURINGUTE KATEGOORIAS!

Niguliste muuseumi Rode altari uurimis- ja konserveerimisprojekt võitis 2017. aasta Loov Euroopa ja Europa Nostra muinsuskaitseauhinna teadusuuringute kategoorias.

Eesti Kunstimuuseumi poolt algatatud kolm ja pool aastat (2013-2016) kestnud mahuka uurimis- ja konserveerimisprojekti keskmes oli Lübecki meistri Hermen Rode töökojas valminud Niguliste kiriku peaaltari retaabel. Nn. Rode altar on üks suurejoonelisemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Hansakunsti näiteid kogu Euroopas.

Projekti teebki silmapaistvaks uuringute valdkondadevahelisus ja koostöö erinevate teadusdistsipliinide vahel. Lisaks kappaltari uuringutele ja konserveerimisele, oli projekti eesmärk koondada Eesti tehniliste uuringute teadusressurss. Rode projekti raames töötas väga tihedas koostöös interdistsiplinaarne uurijate grupp, mis koondas nii reaal- kui humanitaarteadlasi. Selle projekti puhul pälvis rahvusvahelist tähelepanu eelkõige uuringutulemuste populariseerimine ning atraktiivne esitamine laiemale avalikkusele. Uurimisprojekti raames sündinud uued teadmised on aluseks muinsuskaitseliste uuringute arengule Eestis, Euroopas ja mujal.

Rode projekt on ka pälvinud Riiklikult Tunnustatud Teaduse Populariseerija auhinna 2015. aastal ning Eesti muuseumide aastaauhinna teadusürituste kategoorias 2016.aastal.

EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakond osales projektis koostööpartnerina – projekti koordineeris dr Hilkka Hiiop, töögrupis osalesid Hedi Kard, Grete Nilp, Kaisa-Piia Pedajas ja Andres Uueni. Väljastpoolt EKA-t lõid kaasa Merike Kurisoo, Tarmo Saaret, Alar Läänelaid, Hembo Pagi, Riin Rebane, Signe Vahur ja Villu Plink.

Euroopa Liidu ja Europa Nostra 2017. aasta muinsuskaitseauhindade kätteandmise pidulik tseremoonia, mida juhib Euroopa Liidu volinik Navracsics koos maestro Placido Domingoga, toimub 15.mail Turu Püha Miikaeli kirikus. Euroopa kultuuripärandi auhinnatseremooniast võtab osa ligikaudu 1 200 inimest, kelle seas on muinsuskaitse eksperte, vabatahtlikke ja toetajaid kogu Euroopast ning Euroopa Liidu institutsioonide, korraldava maa ja teiste EL liikmesmaade kõrgetasemelised esindajad.

Võitjad esitlevad oma väljapaistvaid saavutusi kultuuripärandi vallas 14. mail Turu Konservatooriumi Sigyni saalis Tippsaavutuste messil ning võtavad osa Turus 11.-15.maini toimuva Euroopa kultuuripärandi kongressi erinevatest üritustest. Kongress, mida korraldab Europa Nostra, on koostööplatvormiks, mille raames on oodatud arutelud Euroopa kultuuripärandi arengute kohta ja mille keskmes on Euroopa kultuuripärandi aasta 2018.

Europa Nostra 2017 aasta auhinnasaajad

Meediakajastused:

Mainekas Euroopa Liidu muinsuskaitseauhind tuli taas Eestisse : maaleht.ee, 05.04.2017

Niguliste muuseum sai Euroopa muinsuskaitseauhinna : kultuur.err.ee, 05.04.2017

Saade ja Vox Populi 1. osa : Raadio Kuku, 05.04.2017

Rode altari projekt võitis muinsuskaitseauhinna : pealinn.ee, 05.04.2017

Pärastlõunased uudised : Vikerraadio, 05.04.2017

Aktuaalne kaamera. Ilm : ETV, 05.04.2017

Niguliste altar tõi muinsuskaitse-auhinna Eestisse: Õhtuleht, 06.04.2017

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud

Muinsus­kaitse ja konserveerimine