Saaremaal sai tuld ja tõrva

Laudaseina tõrvamine Vikil. Foto: Taavi Tiidor

17.-21.septembril 2018 toimus Saaremaal Murika külas Nordplus koostöövõrgustiku rahvusvaheline töötuba, kus osalesid tudengid Eesti Kunstiakadeemiast, Uppsala Ülikooli Gotlandi Kolledžist ning Soome rakenduskõrgkoolist Novia. Kord aastas korraldatavate töötubade eesmärgiks on tuua kokku partnerorganisatsioonide õppejõud, üliõpilased ja eksperdid, et üheskoos piirkonna arhitektuuripärandit paremini tundma õppida ja sellega töötada – vahetatakse kogemusi ning täiendatakse teadmisi ja oskusi selle kohta, kuidas ajaloolisi hooneid paremini säilitada.
Seekord tuldi kokku Tuhkana-Ranna taluõuel. Ikka selleks, et Eesti Vabaõhumuuseumi maa-arhitektuuri keskuse teaduri ja EKA magistrandi Karl Kallastu juhtimisel ja õpetusel vanale tõrvaahjule tuld anda. Alustuseks tehti üheskoos ära kõik traditsiooniliseks tõrvaajamiseks vajalikud eeltööd – kangide, käsisaagide ja kirveste abil juuriti ja puhastati kännud ning lõigati valmis käred samal viisil, kui sada aastat tagasi. Kui vajalik küttematerjal koos ja emaahi käredega täidetud, asuti kuuma andma. Tudengite valvsal jälgimisel hakkas ahi peale järjepidevat kütmist tõrva välja ajama pea ööpäev hiljem. Kogutud 380 kilost käredest sai tõrva umbes 30 liitrit. Sündmus elavdas oluliselt ka kohalikku metsaelu – laanerahvast oli töötoa öistes vahetustes aktiivselt esindamas õpihimuline rebane.
Värske tõrvalaariga suunduti Vikile Mihkli talumuuseumisse, kus Saaremaa muuseumi projektijuhi Tõnu Sepa käe all sai uue tõrvakuue vana palkidest tahutud laudasein.
Kõik töötoa tegevused konspekteeriti ning kursuse kokkuvõttena valmib lõppdokument protsessi kirjelduse, tulemuste ja tähelepanekutega. Dokument saab olema kättesaadav nii projekti kodulehel www.sustainableheritage.eu kui eraldi trükisena.
Suur aitäh Tuhkana-Ranna talu perenaisele, MTÜ Tuhkana Tõrs juhatuse liikmele Svetlana Raudsepale, kes oma vanaisa ehitatud tõrvaahju lahkelt meie käsutusse andis.
Järgmisel aastal kohtutakse Ojamaal.

Meediakajastused:

Tuld ja tõrva Tuhkanast. Saarte Hääl, 22.september 2018

Rahvusvaheline tudengigrupp tegi Saaremaal tuld ja tõrva. Meie Maa, 21.september 2018

EVM maaarhitektuuri keskuse FB postitus. 26.september 2018

 

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud

Muinsus­kaitse ja konserveerimine