Simuna kiriku põnevad päevad

29.augustist 1. septembrini toimus Simunas EKA ülemajaline valikkursus „Chr. Ackermanni projekt. Kultuuripärandi uurimine ja dokumenteerimine Simuna kiriku näitel“. Lisaks konserveerimisosakonna tudengitele olid seekord kaasatud ka kunstiteaduse-, arhitektuuri- ja tekstiiliosakonna noored nii bakalaureuse-, magistri- kui doktoriõppest.

Kursusel õpiti Ackermanni töökojas valminud altariseina põhjal koostama kultuuripärandi 2D- ja 3D-dokumentatsiooni ning kogutud andmeid erinevatel viisidel visualiseerima. Peale muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna teaduri Andres Uueni teoreetilisi loenguid fotogramm-meetria, 3D-skaneerimise, RTI (Reflactance Transformation Imaging), panoraamfotograafia, ultraviolett- ja infrapuna fotograafia ning röntgenfotograafia (XR) võimalustest, said tudengid ka ise erinevate dokumenteerimismeetoditega kätt proovida. Samuti osaleti altariseina ja selle figuuride mõõdistamises, konstruktsioonide kaardistamises, värviuuringutes, polükroomia instrumentaalanalüüsiks vajalike värviproovide võtmises ning XRF- ja röntgenuuringutel. Mõistagi kuulus kursuse juurde põhjalik ülevaade Christian Ackermanni loomingust ja selle nelja-aastasest uurimisprojektist.

Ackermanni töökojas 1684. aastal valminud Simuna altarisein on meistri säilinud töödest üks varasemaid. Niivõrd suurt tähelepanu ja kompaktset uurimist kui EKA ülemajalisel kursusel, pole 334-aastane altarisein iial leidnud. Tänu tudengite kaasamisele oli uurimisgrupp seekord ka tavapärasest suurem – kokku käis kirikust läbi üle 20 uurija. Erinevat tehnikat ja erinevaid meetodeid kasutades uuriti nelja päevaga altariseina kahel korrusel kokku kaheksat skulptuuri: Peetruse ja Pauluse, Usu, Lootuse ja Armastuse ning Kristus Kõigevõitja ja kahe ingli kuju. (võrdluseks: Tallinna toomkiriku retaablil on üheksa kuju ning uuringud kestsid nädalaid).

Kursuse läbiviimisel osales kogu Ackermanni uurimisgrupi „raskekahurvägi”: Hilkka Hiiop, Anneli Randla (mõlemad EKA), Isabel-Aaso-Zahradnikova (EKA, EKM), Tiina-Mall Kreem (EKM), Signe Vahur (TÜ), Riin Rebane (Keskkonnauuringute Keskus, TÜ), Peeter Säre, Priit Laatre (MTA) ja Kateriin Ambrozevits (MTA/EKA).

Loe õpitoa kohta lähemalt

EKA kunstiteaduse eriala bakalaureusetudengi Aleksander Metsamärdi värvikas blogipostitus “Minu Simuna”

Augustis toimunud Ackermanni uuringud teistes Eestimaa kirikutes:

Kullamaa
Järva-Madise

Meediakajastused:

Tudengid uurisid Simuna kiriku altariseina hingeelu. Virumaa Teataja, 4.september 2018
Uurijad Kullamaa kiriku epitaafi ja krutsifiksi Ackermanni loominguks ei pea. Lääne Elu, 29.august 2018
Järva-Madise kirik näitas uurijatele haruldusi. Postimees, 28.august 2018
Ackermanni projekt jõudis Järva-Madise kirikusse. Järva Teataja, 13.august 2018
Järva-Madise kirikus töötab Ackermanni uurimisgrupp. TRE Raadio Kes-Eesti, 13.august 2018

Jaga sõpradega:

Postitas Maris Veeremäe
Viimati muudetud