SuvekoolI FLOODED ujuvsaun valmis! Avamine 10. augustil!

1.-10. augustini on Soomaal toimunud rahvusvaheline, peamiselt arhitektuuri- ja disainitudengitele mõeldud suvekool, mille käigus 13 riigist pärit tudengid mõtlesid välja ja ehitasid valmis ujuvsauna Vala. Ujuvsaun on kavandatud peatus- ja puhkepaigaks kohalikele elanikele ja looduses matkajatele. Saunast kunstsaare avamine toimub täna algusega kell 17.00 Soomaal, lõkkeplatsi lähedal, mille kõrval Tõramaa jõgi suubub Raudna jõkke. Avamise järel ootab ujuvsaun külastajaid ja katsetajaid Soomaa rahvuspargi territooriumil, olles nüüd RMK hoole all matkaradade võrgustiku osana, sarnaselt kaks aastat tagasi valminud metsaruuporitega ning 2016. aasta suvekooli käigus valminud ujuvlebolaga Veetee.

Üks juhendajatest, EKA sisearhitektuuri osakonna juhataja Hannes Praks: “Valisime sel korral suvekooli teemaks sauna, sest saun on ruumi loomist õppivate tudengite jaoks programmina mitmetasandiline ja huvitav, haarates enda alla arhitektuuri, sisearhitektuuri, ehitusfüüsika ja erinevad klimaatilised ning kultuurilised aspektid. See on hea võimalus tutvustada suvekooli rahvusvahelisele seltskonnale põhjamaises kultuuris niivõrd olulist tüpoloogiat, mis on läbi ajaloo saatnud eestlast sünnist surmani.”

Üks suvekooli juhendanud arhitektidest, Karin Tõugu arhitektuuribüroost b210, ütleb, et Vala pakub Soomaa keskkonnas midagi, mida seal siiani eriti olnud pole – avalik sotsiaalne kohtumispaik vee peal: “Saunarituaal inimese loodud jõesaarel on läbipõimunud veega, mis kord aastas ujutab üle Soomaa teed, heinamaad ja õued ning loob ebatavalise uue maailma. Utreerides võib ju öelda, et saun on eestlase jaoks nagu väga väikese küla- või linnaväljak, kuhu koguneda. Ma loodan, et mööda jõgesid ja üleujutatud alasid triivivad kanuud leiavad üllatusliku peatuspaiga ning kasutavad seda aja maha võtmiseks.”

LOE LÄHEMALT: Sakala (Margus Haav, Elmo Riig) klipp ja lugu sauna ehitamiselt.  

Teist korda toimuva rahvusvahelise suvekooli FLOODED raames ehitasid maailma eri paigust kohaletulnud arhitektuuri- ja disainitudengid seekord ujuvat sauna. Nüüd Soomaal matkajate kasutusse minev kümblusasutus jääb ankrusse lõkkeplatsi lähedal, kus Tõramaa jõgi suubub Raudna jõkke. Suvekooli FLOODED korraldas EKA sisearhitektuuri osakond koostöös Riigimetsa Majandamise Keskusega.

Suvekooli juhendajad: b210 arhitektid, Sami Rintala, Hannes Praks, Justin Tucker

Suvekooli osalejad: Emma Boudreau (USA), Fernanda Cabezas (Tšiili), Marie-Elise Chhabra (Eesti), Fergal Clenaghan (UK), Rasmus Exo (Saksamaa), Sigrun Perla Gisladottir (Island), Eetu Hyvönen (Soome), Zane Kalnina (Läti), Alexander Kamelhair (USA), Laura Lammert (Soome), Johanne Kirketerp Nielsen (Taani), Sonia Sobrino Ralston (Kanada), Lukas Scheidegger (Šveits), Liina Soosaar (Eesti), Gudmar Söderin (Rootsi), Asia Valencic (Itaalia), Wenzel Witt-Dörring (Austria)

Asukoht: https://goo.gl/maps/ef8ybhP5aN82

Toetajad: RMK, Eesti Turbatooted, Liviko

Soomaa iseäralikku loodus- ning elukeskkonda uurivas suveülikoolis analüüsitakse, millist ruumi inimene ebatavalises looduskeskkonnas ellujäämiseks vajab. Sel aastal teist korda toimunud suvekoolis kuuldu ja õpitu tulemusena ehitavad tudengid valmis piirkonna iseärasustest inspireeritud väikeobjekti. See, kas objekt võtab parve, paadi või hoone kuju, selgub suvekooli käigus: enne valiku tegemist peavad tudengid Soomaad, sealset looduskeskkonda ning inimesi tundma õppima. Oluline on, et rajatav objekt võtaks arvesse Soomaa viienda aastaaja muutuvat maastikku, teede- ja vetekaarti. Eestile omaselt ehitatakse objekt alati puidust: puidu kui materjali tundma õppimine on olnud suvekooli korraldava EKA sisearhitektuuri osakonna üks põhilisi lähtepunkte.

EKA rahvusvaheline suvekool toimub projekti “Tallinn Summer Academy of Art, Design and Architecture – Edge/ Blurring Boundaries” raames. Projekti rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Lisainfo:

Hannes Praks

EKA sisearhitektuuri osakonna juhataja

hannes.praks@artun.ee

+372 527 3626

Jaga sõpradega:

Postitas Triin Männik
Viimati muudetud