Sagadi workshop Restaureerimiste re-restaureerimine: mida sellest arvata 21.sajandil?

09.-10.veebruaril toimus idüllilises Sagadi mõisas intrigeeriv workshop-seminar teemal 1980-aastate restaureerimiste re-restaureerimine ehk kuidas suhtuda toona tehtud massiivsetesse rekonstruktsioonidesse, mis nüüd juba ise restaureerimist vajaksid. Seminari idee sai alguse Sagadi mõisa saali kooruvatest laemaalingutest – tegelikult koorubki sealt just rekonstruktsioon.

Kuid teema on märksa laiem ja filosoofilisem kui ühe mõisasaali lagi. Alates sellest, et 80-ndatel läbi viidud tööde kohta puudub vastav dokumentatsioon, kuni põhiküsimuseni: kuidas sellesse tegevusse tänases päevas suhtuda.?Lisaks ei piirdu mõisate ring mida teema puudutab vaid Sagadiga.

Sellest johtuvalt otsustas EKA muinsuskaitse ja konserveerimise osakond koostöös mõisarahvaga Sagadis korraldada workshop-seminari, mille käigus viidi läbi esmased viimistlusuuringud ja kahjustuste kaardistamine ning „jututuba“ erinevate ajastute spetsialistide osavõtul.

Aukülalistena osalesid vestlusringis 80-ndatel Sagadi mõisas tegutsenud arhitekt ja toonane muinsuskaitsejuht Fredi Tomps ning seal uhkete putodega lae kallal tööd teinud restauraatorid Sirje Säär ja Ingrid Pihelgas. Sõna sekka ütlesid ka tänased muinsuskaitse juhid alates Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raiest ning arhitektuurimälestiste peainspektorist Triin Talgist kuni EKA tudengitest tulevaste restauraatoriteni välja – nii olid esindatud muinsuskaitsjate kõik põlvkonnad.

Töötoa kohta saab lisaks lugeda 15.02.18 Virumaa Teatajast (tasuline)

Sagadi workshop
Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud