Startis EKA teenusedisaini suurprojekt Põhjamaade ülikoolide ja haiglatega

Foto: Laura Streimann

Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonna ja tervisetehnoloogia klastri Connected Health algatatud üle 123 000-eurose eelarvega kaheaastase rahvusvahelise koostööprojekti “Co-Designing Healthcare” raames hakkavad Eesti, Soome ja Rootsi disainikoolide tudengid Põhjamaade haiglatele tervishoiuteenuseid looma.

Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonna juhataja Maarja Mõtuse sõnul on alanud koostöö Soome ja Rootsiga järjekordselt kinnitanud, et EKA disainitudengid on rahvusvaheliselt konkurentsivõimelised. “Meie üliõpilased on end näidanud väga heast küljest ning Põhjamaade suured disainiriigid võtavad meid võrdväärsete partneritena,” sõnas Mõtus, lisades, et tudengitele pakub projekt suurpärase võimaluse teenuse disainimisel algusest lõpuni juures olla. “Sel nädalal alanud koostöö on meie jaoks väga oluline, kuna tahame tervishoiuteenuste arendamise võtta järgmistel aastatel üheks oma põhisuunaks,” ütles Mõtus.

Põhjamaade ühisprojektile anti avalöök 12. novembril EKAs toimunud avalikul seminaril “Teenusedisain tervishoius”, kus EKA, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Lapimaa ülikooli ja keskhaigla, Göteborgi disainiakadeemia, Sahlgrenska ettevõtlus- ja innovatsioonikooli ning Sahlgrenska ülikooli haigla eksperdid rääkisid oma kogemustest ligi 80 teenusedisaini huvilisele. Maarja Mõtuse sõnul oli osalejate tagasiside seminarile üle ootuste positiivne. “Oleme seminari järel saanud juba neljalt Eesti tervishoiuasutuselt ettepaneku teha teenusedisaini vallas ettevõtluskoostööd,” sõnas Mõtus.

Projekt jätkub 2019. aasta märtsis Soome ja Rootsi haiglate külastamisega. Aprillis hakatakse disainisprindi meetodil lahendama kolme ühiselt väljavalitud tervishoiuprobleemi:

  • Tõhus visiit.Kuidas saaksid tervishoiutöötaja ja arst väärtuslikust visiidiajast parima, milline töövoog aitaks patsiente ja tervishoiutöötajaid visiidiks paremini valmistuda?
  • Vähem ekslemist.Kuidas patisent jõuab õigesse kohta? Lihtsustame süsteemis ja haiglas orienteerumist, et osapooltel oleks õige info õigeaegselt. Kuidas patsient teaks, mis murega kelle juurde pöörduda, et tervishoiuasutuste teenus oleks sujuv ja hea kliendikogemusega?
  • Patsientide toetamine.Kuidas saaksid patsiendid tuge teistelt sarnaste muredega rinda pistnud inimestelt, mil moel võimestada tervishoiutöötajaid patsiente nõustama?

Jooksvat infot koostööprojekti kohta saab EKA tootedisaini osakonna Facebooki lehelt @Eesti Kunstiakadeemia Tootedisain.

Projekti “Co-Designing Healthcare” kaasrahastab valdkondade vahelist koostööd arendav Põhjamaade ministrite nõukogu programm Nordplus Horiztonal NPHZ-2018/10108 ja Euroopa Regionaalarengu Fondi EKA LOOVKÄRG – Eesti visuaal- ja ruumikultuuri õppe- ja teaduskeskus (Sisutegevuste projekt) 2014-2020.4.01.16-0045.

Lisainfo:
Maarja Mõtus
Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskond, tootedisaini osakonnajuhataja
maarja.motus@artun.ee
5343 7669

Jaga sõpradega:

Postitas Mart Vainre
Viimati muudetud

Tootedisain